Prognoza

Prognoza

Upał już jest. Po południu będą burze

Poniedziałek zapisze się w pamięci wielu z nas jako niezwykle gorący dzień. We Wrocławiu spodziewamy się nawet 35 st. Celsjusza w cieniu. Na północy i w centrum kraju synoptycy prognozują opady deszczu oraz burze.

Koniec sierpnia upalny i groźny. Mogą przyjść trąby powietrzne

Pogoda tego lata jest bardzo nierówna. Z polarnego chłodu wpadamy w zwrotnikowy upał, a potem ponownie zanurzamy się w zimnej masie znad Północnego Atlantyku. Jeszcze w pamięci mamy niedawne 14-15 st. Celsjusza na naszych termometrach i szare chmury nad głowami, a tu już temperatura rośnie do 30 st. C i więcej. Nadchodzące dni będą gorące na południu, na wschodzie i w centrum. Tylko na północy będzie umiarkowanie ciepło.

Mocny cios na koniec lata: 35 st. C

Wszystko wskazuje na to, że przed nami jeszcze kilka naprawdę gorących sierpniowych dni. Warto je dobrze wykorzystać, nie tylko dlatego, że to ostatnie chwile wakacji. Jak wynika z długoterminowej prognozy naszych synoptyków, pierwsze dni września przyniosą ze sobą znaczne ochłodzenie.

Najpierw mgły, potem droga wolna!

Złe miłego początki - tak najkrócej można opisać niedzielne warunki na drogach. O poranku spodziewane są mgły, później aura rozpogodzi się i warunki atmosferyczne nie utrudnią nam jazdy.

Niedzielne lato w pełni. Pęknie 30 st. C

Tegoroczne lato znów ma się dobrze. Najlepszym dowodem na to jest niedzielna aura. Przed nami ciepły i słoneczny dzień. Termometry w wielu miejscach pokażą wartości przekraczające 30 st. C.

A nad wodą lato w pełni

Lato wraca nad wodę w wielkim stylu. Będzie słonecznie i ciepło. Pogoda powinna więc zadowolić nawet najbardziej wybrednych. Termometry pokażą 28 st. C.

Przed nami potężne upały. Towarzyszyć będą im burze

Przez pięć najbliższych dni będziemy cieszyć się prawdziwie letnim gorącem. Niestety, tylko w niedzielę radości nie zmącą nam gwałtowne zjawiska atmosferyczne takie jak burze. Synoptycy ostrzegają, że miejscami wyładowaniom atmosferycznym może towarzyszyć grad.

Słońce wraca nad wodę

W sobotę pogoda będzie sprzyjać spędzaniu czasu nad wodą. Zarówno na Mazurach jak i nad morzem zza chmur wyjdzie słońce. Będzie dosyć ciepło. Termometry pokażą wartości zdecydowanie przekraczające 20 st. C.

Wyjazd na weekend popsuje przelotny deszcz

Kierowcy w całym kraju napotkają na swojej drodze przelotne opady deszczu. Przyniesie je słaby front atmosferyczny przemieszczający się z zachodu na wschód. Drogi mogą zrobić się śliskie, a widzialność ograniczona.

Słupki rtęci coraz wyżej. Ale jeszcze pochmurno i z deszczem

Piątek nie przyniesie jeszcze szalonych wartości temperatury, o których marzą wszyscy zmarznięci w ostatnich dniach turyści - ale chłodno też nie będzie. Słupki rtęci w całej Polsce poszybują powyżej 20 st. C. Słabo aktywny front przyniesie przelotne opady od zachodu po wschód i miejscami niekorzystny biomet.

Nad morzem bez szału. 20 st. C i przelotny deszcz

Nie ma co liczyć na złapanie opalenizny czy to nad morzem, czy na Mazurach. Niebo w całym kraju w piątek przykryją chmury. Od czasu do czasu spadnie z nich deszcz. Temperatura wciąż umiarkowana, ale w granicy komfortu termicznego: od 20 do 22 st. C.

Pogodnie na Mazurach. Nad morzem różnie

Dobra wiadomość dla wypoczywających nad wodą: w czwartek będą mogli liczyć na sporo słonecznych promieni. Pogodne będą niemal całe Mazury i spora część Wybrzeża. Nad morzem przelotnie popada tylko w zachodnich kurortach.

Lato jeszcze wróci. W weekend 30 stopni

W czwartek powoli zaczniemy zapominać o deszczu. W ciągu nadchodzących pięciu dni będzie padać sporadycznie. Nie tylko aura się poprawi - podskoczy też temperatura, której wreszcie zdecydowanie bliżej będzie do letniej. Na upały jednak poczekamy do niedzieli.

Zadowoleni będą kierowcy z zachodu

Opady deszczu i niekorzystne warunki biometeo dadzą się we znaki zmotoryzowanym na wschodzie. Także w kilku innych częściach kraju pogoda nie dopisze kierowcom. Słonecznej i suchej aury spodziewać się powinni tylko zmotoryzowani z zachodu.

Nad Bałtykiem pokaże się słońce

W środę bardziej zadowoleni z pogody będą wypoczywający nad morzem niż nad jeziorami. Choć przez część Wybrzeża mogą przechodzić przelotne opady, pokaże się tam też słońce, nie przebije się ono natomiast przez chmury na Mazurach. W tym regionie będzie deszczowo i dość chłodno.

"Jeśli prognozy się nie zmienią, weekend będzie piękny"

Synoptyk inaczej postrzega czas i pogodę. Nie zaskakuje mnie nieuchronność letnich burz, pochmurność układów niżowych, odczucie chłodu podczas wietrznej pogody. Natomiast ciągłe zaglądanie w przyszłość sprawia, że często myślę o pogodzie prognozowanej.

Bylica pyli bardzo mocno

W najbliższych dniach życie alergików uprzykrzy m.in. bylica, która znajduje się właśnie w szczycie swojego sezonu pylenia. Mocno we znaki nadal dawać się będą grzyby zarodnikowe: Alternarium i Cladosporium.

Spod kół będzie bryzgać woda

We wtorek popada - miejscami tak mocno, że spod kół kierowców będzie bryzgać woda. Ponieważ mokra nawierzchnia oznacza niebezpieczeństwo wpadnięcia w poślizg, radzimy: zachowajcie wzmożoną czujność.