Żołnierze dostali zadania odbicia zakładników.
- Przeprowadzony został atak na statek, na którym terroryści przetrzymywali zakładników - relacjonował Adam Lizon, prezes Fundacji Byłych Żołnierzy GROM. - Najważniejszy jest element zaskoczenia i zdecydowania w działaniu – dodał.
Mundurowi podpłynęli dwiema łodziami bojowymi. Dodatkowo dostali wsparcie z powietrza. – To forma ataku kombinowanego – wyjaśnił Lizon.
"Specjalsi" nad Wisłą
Jedną z atrakcji trwającego memoriału był pokaz przygotowany przez żołnierzy GROM. Swoje umiejętności zaprezentują też jednostki NIL, AGAT czy komandosi z Lublińca. Do pokazów włączy się również zespół antyterrorystów Komendy Głównej Policji i funkcjonariusze BOR.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM MEMORIAŁU
Sprzęt wojskowy z bliska
Podczas drugiego dnia zobaczyć będzie można pokaz sztuk walki. Uświetni je m.in. występ Paula Smitha, mistrza w aikido. Na Wiśle w akcji zobaczymy z kolei grupę ratowniczą WOPR.
Jak zapewniają organizatorzy, przez dwa dni na cyplu będą rozstawione stanowiska jednostek specjalnych, żandarmerii, BOR, BOA oraz straży celnej i granicznej.
Będzie okazja by zobaczyć z bliska między innymi czołg PT-91, robota saperskiego TALON, zestaw przeciwlotniczy, pojazd opancerzony LTO czy broń SCAR i MINIMI. Z kolei Muzeum Wojska Polskiego zaprezentuje sprzęt wojskowy z okresu I i II wojny światowej, np.francuski czołg FT-17, motocykl sokół 600 czy niemiecki lekki półgąsienicowy transporter opancerzony Sd.Kfz -251.
W czasie memoriału będzie można również postrzelać na multimedialnej strzelnicy.
Pokazy na Wiśle
wp/r