Przełom w sprawie "Szpiegowa". Część kompleksu zostanie wyburzona

Budynki tzw. Szpiegowa przy Sobieskiego 100 na Mokotowie
Rafał Trzaskowski o przejęciu "Szpiegowa"
Źródło: TVN24

W poniedziałek, 20 stycznia, władze Warszawy ogłosiły formalne przejęcie budynków "Szpiegowa". Od opuszczenia kompleksu przez Rosjan minęły blisko trzy lata. Do tej pory właścicielem nieruchomości był Skarb Państwa.

O porozumieniu w sprawie kompleksu budynków tzw. Szpiegowa przy ulicy Sobieskiego 100 na Mokotowie poinformowali na wspólnej konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski.

- Mamy przełom w sprawie. Miasto Warszawa przejmuje ten budynek. Mamy wszystkie dokumenty - oznajmił w poniedziałek prezydent Trzaskowski.

Miasto przejęło "Szpiegowo" w kwietniu 2022 roku. Formalnie kompleks trafił pod zarząd miasta, ale do tego czasu właścicielem był Skarb Państwa. Nieruchomościami Skarbu Państwa na terenie miasta stołecznego Warszawy gospodaruje prezydent Warszawy, jednak wszystkie decyzje właścicielskie podejmowane są za zgodą wojewody mazowieckiego.

- Porozumienie zakłada przekazanie tego budynku ze Skarbu Państwa dla miasta Warszawy. W zamian za to udostępnimy 40 mieszkań dla policjantów - zapowiedział Trzaskowski.

Mieszkania dla funkcjonariuszy będą pochodzić z zasobu miejskiego znajdującego się w innych dzielnicach.

Część kompleksu zostanie wyburzona

Trzaskowski podkreślił, że Rosjanie nie przekazali stronie polskiej żadnych dokumentów dotyczących "Szpiegowa". - Mamy bardzo dokładne ekspertyzy, bo nie było wiadomo, czy ten budynek będzie można remontować, czy trzeba go będzie wyburzyć - powiedział.

Prezydent Warszawy zaznaczył, że kompleks będzie remontowany, ale dwa budynki od strony ulicy zostaną wyburzone. W ich miejsce powstaną nowe o wysokości kilku kondygnacji.

- Jesteśmy gotowi, żeby zaczynać. Ale jest też kwestia finansowania. Będziemy się o to starali, tak żeby nie wszystkie pieniądze poszły z budżetu miasta, tylko żeby wesprzeć się środkami z BGK - powiedział.

Trzaskowski podkreślił, że aby móc starać się o to dofinansowanie, konieczne było przejęcie kompleksu od Skarbu Państwa.

Wskazał tez, że harmonogram inwestycji ma być podany do wiadomości publicznej w przeciągu kilku tygodni.

ZOBACZ: Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie".

Siedem tysięcy metrów kwadratowych

W budynku przy ulicy Sobieskiego 100, w którym w czasach PRL mieszkali pracownicy rosyjskiej ambasady i przedstawicielstwa handlowego, jest ponad 100 mieszkań. Wiele lat temu budynek opustoszał i wymagał remontu. Na przestrzeni lat przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i stołecznego ratusza podejmowali szereg prób uregulowania stanu prawnego nieruchomości na rzecz Federacji Rosyjskiej w Polsce i odpowiednio w Rosji na rzecz Polski.

Cały kompleks ma przeszło siedem tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Oprócz mieszkaniowej miał też dodatkowe funkcje. W budynkach od strony ulicy był klub rozrywkowy oraz hala do koszykówki na poziomie podpiwniczenia.

Czytaj także: