13 grudnia przejdzie II Marsz Niepodległości i Solidarności

Najnowsze

Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.plZeszłoroczna manifestacja "Obudź się Polsko"

Przeciw ograniczaniu wolności: mediów i swobód obywatelskich oraz kondycji służby zdrowia ma przejść ulicami Warszawy II Marsz Niepodległości i Solidarności. Organizowana przez PiS manifestacja odbędzie się 13 grudnia, w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Szczegóły marszu politycy PiS przedstawią w najbliższą niedzielę. Zaprezentują też jego komitet organizacyjny, apel wzywający do udziału w manifestacji oraz klipy promocyjne. Do tego czasu nie chcą zdradzać konkretów. Według informacji PAP ze źródeł w partii, zabiega ona o poparcie tej inicjatywy m.in. przez środowiska związane z Radiem Maryja oraz przez kluby Gazety Polskiej, Stowarzyszenie Solidarni 2010, Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego i Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza. Odpowiadający za organizację manifestacji Joachim Brudziński (PiS) zaznaczył, że PiS będzie zabiegać o udział w marszu jak największej liczby organizacji, w tym związku NSZZ Solidarność.

Sprzeciw wobec ograniczania wolności

Jak powiedział, podstawowe idee protestu to: sprzeciw wobec ograniczania wolności, zarówno w przestrzeni medialnej, jak i wolności i swobód obywatelskich oraz kwestie społeczne, takie jak sytuacja w służbie zdrowia, łamanie praw pracowniczych, bezrobocie, szczególnie wśród młodych, a także likwidacja Polski powiatowej. Manifestanci mają przemaszerować od pomnika Wincentego Witosa przy placu Trzech Krzyży pod gmach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie przemówienie ma wygłosić m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński. Liczymy, że będzie nas więcej niż w roku ubiegłym, a było nas wówczas kilkanaście tysięcy - dodał Brudziński.

Złożą kwiaty

Marsz ma się rozpocząć od odśpiewania hymnu narodowego oraz od apelu poległych, w którym wymienione mają być nazwiska ofiar stanu wojennego. Reprezentanci klubu PiS mają w trakcie manifestacji złożyć kwiaty pod pomnikami Wincentego Witosa, Ronalda Reagana, Stefana Grota-Roweckiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego. W zeszłym roku w skład komitetu honorowego marszu weszli m.in. działacze opozycji w czasie PRL: Andrzej i Joanna Gwiazdowie, Zbigniew i Zofia Romaszewscy, Jan Olszewski, Mieczysław Gil, poeta Jarosław Marek Rymkiewicz, muzyk Przemysław Gintrowski, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, ks. Stanisław Małkowski, prof. Zdzisław Krasnodębski, prof. Andrzej Nowak, prof. Jan Żaryn, prof. Andrzej Zybertowicz, dziennikarze - Jan Pospieszalski, Tomasz Sakiewicz, Rafał Ziemkiewicz.

PAP//su//ec

Źródło zdjęcia głównego: Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl