Prognoza

Prognoza

Po dość mokrej nocy we wtorek około południa zacznie ustępować zamglenie i nastąpią przejaśnienia. Tylko na południowym wschodzie będzie się mocno chmurzyć i padać. Zadowolić powinny nas temperatury - termometry pokażą od 16 do 22 st. C.

Kierowcom może dziś dać się we znaki jesienna aura. W większości kraju będzie się chmurzyć i padać, a niekorzystny biomet utrudni koncentrację za kółkiem. Na dobrą widzialność i suche nawierzchnie prowadzący mogą liczyć tylko na zachodzie i północnym zachodzie kraju.

Pomimo porannego rozpogodzenia pierwszy dzień października na przeważającym obszarze kraju będzie mokry. O zmianie zdecyduje deszczowy front z południa. Wraz z nim napłyną jednak masy ciepłego powietrza, dzięki którym na termometrach zobaczymy od 17 do 20 st. C.

Poniedziałek lepiej będzie spędzić nad Bałtykiem niż w Warmii i na Mazurach. W kurortach Pomorza i Wybrzeża dzień zapowiada się pogodnie. Ponadto dopiszą tam warunki żeglarskie.

Sporo słońca, mało deszczu i nadal niskie stany wody w rzekach - podsumowuje prognozę pogody na pierwszą połowę października synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński. W swoim komentarzu wyjaśnia, jaka cyrkulacja będzie odpowiadać za łagodny przebieg jesieni w najbliższym czasie.

W pierwszej połowie października jesień pokaże swoje łagodne oblicze. W tym czasie nie musimy obawiać się pluchy: będzie sporo słońca i niewiele deszczu. Taką atrakcyjną pogodę dopełnią przyjemne temperatury - w najcieplejszych regionach niejeden raz przekroczą 20 stopni.

W niedzielę przez większość dnia w całym kraju będzie pogodnie i sucho. Temperatury nie będą tak przyjemne jak w sobotę - w najcieplejszych południowych regionach wyniosą 18-19 st. C. Za to nie powinniśmy dziś odczuć pogorszenia samopoczucia związanego z aurą - w kraju przeważy korzystny biomet.

W sobotę dobre warunki jazdy będą panować na drogach wschodniej i południowej Polski. W tych rejonach nawierzchnie będą suche, a widoczność nie będzie ograniczona przez padający deszcz.

Sobotni poranek będzie pogodny w całej Polsce. Potem jednak za sprawą nadciągającego zza zachodniej granicy frontu atmosferycznego aura miejscami przestanie dopisywać.

W sobotę w kurortach Warmii, Mazur, Pomorza i Wybrzeża popada, choć spodziewamy się i rozpogodzeń. Zupełnie wolnych od deszczu powinno być jedynie kilka miejsc, np. Augustów. Jeżeli wybieracie się na weekend poza miastem, sprawdźcie aktualne prognozy.

Rankiem kierowcom w przeważającej części kraju będzie dawać się we znaki deszcz. W ciągu dnia warunki się poprawią - w większości regionów ma się rozpogodzić. Przelotne opady utrzymają się tylko na północy kraju - tam może też mocniej powiać.

W ciągu dnia w większości kraju będzie się rozpogadzać, a ciśnienie wzrośnie. Chmury i deszcz utrzymają się na północy Polski, we znaki mogą się tam dać także silniejsze porywy wiatru. Trzeba się przygotować na chłodniejszy dzień - nawet na południu termometry nie pokażą więcej niż 20 stopni.

I słonecznie, i mokro od deszczu będzie w piątek w kurortach Polski północnej i północno-wschodniej. Ponieważ słupki rtęci wskażą jedynie 15-17 st. Celsjusza, dzień trudno będzie zaliczyć do przyjemnych.

W ciągu nadchodzących pięciu dni padać będzie prawie codziennie - na szczęście tylko lokalnie. I choć słonecznych chwil też nie zabraknie, to temperatura przeważnie nie będzie dopisywać. Tylko w sobotę zrobi się naprawdę bardzo ciepło. Uwaga na wiatr: ten okresami może być silny.