Apartamentowiec obok bloku "Zabrali nam powietrze i światło"

fot. TVN Warszawa
fot. TVN Warszawa
| Krzysztof Jastrzębski/East News
| Krzysztof Jastrzębski/East Newsfot. TVN Warszawa

Kiedyś rosły tam drzewa, teraz apartamentowiec. Betonowy gigant zasłania światło dzienne i widoki mieszkańcom bloku na rogu Siennej i Żelaznej. - To cienie i blaski życia w centrum miasta. Lepiej nie będzie - odpowiada inwestor.

Budowa apartamentowca jest bardzo zaawansowana i dobiega końca. Mieszkańcy sąsiedniego, liczącego już ponad 40 lat, bloku nie ukrywają złości i z rozrzewnieniem wspominają dawny widok z okien.

Zielony skwerek zastąpił nowy budynek i odebrał światło lokatorom starego bloku.

Brakuje powietrza i światła

- Musiałam sobie sprawić okulary, bo coraz gorzej zaczęłam widzieć. Oczy się bardzo męczą przy sztucznym świetle – narzeka Małgorzata Kijewska.

- Nie mamy powietrza, przewiewu, bo tu wszystko jest obudowane. Na bardzo małej powierzchni są cztery wielkie budynki – dodaje Halina Polewska.

Cienie życia w centrum

Inwestorem budowy apartamentowca jest spółdzielnia "Starówka", ta sama, pod której skrzydłami znajdują się lokatorzy starego bloku. Dlaczego zdecydowała się na taką lokalizację?

- To są blaski i cienie życia w centrum miasta. Wiadomo, że w robi coraz ciaśniej i nie będzie lepiej. Nikt nie będzie wyburzał budynków, żeby posadzić drzewa – tłumaczy Małgorzata Gierwazik, rzeczniczka spółdzielni "Starówki".

Spółdzielnia próbuje rekompensować straty mieszkańcom, którym radykalnie zawęził się świat za oknem. - Jest zmieniona elewacja, poprawiamy rzeczy, które będą wpływały na estetykę, np. balkony – deklaruje rzeczniczka.

Przemysław Wenerski bako/roody

Pozostałe wiadomości