Polska

Polska

Pierwsze wrześniowe przymrozki

Na Podlasiu, Mazowszu, Ziemi Łódzkiej oraz Kujawach termometry w sobotę wczesnym rankiem odnotowały przy gruncie pierwsze jesienne przymrozki. Słupek rtęci wskazał -2 st. C.

Wsadzą bobrom rury w tamy

50 specjalnych rur, które przepuszczają wodę w tamach budowanych przez bobry zostanie zamontowanych w Podlaskiem, by zmniejszyć liczne szkody powodowane przez te chronione zwierzęta. Chodzi przede wszystkim o zapobieganie podtapianiu terenów.

Huragan zniszczył szczecińskie lasy

Nad południową częścią Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, 11 i 12 września, wiał wiatr o sile huraganu. Spowodował duże szkody, wstępnie oszacowane przez leśników na 240 tys. metrów sześciennych powalonego drewna. Gdzieniegdzie zniszczył całe połacie lasu.

Tajemniczy las i jego owoce

Las jesienią nabiera charakteru, staje się bardziej tajemniczy i urokliwy. Można tam znaleźć też przysmak polskiej kuchni - grzyby. Reporterzy 24 nadesłali na Kontakt Meteo zdjęcia tych darów natury. Sami zobaczcie.

Na Bałtyku wietrznie, chłodno i deszczowo

Chłód i deszcz będą tymi zjawiskami atmosferycznymi, które w piątek odbiorą żeglarzom przyjemność pływania po Bałtyku i polskich jeziorach. Dobre wieści mamy za to dla tych, którzy spędzają czas na Jeziorze Solińskim. Okaże się ono całkiem przyjazne właścicielom żaglówek.

Obrońcy owiec wracają w Tatry

Organizacja ekologiczna WWF Polska przekazała w czwartek bacom wypasającym owce na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego trzy owczarki podhalańskie. Psy mają nie tylko pilnować stad przed wilkami, lecz także powinny przywrócić tradycyjny krajobraz górskich hal.

Cztery dni po nawałnicy, a oni wciąż bez prądu

- W Lubuskiem wciąż trwa usuwanie awarii spowodowanych przez burze, które przeszły nad północną częścią regionu w minioną niedzielę. Problemy z dostawami prądu dotyczą jeszcze kilkunastu miejscowości - podało w czwartek Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Bieszczady: widoczność sięga 100 km

W czwartek śpiących w schronisku na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach obudził bardzo rześki poranek. Turyści po porannej kawie mogli podziwiać przepiękną panoramę gór - według GOPR widoczność sięgała bowiem 100 kilometrów. W dolinach zaś zalegała gęsta, mlecznobiała mgła.

"Tęskne stękanie" rozdziera Podkarpacie

W lasach Podkarpacia, głównie Bieszczad i Beskidu Niskiego, można usłyszeć tęskne stękanie i coraz śmielsze porykiwanie. To znak, że rozpoczęło się coroczne rykowisko, czyli okres godowy jeleni karpacki.

Zubilewicz: niech żyje wrzesień

Lato nadrabia zaległości. Lipiec był mało przyjemny dla nas, odrobinę lepszy sierpień. Ale dopiero teraz mamy dużo słońca i przyjemne temperatury.

W czwartek zagłosuj na Cud!

Konkurs na Siedem Cudów Natury trwa od 2007 roku, a jego finał odbędzie się 11 listopada. Wśród 28 kandydatów, jako jedyne z Polski, znalazły się Mazury. Dlatego też 14 września rozpoczęto akcję wspierającą i promującą w końcowej turze Krainę Tysiąca Jezior.

Gdzie wyjątkowo obrodziły grzyby?

Grzybobranie w pełni, o czym świadczą zdjęcia nadsyłane przez Reporterów 24. Zdjęcia kozaków, maślaków i innych jadalnych cudów z dumą przesyłają na Kontakt Meteo. Czekamy na więcej.

10 w skali Beauforta na morzu. 60 km/h na lądzie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego. Wiatr na lądzie osiągnie 60 km/h, w strefie nadmorskiej 80 km/h, a na morzu powieje z siłą nawet 10 st. w skali Beauforta.

Trzy strefy pogody w Polsce

W środę deszcz zawita na dobre na północ i południowy zachód kraju. Ładniejsza pogoda zapowiada się w centralnym pasie Polski.

W tę niedzielę krowy będą świętować

Mleczne przysmaki, pokaz krowich piękności i nauka dojenia to niektóre z atrakcji "Święta Krowy", organizowanego w najbliższą niedzielę przez Park Narodowy "Ujście Warty". W 10-lecie istnienia parku pełnego siedlisk dzikich ptaków będzie też często mowa o tym, jak ważną rolę w ich ochronie odgrywa bydło domowe.

Mapa drogowa rozdarta przez pogodę

Kierowcy poruszający się po drogach położonych na północ od Warszawy powinni zachować szczególną ostrożność. W ciągu dnia, z powodu intensywnego deszczu i silnego wiatru należy spodziewać się tam wielu utrudnień.

Pożeglujecie tylko po Solińskim

Jedynym polskim akwenem, po którym da się we wtorek popływać będzie Jezioro Solińskie. Nad pozostałymi wodami będzie padać, a gdzieniegdzie rozpęta się sztorm. Siła wiatru sięgnie 8 st. Beauforta w Ustce, a także na pełnym morzu.

Katia wpłynie na pogodę w Polsce

Huragan Katia, który w niedzielę uderzył w Irlandię i Szkocję, w środę i w czwartek będzie wywierał wpływ na pogodę w Polsce. - Cała Europa środkowo-wschodnia i północna znajdzie się pod jej wpływem - zapowiada Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Bliskie spotkanie z piorunem. Film Reportera 24

Gwałtowne burze od rana atakowały przede wszystkim północne rejony naszego kraju. Reporterowi 24 udało się uchwycić uderzające pioruny i towarzyszące im potężne grzmoty na Warmii o godz. 8 rano.

200 interwencji strażaków w Lubuskiem

W związku z burzami, które przeszły minionej nocy nad województwem lubuskim, strażacy zanotowali dotychczas ok. 200 interwencji i nadal wyjeżdżają usuwać skutki nawałnic - poinformował oficer dyżurny lubuskiej straży pożarnej st. kpt. Tomasz Lewandowski.