Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące programu rewitalizacji Pragi. Pierwsze spotkanie odbyło się w teatrze Baj i przyciągnęło kilkadziesiąt osób.
Miejsce spotkania wybrano nieprzypadkowo. Teatr Baj, najstarszy z istniejących dziś w Polsce teatrów lalek. Teatr przy ul. Jagiellońskiej to jedno z miejsc, które w ramach programu rewitalizacji ma przejść gruntowną modernizację. W budynku otwarte będzie też muzeum lalek i scenografii.
Póki co pojawił się w nim wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, aby przedstawić prezentację dotyczącą programu. Podkreślił, że chce przekazać syntezę informacji, bo szczegółowe dyskusje dotyczące trzech dzielnic, które obejmuje program, odbędą się później. - Zdajemy sobie sprawę, że te spotkania odbywają się w napiętym terminie, ale zależy nam na tym, by złożyć ten projekt 26 czerwca pod opinię rady miasta - powiedział.
Trudny język dokumentu
Potem głos zabrali mieszkańcy, którzy poruszyli m.in. kwestię języka, jakim napisano dokument. - Język, którym opisany jest program powinien być zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego, nie tylko urzędników - mówił jeden z uczestników spotkania.
- Postulowałbym przystępny wyciąg tego, co ma być zrealizowane i oddzielenie od opisów wymagań administracyjnych - zaproponował inny.
Poruszono także kwestię nieczytelnej komunikacji w internecie i trudności z dotarciem do treści dokumentu.
Wiceprezydent Olszewski zapewnił, że po zaakceptowaniu programu, przygotowana zostanie broszura z "odpowiednio sprofilowanym materiałem".
Konsultacje w dzielnicach
Olszewski zachęcił do zapoznania się z programem i zgłaszania uwag. Maile można przesyłać do 29 kwietnia na adres: rewitalizacja@um.warszawa.pl. W ciągu najbliższych trzech tygodni odbędą się także konsultacje na temat propozycji dla konkretnych dzielnic:
Targówek: 16 kwietnia o godz. 17:30-20:30, Szkoła Podstawowa Nr 114, ul. Remiszewska 40Praga Południe: 23 kwietnia o godz. 17:30-20:30, Centrum Paca, ul. M. Paca 40Praga Północ: 29 kwietnia o godz. 17:30-20:30, Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52WIĘCEJ O PROJEKCIE REWITALIZACJI PRAGI PRZECZYTASZ TUTAJ
Spacery z przewodnikiem
W weekendy poprzedzające konsultacje odbędzie się natomiast cykl spacerów z przewodnikami. Trasy spacerów przebiegają obok zabytków oraz przez lokalizacje objęte programem rewitalizacji. Pierwszy spacer odbędzie się już w nadchodzący weekend, w sobotę o godz. 10.30. Zbiórka u zbiegu ul. ks. Ziemowita 39 i ul. Mieszka I.
Trasa prowadzić będzie ulicami: Dziewanny – Wszeborska - ks. Ziemowita – Trojanowska - Rybińska – Ołycka – Siarczana – Chemiczna - ks. Ziemowita - Naczelnikowska.
Obejmie budynki: ul. Dziewanny 5,7, ul. Wszeborska 9, ul. Ołycka 2, ul. Rybieńska 21, ul. Księcia Ziemowita 2, 4a, 6, 6a, 10, 20, 20a, 22a, ul. Naczelnikowska 50.
1,4 mld złotych na rewitalizację prawobrzeżnej Warszawy:
kś/b
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24