Najnowsze

Najnowsze

"Nie chciałem zabijać tego człowieka"

Ruszył proces oprawców Andrzeja Struja. Przed sądem okregowym stanęli dwaj mężczyźni, którzy niespełna rok temu zasztyletowali stołecznego policjanta. Grozi im do 25 lat więzienia. Jeden z nich, jak podała "Gazeta Stołeczna", tłumaczy się w liście do rodziny zamordowanego.

Nowe otwarcie w Teatrze Polskim

- Chcemy, żeby Teatr Polski otworzył się na literaturę i nowe pokolenie twórców – zapowiedział we wtorek nowy dyrektor Andrzej Seweryn i zdradził plany repertuarowe na najbliższy sezon. Na scenie przy ul. Karasia zagoszczą także salon poezji, dyskusje i spektakle teatru tańca.

Herod już się szykuje

Królowie i Herod przygotowują się do jutrzejszego święta Trzech Króli. Każdy z nich będzie miał swój kolorowy dwór. W roli dworzan wystąpią dzieci. Przechodnie też mogą wziąć udział w zabawie.

527 pojedzie częściej

Już 10 stycznia mają zacząć się zmiany w komunikacji na Białołęce. Zmiany na lepsze. Na początek jeden z najpopularniejszych autobusów - linia 527, w godzinach szczytu będzie jeździła częściej.

Historyczne wykłady dla głodnych wiedzy

Zainteresowanie Powstaniem Warszawskim rośnie. Wychodząc na przeciw potrzebom warszawiaków Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje cykl historycznych wykładów.

Stop cwaniactwu drogowemu. Internauta prosi policję o pomoc

Aleja Solidarności w stronę Pragi. Od pl. Bankowego rząd samochodów posuwa się w ślimaczym tempie, gdy kilku kierowców, jakby nigdy nic, mija wlekący się kordon i jedzie pasem do skrętu w lewo. Tuż przed końcem lewoskrętu zatrzymują się i włączają kierunkowskaz próbując wjechać na pas do jazdy na wprost. - Stop takiemu cwaniactwu! - denerwują się internauci i proszą policję o interwencje.

Mit Czarnej Mańki z Czerniakowa

40 lat ten tekst przeleżał w piwnicy. Długo uważano, że zaginął. Stworzył go ojciec Kazika Stanisław Staszewski oraz Andrzej Bonarski. W "Rytmie Miasta" Kazik Staszewski mówił o książce "Czarna Mańka", która opowiada o na w pół już mitycznej przeszłości Czerniakowa. - Ten tekst uchodził za zaginiony. W 1991 roku z drugim autorem Andrzejem Bonarskim spotkałem się przy okazji kręcenia filmu o moim tacie. Wspominał o tym tekście, ale żałował jeszcze wtedy, że zaginął – wspomina Kazik Staszewski. – Przy którejś przeprowadzce rok albo dwa temu odnalazł cudownie ten tekst i postanowiliśmy go wydać w takiej formie, w jakiej powstał 40 lat temu – dodaje.Poemat bogato ilustrowany

W tym klipie 20 postaci opowiada o Warszawie

To rdzenne warszawskie kawałki w nowoczesnych aranżacjach. "Projekt Warszawiak" ma przybliżyć dawną miejską twórczość. Projekt promować będzie klip, który już w środę będzie można zobaczyć na Chłodnej 25. - Stwierdziliśmy, że warszawskim piosenkom należy się nowa aranżacja, nowoczesna, i przypomnienie mieszkańcom, że mamy ciekawą rdzenną twórczość. Wydajemy niedługo płytę. Odezwali się do nas chłopcy, którzy kręcą teledyski i efektem jest klip – opowiada Jacek Jędrasik, autor muzyki "Projekt Warszawiak".Historia, nie tylko obrazki

Polska emigrantka, która podbiła Paryż

W tej skromnej emigrantce z Polski kochało się Paryżu wielu mężczyzn. Jej wielbicielem był nawet Albert Einstein. Warto poznać bliżej biografię słynnej chemiczki, tym bardziej że rok 2011 jest poświęcony właśnie Marii Skłodowskiej-Curie. - Była bardzo interesująca, kochała teatr, muzykę, chodziła po górach - opowiada Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.Introwertyczka i pewny siebie naukowiec

Wyrzucona z Rumunii, obca w Niemczech

To pierwsza w Polsce inscenizacja oparta na książkach niemieckiej noblistki Herty Müller. Spektakl "Król kłania się i zabija" do zobaczenia w Teatrze Dramatycznym już od 8 stycznia. - Spektakl to kompilacja kilku książek noblistki. Osobiście poznała scenariusz spektaklu i go akceptuje. Jesteśmy pewni, że to będzie piękne przedstawienie. To pierwsze teatralne przedstawienie w Polsce na podstawie tekstów Herty Müller – zapowiada aktorka Ewa Telega.Pisarka urodziła się w Rumunii, w zamieszkałej głównie przez szwabską mniejszość wiosce w Banacie. W 1987 roku wyemigrowała do RFN. Mawia, że czuje się zawsze pomiędzy dwoma obcymi sobie światami Niemiec i Rumunii.Sceniczna biografia

Wiecha zawisła na Narodowym

Na dachu Stadionu Narodowego zawisła symboliczna wiecha. Uroczystość, odbyła się w dniu zakończenia skomplikowanej operacji podnoszenia konstrukcji dachu. Zakończył się tym samym kluczowy etap tej potężnej i prestiżowej inwestycji.

Warto kupić rower zimą

Kiedy jedni szaleją na białym puchu, inni kombinują już, jak za niewielkie pieniądze zdobyć rower na wiosnę.

Tymczasowe pasy zimą znikają szybciej

Tymczasowe, żółte pasy malowane np. na remontowanych odcinkach stołecznych dróg są często nieczytelne i wprowadzają w błąd - narzekają kierowcy. - W zimę oznakowanie jest mniej trwałe - tłumaczą się drogowcy.

Hokeiści Legii wracają na lód

Bardzo szybko po nowym roku na lód wracają hokeiści Legii. We wtorek w Oświęcimiu grają z juniorami Unii. W pierwszym meczu w Warszawie lepsi okazali się goście wygrywając 9:6. Teraz także będą faworytem.

Mazowsze nie radzi sobie z wydawaniem unijnej kasy

Mazowsze zupełnie nie radzi sobie z podpisywaniem umów na unijne dotacje oraz z ich wydawaniem. Taki obraz wyłania się z raportu Minister rozwoju regionalnego, która ujawniła, jak z tym radzą sobie poszczególne województwa. Co ciekawe, sama stolica z wykorzystaniem europejskich funduszy radzi sobie doskonale.

Już 10 tysięcy warszawiaków chce całodobowego metra

Już 10 tys. podpisów udało się zebrać pod petycją wydłużenia pracy metra warszawskiego. Jeszcze drugie tyle i petycja trafi pod głosowanie Rady Warszawy. Jednak radni już teraz są zgodni co do jednego: czas kursowania metra warto wydłużyć. Pytanie tylko, o ile?

Jerzy S. Sito nie żyje

Wybitny tłumacz dzieł Szekspira, poeta, dramatopisarz, krytyk literacki i znawca teatru elżbietańskiego Jerzy S. Sito zmarł w wieku 77 lat w jednym z warszawskich szpitali. - Był jednym z najważniejszych poetów mojego pokolenia - wspominał zmarłego w rozmowie z PAP Ernest Bryll.

Prezes Orco zatrzymany

Prezes firmy Orco, inwestora m.in. apartamentowca Złota 44, został zatrzymany w Zagrzebiu - poinformowała agencja Bloomberg.

Wiecha na Narodowym już wisi

Na dachu Stadionu Narodowego zawisła symboliczna wiecha. Uroczystość, odbyła się w dniu zakończenia skomplikowanej operacji podnoszenia konstrukcji dachu. - Oddajemy jedną z największych konstrukcji w historii Polski. Polska to wielki plac budowy, a ten stadion stał się symbolem najnowocześniejszych inwestycji - powiedział premier Donald Tusk.

Niedziela z WOŚP, puszki już gotowe

120 tysięcy wolontariuszy, tyle samo puszek i pięć dni na to, żeby "dobrze się nakręcić", bo pod takim hasłem odbędzie się 19 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Walka o Złotego Pachoła

Przedstawiamy Wam dziesięć propozycji, które zdobyły miano zwycięzców Absurdu Tygodnia. Który z nich spodobał się Wam najbardziej, otrzyma tytuł Złotego Pachoła 2010. Głosowanie smsowe jest już zakończone. Rozstrzygnięcie w przyszłym tygodniu.

Wyciek gazu na stacji niedaleko lotniska

Wyciek gazu na stacji niedaleko Lotniska Chopina spowodował duże utrudnienia w ruchu. Zamknięta została ulica Gordona Benetta. Ewakuowano 200 osób z samej stacji i trzech pobliskich bloków

Zaćmiło i się skończyło

Księżyc przysłonił słońce - to niecodzienne zjawisko można było dziś obserwować także nad Warszawą. Niestety, zabawę trochę psuła pogoda. Ale chwilami niebo się przejaśnia.

BMW rozbite na wiadukcie

Rozbity przód BMW i zablokowany pas na wiadukcie w al. Jana Pawła II – oto efekt porannego poślizgu. Nikt nie ucierpiał.