w Warszawie. - Pokażemy filmy, które nie pojawiają się w polskiej dystrybucji ani nie są wydawane w Polsce na DVD, przede wszystkim dlatego warto przyjść i je zobaczyć - podkreślała w rozmowie z PAP rzeczniczka 6. edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, Kinga Dąbrowska.
W tym roku Festiwal zgromadził 22 polskie premiery.
Sztuki walki...
Jedną z festiwalowych sekcji będzie Atak Wodnego Smoka, poświęcony sztukom walki.
Publiczność obejrzy m.in. chiński film "Tożsamość miecza" (2011, reż. Xu Haofeng). Jego bohater, tajemniczy przybysz o niezwykłych zdolnościach, pojawia się w nadmorskim mieście, którym rządzą cztery wybitne szkoły walki. Wokół zagadki pochodzenia jego miecza rozgrywa się akcja błyskotliwej komedii, która jest równocześnie satyrą na etos kung fu i peanem na jego cześć - opisują fabułę organizatorzy festiwalu.
Bohaterem drugiego jest wychowywany przez mnicha mężczyzna. Poznawszy prawdę o swym arystokratycznym pochodzeniu, pragnie on wymierzyć sprawiedliwość sprawcom śmierci rodziców.
"Czekolada" wypełniona jest spektakularnymi pojedynkami muay thai, a "List pisany krwią" uważany jest za pierwszy wietnamski film z gatunku kiem hiep, dedykowanego sztuce walki mieczami.
Festiwal Filmowy Pięć Smaków
Ucieczka i walka o ziemię
Inną sekcją będzie na festiwalu Nowe Kino Azji.
W programie znajdą się m.in. dwa filmy z Japonii – "Kotoko" (2011, reż. Shinya Tsukamoto) i "Tokio Playboy Club" (2011, reż. Okuda Yosuke) - oraz "Wojownicy tęczy: Seediq Bale z Tajwanu" (2011, reż. Wei Te-sheng).
"Kotoko" to nagrodzone na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji dzieło kultowego japońskiego reżysera Shinyi Tsukamoto. Jest to filmowy portret kobiety samotnie wychowującej dziecko, której umysł, ogarnięty chorobą psychiczną, przerażająco deformuje rzeczywistość.
"Tokio Playboy Club" to z kolei groteskowa, absurdalna historia, opowiadana przez reżysera nazywanego japońskim Guy Ritchiem. Bohater filmu wpada w tarapaty, zabijając niechcący studenta. Przed karą ucieka do przyjaciela, który prowadzi w Tokio klub nocny.
Film "Wojownicy tęczy: Seediq Bale", produkcję z Tajwanu, nominowano do Złotego Lwa na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji. Spektakularna, zrealizowana z rozmachem opowieść o walce rdzennych mieszkańców Tajwanu o swoje ziemie i kulturę z japońskimi kolonizatorami u progu XX wieku - czytamy w programie.
Kino grozy
Festiwal może zainteresować także miłośników horrorów.
W sekcji kino grozy pokazany będzie m.in. film "Seru" produkcji malezyjskiej (2011, reż. Woo Ming Jin, Mohd Pierre Andre). Akcja rozgrywa się w malezyjskiej dżungli. Podczas gdy ekipa filmowców kręci tam horror, na planie zaczynają dziać się dziwne rzeczy i wygląda na to, że potrzebny będzie egzorcysta.
- Podczas nocy grozy na widzów czekać będą nie tylko mocne wrażenia, ale i niespodzianki kulinarne - obiecywała rzeczniczka festiwalu.
Prosto z Malezji
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Pięciu Smaków będzie kino Malezji.
Do sekcji Focus: Malezja wybrane zostały najciekawsze produkcje tego kraju z ostatnich lat, m.in. nagrodzony w Rotterdamie i Pusan film "Miłość wszystko zwycięża" (2006, reż. Tan Chui Mui).
Wolność w Azji
We współpracy z Instytutem Lecha Wałęsy organizatorzy festiwalu przygotowali sekcję Wolność w Azji, dedykowaną kinu zaangażowanemu społecznie oraz problemom praw człowieka.
W programie tej części znajdą się m.in. filmy: "Duch, pan piekielnej kaźni", dokumentalny portret jednego z działaczy Czerwonych Khmerów, odpowiedzialnego za śmierć prawie 13 tys. ludzi (Kambodża/Francja, 2011, reż. Rithy Panh) oraz dwa dokumenty chińskiego artysty Ai Weiweia, "Tak nam przykro" (2012) i "Ordos 100" (2012).
Oprócz filmów
Seansom towarzyszyć będą debaty, m.in. poświęcona najnowszej historii Kambodży i ściganiu zbrodni Czerwonych Khmerów czy sytuacji w Tybecie i efektywności międzynarodowych działań w obronie praw człowieka.
Codziennie, w trakcie i po zakończeniu seansów w kinie Muranów będzie można również zagrać w mahjonga - tradycyjną japońską grę strategiczno-logiczną o chińskich korzeniach.
Wydarzeniem towarzyszącym będzie m.in. spektakl "Łagodna" wg prozy Fiodora Dostojewskiego, wyreżyserowany przez Dariusza Kunowskiego, a odegrany przez japońskiego aktora i tancerza butoh Rui Ishiharę.
6. Festiwal Filmowy Pięć smaków, którego organizatorem jest Fundacja Sztuki Arteria, potrwa w Warszawie do 30 października.
Przegląd filmów odbędzie się w kinach Muranów i Praha.
Program i informacje o biletach na stronie organizatora.
PAP/mz