Dużo służb przy Dworcu Centralnym. "Bezpieczeństwo w przewozie osób"

Akcja służb przy Dworcu Centralnym
Policjanci zatrzymali 12 kierowców przewozu osób
Źródło: KGP

Kierowcy trudniący się przewozem osób znów na celowniku służb. W Warszawie trwa akcja policji, Straży Granicznej oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Radiowozy można było dziś zobaczyć między innymi przy Dworcu Centralnym.

- Prowadzimy aktualnie działania na terenie miasta, również w okolicy Dworca Centralnego – powiedział Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji. Jak zaznaczył chodzi o bezpieczeństwo dotyczące "przewozu osób". – Działania są prowadzone przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Naszymi partnerami są przedstawiciele miasta, ale działamy również z Inspekcją Transportu Drogowego oraz strażą graniczną – poinformował.

Półtora tysiąca kontroli rocznie

To nie pierwsza tego typu akcja w stolicy. W zeszłym roku w stolicy służby weryfikowały legalność prowadzenia przewozu osób taksówką i samochodem osobowym w Warszawie. W kontrolach brali udział m.in. policja, urząd celno-skarbowy, Inspekcja Transportu Drogowego oraz Straż Graniczna.

Łącznie w zeszłym roku w stolicy przeprowadzono 1 561 kontroli przewoźników osób. W 460 przypadkach zakończyły się stwierdzeniem nieprawidłowości. Wśród najczęstszych wykrytych naruszeń był m.in. transport bez licencji (138 kierowców), brak badań lekarskich i psychologicznych (168 kierowców), 160 kierowców naruszyło przepisy prawa miejscowego a 97 kierowców poruszało się pojazdem bez uprawnień do kierowania. W ośmiu przypadkach kierowcy byli po spożyciu narkotyków, sześciu było po alkoholu. W trakcie kontroli wyszło na jaw, że 55 kierowców posługiwało się fałszywym prawem jazdy, pięciu było poszukiwanych.

Dodatkowo w trakcie kontroli służby zatrzymały 70 dowodów rejestracyjnych pojazdów oraz 77 pojazdów odholowano.

Gdzie można zgłosić nieprawidłowości?

Stołeczni urzędnicy przypominają, że w przypadku podejrzenia, że usługa została wykonana niewłaściwie pasażer może złożyć zgłoszenie do Urzędu m.st. Warszawy. Zgłoszenie można złożyć również za pośrednictwem portalu Warszawa 19115.

"Korzystając z przewozu trzeba sprawdzać, czy pojazd posiada lampę na dachu z napisem +TAXI+ wymaganą w przypadku licencjonowanych taksówek oraz czy wewnątrz pojazdu – w widocznym miejscu, znajduje się specjalny identyfikator opatrzony hologramem, zdjęciem kierowcy oraz opisany jego imieniem i nazwiskiem" - dodał w komunikacie warszawski ratusz.

Czytaj także: