Prognoza

Prognoza

Alarm pogodowy: burze niemal wygasły

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków TVN Meteo, burzowy front atmosferyczny wszedł w piątek nad ranem od zachodu do Polski. Burze nad naszym krajem wygasły niemal całkowicie o godzinie 21, jednak do tej godziny miejscami były bardzo gwałtowne.

Dziewięć w skali Beauforta

Na Bałtyku spodziewamy się w sobotę wyjątkowo silnych wiatrów - dojść może nawet do sztormu. Nad jeziorami powieje nieco lżej, ale wciąż mocno.

Zimne powietrze, zimny Bałtyk

W sobotę temperatura powietrza i temperatura wody nad polskim morzem nie będą się od siebie znacząco różnić. Obie będą oscylować wokół 20 st. C. W okolicach Zatoki Gdańskiej i na wschód od niej popada.

Mrok zapadł nad Warszawą

Front atmosferyczny, który od czwartku sukcesywnie przemieszczał się znad krajów Beneluksu w kierunku Polski przed godziną 16 dotarł nad stolicę. Przyniósł bardzo silny wiatr, deszcz i grzmoty. Burze nie trwały jednak długo.

Piątek: możliwe trąby powietrzne

W piątek pogoda pogorszy się prawie w całym kraju. Mieszkańcy m.in. Polski północnej i centralnej doświadczą gwałtownych zjawisk atmosferycznych, synoptycy nie wykluczają gradu i trąb powietrznych.

Burzowe piekło nad Beneluksem. Nie żyje pięć osób

Niż i front atmosferyczny, które w piątek przyniosą nad Polskę burze, w czwartek po południu rozszalały się nad Beneluksem. Na niebie rozpętało się tam prawdziwe piekło. Podczas festiwalu muzycznego Pukkelpop w belgijskim Hasselt, zginęło pięć osób, a 71 zostało rannych, w tym 11 ciężko.

Europa pod ciemnymi chmurami

W czwartek mieszkańcy krajów Beneluksu i Niemiec zmagali się z bardzo intensywnymi wyładowaniami atmosferycznymi, które spowodował front atmosferyczny przesuwający się nad Polskę. Zobacz, jak wyglądało niebo podczas jego przejścia.

Nad Bałtykiem będą szalały burze

W piątek wilki morskie raczej sobie nie popływają. W Polsce tylko jeden akwen, a mianowicie Jezioro Solińskie, będzie wolny od wyładowań atmosferycznych. Na pełnym morzu wietrznie, miejscami spodziewamy się nawet sztormów.

Odradzamy plażowanie. Nad morzem zagrzmi

Dla tych, którzy spędzają wakacje nad polskim morzem lub jeziorami, nie mamy najlepszych wiadomości. W piątek na ich głowy spadnie sporo deszczu. Niewykluczone, że pojawią się i burze. W większości europejskich i światowych kurortów pogoda dopisze turystom.

Niż z frontem opanują Polskę

W ciągu najbliższej doby niż znad Morza Północnego przesunie się nad środkowy Bałtyk i prawie cała Polska znajdzie się w jego zasięgu.

Pogoda kibicuje w walce o Ligę Europejską

W czwartek popołudniu Legia Warszawa i Śląsk Wrocław rozpoczną u siebie ostatni etap walki o fazę grupową Ligi Europejskiej. W pierwszym meczu 4. rundy eliminacji warszawski zespół zagra z faworyzowanym Spartakiem Moskwa. Piłkarzy z Wrocławia czeka zaś starcie z Rapidem Bukareszt. Na szczęście, podczas tych dwóch ważnych meczów, pogoda dopisze piłkarzom.

Słaby wyż zapewnia nam ładną pogodę

Wyspy Brytyjskie, Bałkany, Półwysep Apeniński oraz Europę Centralną obejmują wyże. Nad pozostałą częścią kontynentu europejskiego zalegają układy niżowe.

Polskie plaże będą ścigać się z Sycylią

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że na południu Europy lato jest wyjątkowo słoneczne i ciepłe. Jednak także turyści wypoczywający w Polsce będą mogli liczyć w czwartek na słoneczną, ciepłą pogodę. Przygotujmy więc już dziś parasol plażowy i kostium kąpielowy.

Weekend zacznie się od załamanie pogody. Może być groźnie

Najbliższy weekend zacznie się gromami z nieba, ulewami i wiatrem, który może zrywać dachy z domów. Za gwałtowne pogorszenie pogody odpowie front atmosferyczny, który idzie do nas z północy. Przyniesie ochłodzenie i opady deszczu w sobotę. Niedziela będzie już słoneczna.

W piątek przyjdzie front. A z nim burze

Po spokojnej środzie, kolejny dyżur będę miał w piątek – ten nie zapowiada się dobrze. Od kilku dni wyraźnie widać w prognozach na 19 sierpnia front atmosferyczny.

Kąpiele tak, żeglowanie już nie

Bałtyk w środę okaże się o wiele bardziej przyjazny plażowiczom niż żeglarzom. Słaby wiatr przyczyni się do tego, że trudno będzie skorzystać z doskonałej pogody na żaglówce.

Ręczniki, olejki do opalania i na plażę!

Środa nad Bałtykiem to będzie dzień wprost stworzony do plażowania. Wysokie temperatury i bezchmurne niebo przypomną nam, że trwają wakacje. Tylko wieczorem może zachmurzyć się i lekko pokropić po zachodniej części polskiego Wybrzeża.

Japończycy zaczęli wodne szaleństwo

W Kraju Kwitnącej Wiśni pełnia lata - termometry w Tokio wskazywały w poniedziałek aż 34 st. C. Mieszkający w stolicy Japończycy wykorzystali dobrą pogodę jak tylko mogli najlepiej i tłumnie odwiedzili pewien park rozrywki.

Znad Bawarii idze wyż. Będzie cieplej

W ciągu najbliższej doby wyż znad Bawarii przesunie się nad Karpaty i cała Polska znajdzie się w jego zasięgu, jedynie w środę późnym popołudniem na krańcach zachodnich zaznaczy się wpływ zatoki niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym.

Burze ucichły. Front odpływa z kraju

Od wczesnych godzin rannych grzmiało w Polsce południowo-wschodniej. Przed godziną 7 burze przeszły w okolicach Rzeszowa i w pasie od Ostrowca Świętokrzyskiego po Lublin. Po 8 grzmoty słychać było już tylko na krańcach południowo-wschodnich, a przed południem całkiem ucichły.

Ciśnienie rośnie, żegnamy się z niżem

Europę Południowo-Zachodnią, Północno-Wschodnią i częściowo Centralną obejmują wyże. Pozostałą część kontynentu europejskiego zalegają układy niżowe. Na wschodzie Polski znajduje się zatoka niżowa z frontem chłodnym i przesuwa się w kierunku Białorusi.

We wtorek w Polsce zapanowało lato

We wtorek pogoda nareszcie sprosta naszym oczekiwaniom. Będzie ciepło i słonecznie, a jeśli pojawią się deszcze i burze, nie ma się czego bać, ponieważ okażą się przelotne i słabe.

Na polskich wodach nie więcej niż 4 st. Beauforta

To będzie wyjątkowo spokojny wtorek. Dla żeglarzy chwilami zbyt spokojny. Zarówno na Wybrzeżu, jak i nad jeziorami siła wiatru z trudem sięgnie 4 st. Beauforta. Wody sąsiadujące z kilkoma greckimi wyspami okażą się za to żeglarskim rajem.

Kąpiel w morzu tylko dla odważnych

Nad polskim Wybrzeżem we wtorek bardzo słonecznie, ale nie upalnie, dlatego ten dzień warto na plaży spędzić aktywnie. Podobnie nad jeziorami - choć warunki do opalania nie będą najlepsze, nie ma co zostawać w domu.