Jak poinformował kierownik nadzoru ruchu ZTM, każda ekipa kontrolerów, która wyjeżdża sprawdzać stan techniczny autobusów, ma przy sobie termometry.
Temperatura jest sprawdzana w kilku miejscach pojazdu. Latem, w pojazdach komunikacji miejskiej temperatura powinna utrzymywać się w granicach 18-25 stopni Celsjusza, w jej utrzymaniu pomaga klimatyzacja. To czy działa sprawdzają właśnie kontrolerzy z nadzoru ruchu.
- W ostatnich tygodniach skontrolowaliśmy 1887 pojazdów i w 187 przypadkach wykryliśmy niesprawną klimatyzację – powiedział Grzegorz Strzelczyk, kierownik nadzoru ruchu ZTM.
Jak dodał, najwięcej uchybień, bo 61 było w autobusach firmy Mobilis, nieco mniej – 57 w PKS Grodzisk Mazowiecki. Z kolei w ITS Michalczewski, klimatyzacja nie działa w 48 pojazdach, natomiast w Miejskich Zakładach Autobusowych to było 21 uchybień. W sumie przewoźnicy za swoje przewinienia musieli zapłacić 109 tysięcy złotych kar.
Najlepiej było w tramwajach. Tam w każdym kontrolowanym składzie klimatyzacja była sprawna.
Gdzie można przekazywać informacje o niedziałającej klimatyzacji?
Informacje o pojazdach, w których nie działała klimatyzacji można przekazywać do Zarządu Transportu Miejskiego za pośrednictwem strony internetowej ZTM.
W zgłoszeniu należy podać czas i miejsce zdarzenia, numer linii oraz numer taborowy. Następnie informacja jest przesyłana do właściwego przewoźnika, który jest zobowiązany do wyjaśnienia sytuacji. Jeśli pasażer – przekazując informacje o niewłaściwie działającej klimatyzacji – poda swoje dane personalne i adresowe, jego zgłoszenie będzie traktowane jako oficjalna skarga, na którą otrzyma pisemną odpowiedź.
Informacje o niesprawnej klimatyzacji można także zgłaszać za pośrednictwem infolinii miejskiej 19115.
bf