Prognoza

Prognoza

Turysto, omijaj w środę Francję i Włochy

Kurorty w naszym kraju będą jutro skąpane w deszczu. Podobna pogoda będzie we Francji i we Włoszech. Najkorzystniejsza aura czeka na turystów w Turcji i na Cyprze. Tam termometry wskażą nawet 38 kresek.

Burze na wschodzie, chłód na zachodzie

Wtorek będzie pogodny, ale dość chłodny dla mieszkańców Polski zachodniej. W centrum i na wschodzie spodziewane są natomiast przelotne opady deszczu, a na krańcach wschodnich burze.

Śmiało żegluj na Bałtyku i w Grecji

Komfortowe warunki żeglarskie będą we wtorek w Polsce zachodniej, na Bałtyku i w Grecji. Niestety burzowa aura nawiedzi Mazury. Tam łódkę lepiej zostawić w porcie, bo skutki pływania podczas wyładowań mogą być śmiertelne.

W Polsce wypoczniesz lepiej

We wtorek padać będzie w większości europejskich kurortów nadmorskich. Wolne od deszczu będą tylko Cypr i Półwysep Iberyjski. W Polsce najlepsze warunki do wypoczynku szykują się na Pomorzu Zachodnim.

Jeden gen dźwiga ciężar ewolucji

Od 150 lat naukowcy próbują rozwikłać zagadkę ewolucji konwergentnej. Jednym z jej najlepszych przykładów jest fakt, że trujące motyle różnych gatunków wyewoluowały tak, żeby mogły naśladować nawzajem swoje ubarwienie. Dzięki kolorowi mogą ostrzegać drapieżniki przed zjedzeniem ich.

Znów deszczowy poniedziałek

W poniedziałek znowu będzie padać. Dodatkowo, będzie pochmurnie i wietrznie. Mamy też dobrą wiadomość - ma być cieplej. Trochę. A może jest już jesień, tylko ktoś zapomniał nam o tym powiedzieć?

Poniedziałek? Raczej nie na plaży

Na zachodzie polskiego Wybrzeża lekkie i spore zachmurzenie, ale w pasie od Międzyzdrojów po Mielno turyści nie mają o co się bać - nie spadnie tam ani kropla deszczu. W Ustce i na wschód od niej przewidywane są za to przelotne opady. Nad Jeziorem Zegrzyńskim zagrzmi, a w europejskich i światowych kurortach będzie w poniedziałek dość pochmurno.

Kiepskie warunki do żeglowania

W poniedziałek na polskich wodach niewiele będzie miejsc, w których obejdzie się bez deszczu. Przejaśni się za to na pełnym morzu. Przed pływającymi po greckich akwenach kolejny piękny dzień. W Chorwacji powody do zadowolenia będą mieli tylko przebywający w pobliżu Zadaru.

Z sierpniem przyjdzie prawdziwe lato

Ostatni tydzień lipca będzie jeszcze deszczowy, ale najgorsze jednak już za nami. Pierwsze dni sierpnia będą wręcz upalne. Wszyscy, którzy zaplanowali wówczas urlop, już mogą cieszyć się z nadchodzącej dobrej pogody. Początek porządnego, polskiego lata tuż-tuż.

Bez słońca, bez humoru

Na południu kraju, wschodzie i w centrum wzrosło zachmurzenie. I zmianie uległy tym samym warunki biometeorologiczne. Zachmurzenie wpływa bowiem na usłonecznienie. Zarówno jedno, jak i drugie wpływa na stan psychiczny człowieka.

Wietrzna i deszczowa niedziela

Będzie grzmiało, padało, wiało. Wszystko to jednak będzie nam serwowane w znacznie mniejszym natężeniu, niż w ostatnich kilku dniach. Fala burz, deszczy i nawałnic już za nami.

Wiatr w żagle łapcie na zachodzie

W niedzielę wilki morskie przebywające na wodach zachodniej części polskiego Wybrzeża nie będą miały na co narzekać. Powodów do zadowolenia zabraknie natomiast tym, którzy wybrali wody w okolicach Trójmiasta i na wschód od niego, a także najdalej wysunięte na południe polskie jeziora.

Plażowanie? Tylko na Wybrzeżu Zachodnim

W zachodniej części Wybrzeża nie będzie upalnie, ale turyści nie będą mieli na co narzekać - przed nimi słoneczna niedziela. W okolicach Wybrzeża Gdańskiego i na wschód od niego popada. Na plażach Europy powinniśmy spodziewać się nawet 38 st. C.

Zimno i mokro, ale bez burz

Żegnamy burze. Sobota ma być deszczowa i pochmurna, ale grzmoty powinny przestać nękać nasz kraj. Synoptycy zapowiadają, że niebo nawet nieco się przejaśni. Niestety, ma też mocniej wiać i będzie chłodniej.

Sobota: lepiej do kina, niż na plażę

Nad polskim Wybrzeżem zapowiada się sobota pełna przelotnego deszczu i przejaśnień. Nad jeziorami nie ma co spodziewać się słońca - wyjrzy zza chmur tylko gdzieniegdzie. W kurortach europejskich od świtu do zmierzchu upalnie. Pogoda drastycznie pogorszy się tylko w Chorwacji.

Żagle? Wyłącznie w Grecji

W sobotę na Bałtyku, na polskich jeziorach i w Chorwacji żeglujący nie mają czego szukać. Lepiej, żeby miłośnicy tego rodzaju aktywności pomyśleli o wypoczynku w Grecji.

Weekend będzie chłodny i pochmurny

W weekend burze nas nie opuszczą, a temperatura nie będzie zniewalająca. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 25 st. C. W większości regionów kraju niebo spowiją chmury, z których na pewno pokropi deszcz.

Upały w USA. Zmarły co najmniej 22 osoby

Fala niebezpiecznych upałów, która początkowo objęła swoim zasięgiem środkowo-zachodnie Stany Zjednoczone, w czwartek znalazła się na wschodzie kraju. Na wschodnim wybrzeżu Amerykanie odnotowują rekordowo wysokie temperatury. W wyniku letnich upałów zmarły co najmniej 22 osoby. Sytuacja jest podobna do tej z 1995 roku, kiedy to zmarło ponad 700 osób.

W piątek pogoda złagodnieje

W piątek pogoda się uspokoi, ale nie znaczy to wcale, że wyładowania atmosferyczne już za nami. Burze tylko zelżeją, należy się ich spodziewać na północnym-wschodzie, we wszystkich regionach nadmorskich, a także w zachodniej części kraju. Przejaśnienia głównie w okolicach Olsztyna, w centrum, na południu i południowym-wschodzie.

Łódkę lepiej zostawić w porcie

Nad polskim wybrzeżem i na jeziorach w piątek będzie intensywnie padać, dlatego łódkę lepiej zostawić w porcie. Na otwartym morzu spodziewać się należy istnej pogodowej huśtawki. W Grecji warunki do żeglowania będą naprawdę dobre, a w Chorwacji pogoda trochę się pogorszy.

Morze to zły wybór na początek weekendu

Zarówno na zachód, jak i na wschód od Wybrzeża Gdańskiego popada, a w samym Trójmieście zagrzmi. Podobnych warunków pogodowych należy się spodziewać również nad polskimi jeziorami. W kurortach europejskich będzie gorąco, choć w stosunku do poprzednich dni upał odpuści. Na plażach świata tym razem obejdzie się bez opadów.

System ostrzegawczy chroni żeglarzy na Mazurach

Na Warmii i Mazurach nawałnice też zebrały swoje żniwo - pozrywane dachy, powalone drzewa, kilkoro ludzi w szpitalach. Żeby chronić tamtejszych żeglarzy, WOPR zainstalował nowy system ostrzeżeń przeciwburzowych.

Wody rzek opadają i wzbierają

W trzech województwach stany ostrzegawcze na rzekach zostały przekroczone, a w Małopolsce przekroczyły stany alarmowe. Gwałtownie wzbierają też rzeki podgórskie i górskie. Dopływy Wisły i Odry nadal są podwyższone. Przyczyną są intensywne opady burzowe - informuje IMiGW.

"Otto" ciągnie nad morze

Polska pod wpływem niżu "Otto". Jego centrum znajduje się obecnie na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Mazowsza. Będzie powoli, stopniowo przemieszczać się na północ, nad Bałtyk.

Przed burzami uciekajmy do Turcji

Pogoda w kraju powoduje, że na urlop Polacy często wybierają kurorty zagraniczne. Nie wszędzie są one jednak gwarancją pięknej aury. Ładnie jest bowiem we wschodniej części Morza Śródziemnego, w szczególności w Turcji i na Cyprze. W Chorwacji, Francji i na Wyspach Kanaryjskich jest jednak zupełnie inaczej, bo podobnie jak w domu.

Burze zostaną z nami do końca tygodnia

W nocy z środy na czwartek silne burze z gradem przejdą przez województwa centralne i wschodnie. Czwartek zapowiada się równie mokry i burzowy. W górach synoptycy zapowiadają halny.

Dwa fronty nad Polską. Zagrzmi w całym kraju

Na zachodzie kraju chłodny front atmosferyczny przyniesie burze i deszcz. Podobnie na wschodzie. Różnica będzie jedna - na Dolnym Śląsku temperatura ledwie przekroczy 20 st. C, a na Lubelszczyźnie sięgnie 30 st.