Obłoki srebrzyste ponownie zalśniły na niebie

Autor:
kw/dd
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Obłoki srebrzyste nad Polską
Obłoki srebrzyste nad PolskąKontakt 24
wideo 2/19
Kontakt 24Obłoki srebrzyste nad Polską

Trwa sezon na obłoki srebrzyste. Zjawisko pojawiło się ostatniej nocy i można było je dostrzec w wielu regionach kraju. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia z obserwacji na Śląsku i Pomorzu.

W nocy z soboty na niedzielę nad Polską pojawiły się obłoki srebrzyste. Zjawisko było doskonale widoczne między innymi w Tychach (woj. śląskie) i Chojnicach (woj. pomorskim).

Jeśli uda się Wam zobaczyć coś ciekawego, podzielcie się swoją relacją wysyłając ją na Kontakt 24.

Jak obserwować obłoki srebrzyste

Sezon na obłoki srebrzyste rozpoczyna się późną wiosną trwa latem. Zjawisko to chmury mezosferyczne, które powstają na wysokości około 80 kilometrów nad powierzchnią planety. To najwyższe chmury, jakie możemy obserwować z powierzchni Ziemi. Odbijają one światło słoneczne i tworzą srebrzyste łuny.

Jak obserwować obłoki srebrzyste? Warto wybrać się w miejsce na otwartej przestrzeni. Powinniśmy pamiętać, żeby było tam jak najmniej sztucznego światła - lamp, billboardów czy wysokich budynków, ponieważ jego każde dodatkowe źródło może utrudnić nam podziwianie srebrzystych łun.

Ten sezon jest dużo uboższy

Według Karola Wójcickiego, autora bloga "Z głową w gwiazdach" i popularyzatora astronomii, w ubiegłym roku znacząco wzrosła aktywność słoneczna. Oznacza to, że w tym roku zjawiska są rzadsze i pojawiają się w mniej spektakularnych formach.

Autor:kw/dd

Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości