Prognoza

Prognoza

Bez słońca, bez humoru

Na południu kraju, wschodzie i w centrum wzrosło zachmurzenie. I zmianie uległy tym samym warunki biometeorologiczne. Zachmurzenie wpływa bowiem na usłonecznienie. Zarówno jedno, jak i drugie wpływa na stan psychiczny człowieka.

Wietrzna i deszczowa niedziela

Będzie grzmiało, padało, wiało. Wszystko to jednak będzie nam serwowane w znacznie mniejszym natężeniu, niż w ostatnich kilku dniach. Fala burz, deszczy i nawałnic już za nami.

Wiatr w żagle łapcie na zachodzie

W niedzielę wilki morskie przebywające na wodach zachodniej części polskiego Wybrzeża nie będą miały na co narzekać. Powodów do zadowolenia zabraknie natomiast tym, którzy wybrali wody w okolicach Trójmiasta i na wschód od niego, a także najdalej wysunięte na południe polskie jeziora.

Plażowanie? Tylko na Wybrzeżu Zachodnim

W zachodniej części Wybrzeża nie będzie upalnie, ale turyści nie będą mieli na co narzekać - przed nimi słoneczna niedziela. W okolicach Wybrzeża Gdańskiego i na wschód od niego popada. Na plażach Europy powinniśmy spodziewać się nawet 38 st. C.

Zimno i mokro, ale bez burz

Żegnamy burze. Sobota ma być deszczowa i pochmurna, ale grzmoty powinny przestać nękać nasz kraj. Synoptycy zapowiadają, że niebo nawet nieco się przejaśni. Niestety, ma też mocniej wiać i będzie chłodniej.

Sobota: lepiej do kina, niż na plażę

Nad polskim Wybrzeżem zapowiada się sobota pełna przelotnego deszczu i przejaśnień. Nad jeziorami nie ma co spodziewać się słońca - wyjrzy zza chmur tylko gdzieniegdzie. W kurortach europejskich od świtu do zmierzchu upalnie. Pogoda drastycznie pogorszy się tylko w Chorwacji.

Żagle? Wyłącznie w Grecji

W sobotę na Bałtyku, na polskich jeziorach i w Chorwacji żeglujący nie mają czego szukać. Lepiej, żeby miłośnicy tego rodzaju aktywności pomyśleli o wypoczynku w Grecji.

Weekend będzie chłodny i pochmurny

W weekend burze nas nie opuszczą, a temperatura nie będzie zniewalająca. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 25 st. C. W większości regionów kraju niebo spowiją chmury, z których na pewno pokropi deszcz.

Upały w USA. Zmarły co najmniej 22 osoby

Fala niebezpiecznych upałów, która początkowo objęła swoim zasięgiem środkowo-zachodnie Stany Zjednoczone, w czwartek znalazła się na wschodzie kraju. Na wschodnim wybrzeżu Amerykanie odnotowują rekordowo wysokie temperatury. W wyniku letnich upałów zmarły co najmniej 22 osoby. Sytuacja jest podobna do tej z 1995 roku, kiedy to zmarło ponad 700 osób.

W piątek pogoda złagodnieje

W piątek pogoda się uspokoi, ale nie znaczy to wcale, że wyładowania atmosferyczne już za nami. Burze tylko zelżeją, należy się ich spodziewać na północnym-wschodzie, we wszystkich regionach nadmorskich, a także w zachodniej części kraju. Przejaśnienia głównie w okolicach Olsztyna, w centrum, na południu i południowym-wschodzie.

Łódkę lepiej zostawić w porcie

Nad polskim wybrzeżem i na jeziorach w piątek będzie intensywnie padać, dlatego łódkę lepiej zostawić w porcie. Na otwartym morzu spodziewać się należy istnej pogodowej huśtawki. W Grecji warunki do żeglowania będą naprawdę dobre, a w Chorwacji pogoda trochę się pogorszy.

Morze to zły wybór na początek weekendu

Zarówno na zachód, jak i na wschód od Wybrzeża Gdańskiego popada, a w samym Trójmieście zagrzmi. Podobnych warunków pogodowych należy się spodziewać również nad polskimi jeziorami. W kurortach europejskich będzie gorąco, choć w stosunku do poprzednich dni upał odpuści. Na plażach świata tym razem obejdzie się bez opadów.

System ostrzegawczy chroni żeglarzy na Mazurach

Na Warmii i Mazurach nawałnice też zebrały swoje żniwo - pozrywane dachy, powalone drzewa, kilkoro ludzi w szpitalach. Żeby chronić tamtejszych żeglarzy, WOPR zainstalował nowy system ostrzeżeń przeciwburzowych.

Wody rzek opadają i wzbierają

W trzech województwach stany ostrzegawcze na rzekach zostały przekroczone, a w Małopolsce przekroczyły stany alarmowe. Gwałtownie wzbierają też rzeki podgórskie i górskie. Dopływy Wisły i Odry nadal są podwyższone. Przyczyną są intensywne opady burzowe - informuje IMiGW.

"Otto" ciągnie nad morze

Polska pod wpływem niżu "Otto". Jego centrum znajduje się obecnie na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Mazowsza. Będzie powoli, stopniowo przemieszczać się na północ, nad Bałtyk.

Przed burzami uciekajmy do Turcji

Pogoda w kraju powoduje, że na urlop Polacy często wybierają kurorty zagraniczne. Nie wszędzie są one jednak gwarancją pięknej aury. Ładnie jest bowiem we wschodniej części Morza Śródziemnego, w szczególności w Turcji i na Cyprze. W Chorwacji, Francji i na Wyspach Kanaryjskich jest jednak zupełnie inaczej, bo podobnie jak w domu.

Burze zostaną z nami do końca tygodnia

W nocy z środy na czwartek silne burze z gradem przejdą przez województwa centralne i wschodnie. Czwartek zapowiada się równie mokry i burzowy. W górach synoptycy zapowiadają halny.

Dwa fronty nad Polską. Zagrzmi w całym kraju

Na zachodzie kraju chłodny front atmosferyczny przyniesie burze i deszcz. Podobnie na wschodzie. Różnica będzie jedna - na Dolnym Śląsku temperatura ledwie przekroczy 20 st. C, a na Lubelszczyźnie sięgnie 30 st.

Opalaj się na Cyprze. Zwiedzaj we Włoszech

Polska aura nie będzie sprzyjać wczasowiczom. Wypoczywający w naszym kraju napotkają na deszcz i burze. Idealne warunki pogodowe będą za to we wschodnim basenie Morza Śródziemnego, m.in. na Cyprze, w Turcji i Grecji.

Komórki burzowe są mobilne. To dobrze

Burze od południa, znad Czech i Słowacji, wkroczyły do Polski. Będą stopniowo przemieszczać się na północ i obejmować swoim zasięgiem południe, wschód i centrum kraju. Komórki burzowe są mobilne, nie utrzymują się w miejscu, ale przemieszczają.

Pogoda podzieliła Polskę na dwoje

Warunki pogodowe na zachodzie i wschodzie kraju będą we wtorek skrajnie różne. Kiedy nad zachodnią częścią Polski Słońce z rzadka tylko schowa się za chmurami, wschodnia część ukryta pod grubą zasłoną frontu atmosferycznego, nawet go nie zobaczy. Obejrzy za to burze z piorunami, a nawet grad.

Wtorkowe burze będą groźniejsze

Front, który znalazł się w poniedziałek nad Polską, przeszedł przez nasz kraj stosunkowo łagodnie. Niestety już od wtorku sytuacja mocno się zmieni. Burze, które pojawią się na niebie, mogą być dużo bardziej intensywne - zapowiada prezenter i synoptyk TVN Meteo, Tomasz Wasilewski.

Na Bałtyku rozwiniesz we wtorek żagle

We wtorek wody zarówno Bałtyku, jak i mórz Grecji i Chorwacji będą sprzyjać żeglarzom. Niestety ci, którzy wybrali się na łódkę na jeziora, nie będą mieli powodów do zadowolenia.

Dobry dzień na plażę, ale nie kąpiele

Na polskim wybrzeżu będzie we wtorek naprawdę ładnie, choć nie upalnie. Zagrzmi i popada wyłącznie w Trójmieście. Dużo bardziej zróżnicowana pogoda czeka na wypoczywających nad jeziorami. Tradycyjnie już, iście wakacyjną aurą cieszyć się będą turyści spędzający wakacje na zagranicznych plażach.

Lipiec i... "lipna pogoda"

Ponieważ często narzekamy na pogodę - a to z zimno, a to za ciepło, a to za sucho, a to za mokro - natura postanowiła każdemu dać szansę na ponarzekanie lub na zadowolenie.

W poniedziałek znowu burze. Możliwy grad

W poniedziałek w wielu miejscach kraju będzie burzowo. Wraz z chłodnym frontem z zachodu nadejdzie ochłodzenie i deszcz. Gwałtowne opady i burze będą przesuwać się z zachodu na wschód Polski.