Prognoza

Prognoza

Kąpiele tak, żeglowanie już nie

Bałtyk w środę okaże się o wiele bardziej przyjazny plażowiczom niż żeglarzom. Słaby wiatr przyczyni się do tego, że trudno będzie skorzystać z doskonałej pogody na żaglówce.

Ręczniki, olejki do opalania i na plażę!

Środa nad Bałtykiem to będzie dzień wprost stworzony do plażowania. Wysokie temperatury i bezchmurne niebo przypomną nam, że trwają wakacje. Tylko wieczorem może zachmurzyć się i lekko pokropić po zachodniej części polskiego Wybrzeża.

Japończycy zaczęli wodne szaleństwo

W Kraju Kwitnącej Wiśni pełnia lata - termometry w Tokio wskazywały w poniedziałek aż 34 st. C. Mieszkający w stolicy Japończycy wykorzystali dobrą pogodę jak tylko mogli najlepiej i tłumnie odwiedzili pewien park rozrywki.

Znad Bawarii idze wyż. Będzie cieplej

W ciągu najbliższej doby wyż znad Bawarii przesunie się nad Karpaty i cała Polska znajdzie się w jego zasięgu, jedynie w środę późnym popołudniem na krańcach zachodnich zaznaczy się wpływ zatoki niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym.

Burze ucichły. Front odpływa z kraju

Od wczesnych godzin rannych grzmiało w Polsce południowo-wschodniej. Przed godziną 7 burze przeszły w okolicach Rzeszowa i w pasie od Ostrowca Świętokrzyskiego po Lublin. Po 8 grzmoty słychać było już tylko na krańcach południowo-wschodnich, a przed południem całkiem ucichły.

Ciśnienie rośnie, żegnamy się z niżem

Europę Południowo-Zachodnią, Północno-Wschodnią i częściowo Centralną obejmują wyże. Pozostałą część kontynentu europejskiego zalegają układy niżowe. Na wschodzie Polski znajduje się zatoka niżowa z frontem chłodnym i przesuwa się w kierunku Białorusi.

We wtorek w Polsce zapanowało lato

We wtorek pogoda nareszcie sprosta naszym oczekiwaniom. Będzie ciepło i słonecznie, a jeśli pojawią się deszcze i burze, nie ma się czego bać, ponieważ okażą się przelotne i słabe.

Na polskich wodach nie więcej niż 4 st. Beauforta

To będzie wyjątkowo spokojny wtorek. Dla żeglarzy chwilami zbyt spokojny. Zarówno na Wybrzeżu, jak i nad jeziorami siła wiatru z trudem sięgnie 4 st. Beauforta. Wody sąsiadujące z kilkoma greckimi wyspami okażą się za to żeglarskim rajem.

Kąpiel w morzu tylko dla odważnych

Nad polskim Wybrzeżem we wtorek bardzo słonecznie, ale nie upalnie, dlatego ten dzień warto na plaży spędzić aktywnie. Podobnie nad jeziorami - choć warunki do opalania nie będą najlepsze, nie ma co zostawać w domu.

Miejscami słońce, miejscami burze

W poniedziałek nad Polskę północno-zachodnią i zachodnią nadciągnie polarno-morskie powietrze, które będzie odpowiadało za przelotne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Za to na wschodzie szykuje się naprawdę pogodny początek tygodnia.

Najlepiej żeglować w Międzyzdrojach

Na żagle bardzo dobrze będzie wybrać się w poniedziałek w okolice Międzyzdrojów. Szczęściarzami będą się mogli nazwać także ci, którzy znajdą się na wschodnich i środkowych wodach pełnego morza. Przy brzegu Chorwacji raczej na początku tygodnia nie popływamy.

Nad Bałtykiem deszcze, burze, przejaśnienia

Plażowicze po zachodniej części Wybrzeża powinni być ostrożni. Tam lokalnie spadnie deszcz. Podobnie sytuacja będzie się przedstawiała w okolicach Zatoki Gdańskiej i na wschód od niej, choć tam istnieje również wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia burz. Nad jeziorami zazwyczaj pochmurno, gdzieniegdzie deszczowo. W kurortach Europy i świata poopalamy się za to w pełnym słońcu.

Front się rozmywa, burze wygasają

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków, burze uaktywniły się w niedzielę w godzinach popołudniowych na wschodzie kraju. Od południa grzmiało na Mazurach, Mazowszu, Suwalszczyźnie i Podlasiu. Dopiero pod wieczór burze zaczęły wygasać.

Na plażach świata tłumy. Nie ma gdzie położyć ręcznika

Jak dotąd nie mieliśmy zbyt wielu okazji, żeby móc beztrosko wylegiwać się nad polskim morzem - wakacyjna pogoda nam nie dopisała. Odwrotna sytuacja panuje na plażach świata, gdzie nie ma miejsca na rozłożenie ręcznika. We Włoszech, Hiszpanii i Chinach miejsce na piaszczystym brzegu to skarb.

Druga połowa sierpnia: ciepła, chwilami upalna

Druga połowa sierpnia okaże się ciepła, chwilami nawet upalna. Możemy liczyć na to, że na termometrach zobaczymy jeszcze w te wakacje 31 st. Celsjusza. Jednak nie nastawiajmy się na upały. Temperatury mogą też spaść. Nawet do 18 stopni.

Bałtyk łagodny, choć burzowy

Nad polskim morzem pogoda zróżnicowana. Synoptycy zapowiadają i burze, i przejaśnienia. Wiatr nie będzie szczególnie łaskawy dla żeglarzy. Nad większością polskich akwenów jego siła nie przekroczy 3 st. Beauforta.

Zachód Wybrzeża stworzony do plażowania

Przed plażowiczami, przynajmniej tymi wypoczywającymi na zachodzie Wybrzeża, bardzo pogodny i ciepły dzień. Na wschód od Ustki, a także nad jeziorami, nie będzie już tak ładnie - tam synoptycy zapowiadają burze i deszcz, choć niewykluczone są przejaśnienia. Dużo lepiej przedstawia się sytuacja na plażach świata.

Trudny dzień na drogach w całej Polsce

W sobotę wakacyjna będzie przede wszystkim temperatura. W wielu regionach kraju spodziewać się możemy przejaśnień, ale zdaniem synoptyków wszędzie mogą zdarzyć się burze i dojść do przelotnych opadów deszczu.

Zamiast opalania, festiwal błyskawic

Na zachód od Trójmiasta w sobotę przelotnie popada, co niekoniecznie przypadnie do gustu wypoczywającym turystom. I tak będą oni mieli więcej powodów do zadowolenia, niż urlopowicze przebywający bardziej na wschodzie. Tam w sobotę prawdopodobnie zagrzmi.

Wybuchła epidemia cholery

W dotkniętej klęską głodu Somalii wybuchła epidemia cholery. Brudna woda i złe warunki sanitarne doprowadziły do zwiększonej liczby przypadków tej choroby w stolicy kraju, Mogadiszu - ostrzegła w piątek Światowa Organizacja Zdrowia.

Na długi weekend weź bikini i sweter

Długi weekend pogodowo zapowiada się w Polsce bardzo różnorodnie. Na szczęście w najpopularniejszych regionach wypoczynkowych nie zabraknie słońca. By jednak tradycji stało się zadość, również popada i zagrzmi.

Piątek: połowa kraju w deszczu, połowa w słońcu

Piątek przywita słońcem mieszkańców południowo-wschodniej i centralnej Polski. Będzie ciepło, na termometrach zobaczymy powyżej 20 kresek, a w Małopolsce słupki rtęci podskoczą do 27. Niestety północ i zachód nadal będą pochmurne i deszczowe.

Chmury nad morzem i jeziorami

Piątek dla wilków morskich żeglujących po zachodnich wodach przybrzeżnych zapowiada się chłodny, deszczowy i całkiem wietrzny, do 6 st. Beauforta. Po raz kolejny najlepsze warunki na Cykladach, tam mocno powieje.

Na hiszpańskich plażach 36 st. Celsjusza

Podczas, gdy hiszpańscy meteorolodzy wprowadzają ostrzegają przed uciążliwymi upałami, w Polsce piątek minie pod znakiem deszczu i brzydkiej pogody. Jedynie turyści wypoczywający w południowo-wschodniej części kraju będą mieli okazję wystawić twarz do słońca.