Stabilizuje się sytuacja hydrologiczna na polskich rzekach, ale nadal obowiązuje dla nich siedem ostrzeżeń hydrologicznych. Jak informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, przekroczenia stanów alarmowych odnotowano w sobotę w 16 miejscach w dorzeczu Wisły i 45 w dorzeczu Odry. Wciąż trzeba się liczyć z lokalnymi podtopieniami.
Według sobotniego komunikatu MAC nie odnotowano zagrożenia powodziowego przy przejściu kulminacji fali wezbraniowej na Nysie Łużyckiej i Bobrze.
"Zbiorniki retencyjne gromadzą nadmiar dopływającej wody i stopniowo zwiększają odpływy. W dalszym ciągu mogą występować lokalne podtopienia spowodowane przesiąkami wody przez wały przeciwpowodziowe" - informuje ministerstwo. W ciągu najbliższych dni mają trwać prace porządkowe i naprawcze w okolicach, które ucierpiały z powodu zalań i podtopień, wypompowywanie wody, a także osuszanie obiektów.
Bez najwyższych ostrzeżeń
W sobotę, według stanu na godz. 7.00 obowiązuje: 6 ostrzeżeń hydrologicznych 2. stopnia dotyczących możliwości wzrostu stanu wody w rzekach powyżej stanów ostrzegawczych na terenie województw: podlaskiego (Bug), lubelskiego (zlewnie: Wieprza, Bugu i Wisły), zachodniopomorskiego (Odra graniczna), wielkopolskiego (zlewnia Warty), mazowieckiego (Wisła) oraz świętokrzyskiego (zlewnie: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki i Kamiennej).
Ostrzeżenie hydrologiczne 1. stopnia dotyczy województwa podkarpackiego (zlewnia Wisłoki, Wisłoka i Sanu). Oznacza, że możliwe są wzrosty stanu wody w rzekach powyżej stanów ostrzegawczych na tych terenach.
44 przekroczenia stanów alarmowych
W sobotę o godz. 5.00 zanotowano przekroczenie stanu alarmowego na 16 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz 28 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 27 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 45 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.
Autor: js/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/wolan