Zrezygnowali z jazdy autem. Pierwsze, co zauważyli, to więcej pieniędzy na koncie

Źródło:
TVN24
Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze dotarło do osób, które zrezygnowały z jazdy autem
Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze dotarło do osób, które zrezygnowały z jazdy autem
TVN24
Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze dotarło do osób, które zrezygnowały z jazdy autemTVN24

Bez samochodu da się żyć. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze dotarło do osób, które zrezygnowały z jazdy autem. Część sprzedała samochód, inni korzystają z niego okazjonalnie. Cztery koła zamienili na dwa albo na komunikację miejską. Eksperci zapytali, jak ta decyzja zmieniła ich życie. Bo zmieniła. I tak powstał raport "Auto Stop", który przestudiował Łukasz Wieczorek w programie "Polska i Świat".

Z panią Martą wsiadamy do tramwaju. To jej ulubiony środek komunikacji miejskiej. - Kosztuje mnie to mniej nerwów w dostaniu się do centrum, mogę też przy okazji poobserwować ludzi, zrobić sobie później spacerek do pracy. Nie denerwuję się, że nie mogę znaleźć miejsca do zaparkowania - mówi Marta Wiejak, która zrezygnowała z jazdy samochodem po mieście.

Jazda komunikacją tańsza i szybsza

Pani Marta zrezygnowała z samochodu, gdy przekonała się, że jazda komunikacją miejską jest tańsza i szybsza. Auta nie sprzedała, ale korzysta z niego bardzo rzadko, najczęściej gdy jedzie za miasto. - Mieszkam teraz w miejscu dobrze skomunikowanym i to jest duży plus, więc jak mam wybór, to nie korzystam z samochodu - dodaje. Pani Marta jest jedną z 16 osób, które opowiedziały badaczom, jak wygląda życie bez samochodu. Tak powstał raport "Stop Auto". - Najciekawszym wnioskiem dla mnie osobiście było to, że wbrew takiej narracji, że auto daje wolność, autonomię, to w mieście może być zupełnie odwrotnie - w tym sensie, że auto jest postrzegane bardzo często jako ograniczenie, a decyzja o rezygnacji przynosi bardzo często ulgę - stwierdza dr Justyna Orchowska ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze. "Widzę same zalety, chociażby to, że się więcej ruszam, bo tak to wsiadałam do samochodu i wysiadałam. Jeździłam w takie miejsca, gdzie parkowałam przy samym wejściu, więc nawet nie musiałam nigdzie podchodzić" - ocenia w raporcie MJN 51-latka.

MJN dotarło do osób, które zamieniły auto na komunikację miejskąTVN24

Więcej pieniędzy na koncie

Pan Patryk, gdy sześć lat temu przestał pracować za miastem, zrezygnował z samochodu. Pierwsze, co zauważył, to więcej pieniędzy na koncie.

- Jazda samochodem jest bardzo stresogenna i bardzo sobie chwalę, że mogę do pracy dojechać sobie komunikacją miejską, gdzie po prostu wsiadam i nie martwię się niczym, mogę się zająć czytaniem książek - mówi Patryk Wancerz, który zrezygnował z jazdy samochodem w dni robocze. Czytając dalej raport, znajdujemy wypowiedzi również tych, którzy całkowicie pozbyli się samochodu. "Nie muszę pamiętać o ubezpieczeniu, nie muszę się martwić, gdzie jest samochód, czy rdzewieje albo wyjmować akumulator na zimę, czy w ogóle gdzieś go zimować. Nie muszę się tym przejmować po prostu totalnie" - ocenia 29-latek Dlaczego ludzie rezygnują z samochodu? W ostatnich latach nie bez znaczenia był coraz większy koszt jego utrzymania. - Około 20 procent tych osób poniżej 30. roku życia już nie ma prawa jazdy i nie korzysta z samochodu na co dzień. Natomiast mamy jeszcze inne badania, to są badania rynkowe, które pokazują, że więcej osób korzysta z samochodu, ale nie z własnego samochodu, tylko z wypożyczeń - wskazuje Krzysztof Gubański, socjolog miasta ze Stowarzyszenia Zielone Mazowsze.

MJN dotarło do osób, które zamieniły auto na komunikację miejskąTVN24

Samochód przestaje być wyznacznikiem pozycji społecznej

Z raportu Miasto Jest Nasze wynika, że z samochodu najczęściej rezygnują ludzie, którzy mają blisko do przystanku. Sam samochód dla nowego pokolenia przestaje też być wyznacznikiem pozycji społecznej. - Nasi rozmówcy w wieku 20-, 30-lat nie traktowali tego auta jako symbolu statusu - mówi dr Michalena Grzelka ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze. Wielu Polaków wciąż skazanych jest na samochód, bo nie ma alternatywy. Wykluczenie transportowe nie spada, choć pieniędzy na reaktywację PKS-ów jest więcej.

- To jak z 500 plus. Na 500 plus też dajemy pieniądze, a dzieci rodzi nam się coraz mniej. I dokładnie to samo mamy w transporcie, wydajemy pieniądze, natomiast nie zrobiliśmy mechanizmu, który by rzeczywiście zachęcał do tego, żeby tego transportu było więcej - stwierdza dr Michał Wolański z SGH.

- Ja bym zachęcała, żeby przede wszystkim ludzie spróbowali, zrobili sobie taki eksperyment, żeby przez miesiąc nie korzystać z auta - podsumowuje Marta Wiejak.

W Warszawie, mimo sprawnej komunikacji miejskiej, królują samochody. Na ponad 1,8 miliona zameldowanych ludzi zarejestrowanych jest ponad 2,1 miliona pojazdów.

Autorka/Autor:Łukasz Wieczorek

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Wietnamczycy zorganizowali wsparcie dla swoich rodaków, którzy ucierpieli w pożarze hali handlowej Marywilska 44. Kupcy otrzymali w sobotę pierwszą pomoc.

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

312 placówek czeka na zwiedzających w 20. Noc Muzeów. Jakie miejsca można odwiedzić? Przewidziano dużo wystaw i koncertów, również miłośnicy historii znajdą coś dla siebie. Dla pragnących nietypowych wrażeń jest wizyta w pszczelarium, spotkanie z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją i zwiedzanie komory przelewu burzowego.

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Źródło:
PAP

Dziesięć par jednopłciowych zostało pobłogosławionych w parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie. - Nasze błogosławieństwo jest sposobem na powiedzeniem tym parom, że ich miłość nie jest gorsza od miłości osób heteroseksualnych, że również ich miłość podoba się Bogu - mówi proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej ks. Michał Jabłoński.

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Źródło:
PAP

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas wykonywania prac polowych zginął 75-latek. Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł. Policja bada przyczyny tego tragicznego wypadku.

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek drogowcy rozpoczną remont torowiska na ulicy Filtrowej -tramwajarze wymienią szyny i wybudują odwodnienie. Tego samego dnia rozpocznie się wymiana nawierzchni na kolejnym fragmencie prawego pasa ulicy Grochowskiej. Szykują się utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po trzech latach od zamknięcia plac zabaw w Parku Ujazdowskim został oddany do użytku. To wyjątkowo pechowa inwestycja. Została zamknięta ze względu na stan techniczny zabawek. Wykonawca odmówił naprawy w ramach gwarancji. Ogłaszano kolejne przetargi na remont, udało się dopiero za trzecim razem.

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wsiadła za kierownicę po zażyciu kokainy i wypiciu alkoholu. Po zatrzymaniu była agresywna, co skutkowało kolejnymi zarzutami. 38-latce grozi nawet pięć lat więzienia.

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Wolę wraca Hip Hop Festiwal. Na scenie wystąpią między innymi DonGURALesko, HEMP Gru, Dudek 56, Pokahontaz oraz Igorilla. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny.  

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pszczelarze z warszawskiego metra na Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach zebrali już pierwszy tegoroczny miód wielokwiatowy. Teraz te pracowite owady korzystają z kwitnienia akacji, a za chwilę też z lipy.

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Mamy deklarację wstępną ze strony kupców, że większość z nich byłaby gotowa do podjęcia znowu działalności i miejmy nadzieję, że właśnie w takiej hali tymczasowej taka działalność będzie mogła być prowadzona - mówił o rozwiązaniach dla poszkodowanych przedsiębiorców po pożarze hali przy Marywilskiej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl