Etna ciągle straszy Włochów. W tym roku wybuchła już 12 razy. Jednak jej ostatni, poniedziałkowy wybuch, był najbardziej spektakularny ze wszystkich. Od tej pory wulkan wypluwa z siebie tony popiołu, który przykrywa okoliczne miasta.
Na każdą erupcję Etny składają się wstrząsy oraz wyrzuty popiołu i lawy na południowo-wschodnią część zbocza wulkanu. Po kolejnym, największym, wybuchu mieszkańcy położonych u północno-wschodnich podnóży wulkanu ziem zmagają się z popiołem.
Fornazzo, Sant’Alfio, Milo, Ripon Giarre to miasta, które zostały przykryte grubą, liczącą ponad 5 centymerów, warstwą pyłu wulkanicznego. Etna, oprócz miałkiego lepkiego pyłu, emitowała także lapille, czyli okruchy lawy o znacznych rozmiarach. Powodowały one poważne uszkodzenia dachów budynków i samochodów.
By żyło się normalnie
Władze gmin, aby jak najbardziej ograniczyć zakłócenia w normalnym życiu mieszkańców, zaczęły natychmiast usuwać szkody i naprawiać ulice.
– Przeprowadziliśmy najpierw rozpoznanie w terenie. Okazało się, że zjawisko, które wystąpiło, jest o wiele poważaniejsze niż sądziliśmy. Na ulice spadł popiół w ogromnych ilościach. Musimy skontaktować się z Protezione Civile (włoska policja obywatelska - red.), aby prosić o pomoc w zarządzniu kryzysowym dla terenów obętych stanem klęski żywiołowej – powiedział Orazio Scuderi, komisarz ds. robót publicznych w Giarre.
Na chodnikach worki z piaskiem
Wprowadzone zostało ograniczenie prędkości do 30 km/h oraz zakaz poruszania się po drogach jednośladów. Po raz trzeci od początku sierpnia na chodnikach pojawiły się worki wypełnione "czarnym piaskiem".
To było apogeum?
- Wiedzieliśmy, że apogeum tego zjawiska, które stopniowo się nasilało, prędzej czy później nastąpi. Tak też się stało – mówi Marco Neri, wulkanolog z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii w Katanii.
- Kiedy Etna otworzy "usta" z przodu, erupcje poprzedane będą pęknięciami ziemi. Nie wiemy, co stanie się dokładniej w najbliższej przyszłości. Wiemy natomiast, że zjawiska tego typu rozwijają się zupełnie tak samo, jak wysypka. To znaczy, nie możemy powiedzieć kiedy. Od kilku miesięcy zachodnia część wulkanu pęcznieje. Wskazuje to na dużą ilość gazów i magmy podchodzących do płaszcza – mówi Neri.
W styczniu i sierpniu 2000 roku następowały podobne do tych zjawiska.
Zobacz film z poniedziałkowego wybuchu Etny zamieszony w serwisie Youtube:
Autor: usa//aq / Źródło: corrieredelmezzogiorno.corriere.it