Zły a najlepszy. Warszawski klub z siódmej ligi nagrodzony przez UEFA

Alternatywny Klub Sportowy Zły występujący w warszawskiej A klasie (siódmy poziom rozgrywkowy) został laureatem nagrody Grassroots Award. UEFA uznała go za najlepszy amatorski klub w Europie.

AKS doceniono za promowanie równości i zapewnienie powszechnego dostępu do futbolu. Nagrodę od prezydenta UEFA Aleksandra Čeferina odebrali w imieniu klubu Karolina Szumska i Rafał Lipski.

- To dla wszystkich w AKS ogromne wyróżnienie. Kolejny dowód, że to co robimy ma sens. Paliwo dla naszego entuzjazmu, motywacja do kolejnych działań. Będziemy dalej promować bliskie nam wartości, dbać o kulturę na boisku i trybunach, dowodzić, że klub zarządzany w modelu społecznościowym jest efektywny pod wieloma względami - mówiła cytowana w komunikacie klubu Aleksandra Grunt-Mejer z AKS Zły.

Demokratyczny i tolerancyjny

Klub założony został w 2015 roku na Pradze przez kibiców i jest zarządzany przez nich, wspólnie ze sportowcami i trenerami. - Chcemy, żeby do futbolu dostęp mieli wszyscy. Nieważne skąd są, jaki mają kolor skóry, preferencje seksualne, nie liczą się płeć i poziom sportowy - powiedział członek zarządu Waldemar Grygiel.

W klubie są drużyny piłkarskie kobiet i mężczyzn oraz sekcja koszykarska. Organizowane są darmowe treningi dla uchodźców, są też zajęcia dla osób niepełnosprawnych. Większość pracowników to wolontariusze, pensje otrzymują jedynie trenerzy. - Promowanie równości jest bez wątpienia jedną z naszych najmocniejszych stron. To jest też widoczne w składzie zarządu i członków - liczba kobiet i mężczyzn jest praktycznie równa - podkreślił współzałożyciel Złego Piotr Maniszewski.

Przedstawiciele Złego nagrodę odebrali w Nyonie
Przedstawiciele Złego nagrodę odebrali w Nyonie
Źródło: UEFA

Meczom towarzyszy zorganizowany doping, ale ale zakazane jest przeklinanie czy głoszenie rasistowskich, homofobicznych, ogólnie nienawistnych treści. - Staramy się być klubem promującym pozytywne zachowanie - dodał Grygiel.

Na Pon Pedro Arenie, jak tytułują miejski obiekt przy Kawęczyńskiej kibice Złego, na podziękowanie i ciepłe słowo mogą liczyć nawet drużyny gości. Ale piłkarze nogi nie odstawiają, czego najlepszym dowodem awans z B do A klasy, czyli z najniższego - ósmego na siódmy poziom rozgrywkowy. W zeszłym sezonie awans "zrobiły" także piłkarki AKS-u.

Pierwsze w historii polskiego futbolu

UEFA Grassroots Awards przyznawane są od 2010 roku. Można otrzymać je za szczególne działania w dziedzinie upowszechniania sportu i walki z dyskryminacją.

Kandydaci do nagrody zgłaszani są przez krajowe federacje piłkarskie w Europie. Później specjalne organy UEFA (Grassroots Panel i Komitet Rozwoju i Wsparcia Technicznego) wydają rekomendacje, a wszystko zatwierdza Komitet Wykonawczy UEFA.

W 2019 roku łącznie wpłynęły 143 zgłoszenia od 43 federacji, które rozpatrywano w pięciu kategoriach: najlepszy lider, najlepszy projekt, najlepszy klub amatorski, najlepszy klub profesjonalny i najlepsza inicjatywa dla osób niepełnosprawnych.

Nagroda dla AKS Zły to pierwsze w historii wyróżnienie dla polskiego klubu.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy także o budowie Legia Training Center:

Wizualizacja Legia Training Center

Wizualizacja Legia Training Center
Źródło: Legia Warszawa
Wizualizacja Legia Training Center
Wizualizacja Legia Training Center
Teraz oglądasz
Tak wyglądać będzie Legia Training Center
Tak wyglądać będzie Legia Training Center
Teraz oglądasz
Czytaj także: