Muzeum Sztuki Nowoczesnej umieściło w sieci zbiór najciekawszych dzieł video artu ostatnich kilkudziesięciu lat. Docelowo w kolekcji znajdzie się 1,5 tys. filmów.
- Chcieliśmy udostępnić jak najwięcej filmów, przede wszystkim dla celów edukacyjnych – tłumaczy Łukasz Ronduda, kurator Filmoteki Muzeum. - Filmoteka daje szansę kontaktu ze sztuką współczesną ludziom z mniejszych ośrodków, którzy na co dzień nie mogą chodzić do muzeów i galerii - dodaje.
Szokujące i zaskakujące
Kolekcja, którą udostępniono w piątek, zawiera wybitne filmy polskich artystów z XX wieku i początku XXI wieku. Znajdziemy tam klasyki video artu - filmy Akademii Ruchu, Józefa Robakowskiego czy Zbigniewa Rybczyńskiego. Są produkcje ważnych artystów średniego pokolenia np. zapisy perfomance’ów Zbigniewa Libery, Artura Żmijewskiego i Katarzyny Kozyry. Nie zabrakło artystów młodego pokolenia - Wojtka Bąkowskiego, Yael Bartany czy Wilhelma Sasnala.
Jest emanująca erotyzmem "Sztuka konsumpcyjna" Natalii LL i szokujący do dziś "Grzech pierworodny" Alicji Żebrowskiej. Zaskakujący dla wielu będzie dokumentalny "Film o pankach" Mariusza Trelińskiego, artysty kojarzonego dziś ze światem opery.
Ratunek dla dzieł
- Strona będzie też narzędziem zagranicznej promocji polskiej sztuki, bo będzie miała wersję anglojęzyczną - mówi kurator.
Tworzenie filmowej kolekcji to także szansa na jej profesjonalną digitalizację dzieł, które od lat nie funkcjonowały w artystycznym obiegu. Zarejestrowane amatorsko na słabej jakości kasetach VHS, przechowywanych w prywatnych kolekcjach, czekały na cyfrowy ratunek.
W chwili obecnej na stronie internetowej Filmoteki jest prezentowanych 400 filmów. Docelowo kolekcja ma liczyć 1,5 tys. filmów. Planowane jest jej rozszerzenie o produkcje artystów z Europy Środkowo-Wschodniej.
bako/mz
Źródło zdjęcia głównego: MSN