Krakowski plac Wolnica w weekend pełen był aromatów i smaków. Można tam było znaleźć świeże chleby, wędliny, owoce, zioła - wszystko w ramach pierwszego z siedmiu półfinałów tegorocznej edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku. Odwiedziła go Maja Popielarska, która zachęca do wykorzystywania produktów regionalnych i tradycyjnych przepisów.
Pachnące, tradycyjnie wypiekane chleby i wędliny, bogactwo regionalnych serów, owoce, zioła, domowe przetwory - Małopolski Festiwal Smaków promuje regionalne produkty i przyrządzane z nich potrawy. Odwiedzający mogli nie tylko zapoznać się z wyrobami małopolskich producentów, ale też wybrać w plebiscycie najsmaczniejsze produkty i potrawy.
Każdy odwiedzający plac Wolnica mógł spróbować małopolskich specjałów, zagłosować na swoją ulubioną potrawę i chleb, a do tego miał szansę zdobyć nagrody.
Święto Chleba
Krakowski półfinał Małopolskiego Festiwalu Smaku to także Święto Chleba, które w tym roku obchodzi dziesiątą jubileuszową edycję pod hasłem "Chleb i Wino". W związku z tym w programie kiermaszu znalazły się też warsztaty piekarnicze dla najmłodszych, pokazy wypieku chleba zakopiańskiego, a także degustacje win z różnych zakątków Małopolski.
Kulinarna podróż po regionie będzie kontynuowana. Kolejne półfinały i finał odbędą się w różnych małopolskich miastach:
16 czerwca – Tarnów, Rynek 23 czerwca – Wadowice, Rynek 30 czerwca - Oświęcim, plac przy OCK 7 lipca - Miechów, Mały Rynek 14 lipca – Nowy Targ, Rynek 21 lipca – Nowy Sącz, Rynek 24-25 sierpnia – Kraków, plac Wolnica (wielki finał)
Urok dawnych przepisów
Jak wykorzystać zdrową regionalną żywność? Maja Popielarska proponowała kilka tradycyjnych przepisów z międzywojnia:
Marchew
Najsmaczniejsza jest marchew od czerwca do października. Marchew należy oskrobać, obmyć, potem pokrajać w kostki lub podłużne kawałki. Jeżeli ma być gotowana z mięsem, zalać rosołem i włożyć mięso, niech się razem na miękko ugotuje. Jeżeli bez mięsa, dolać wody, włożyć masło, osolić i skoro będzie miękka, zasmażyć masło z mąką, rozprowadzić smakiem z marchwi, wlać w marchew i zagotować parę razy. Można ją jeszcze w ten sposób przyrządzić: gdy jest miękka, wziąć łyżkę masła rakowego, które się robi z tłuczonych skorupek gotowanych raków, zbierając starannie z wierzchu formujący się kolorowy tłuszcz; to masło zasmażyć z łyżką mąki, rozebrać sosem od marchewki, wsypać kopru siekanego i zaprawić nim jarzynkę. Podając na stół, położyć szyjki i nóżki wokoło półmiska lub na środek a gorącą marchewkę wylać na raki, aby się ogrzały. Półmisek obłożyć grzankami, maczanemi w mleku i żółtku rozbitemi razem i smażonemi na maśle.
Suflet z marchwi
Przyrządzić "puree" jak poprzednie, a gdy przestygnie, wbić do niego na 6 - 8 sztuk średniej marchwi 5 żółtek, białka ubić na pianę, wymieszać lekko, ułożyć stożkowato na półmisku wysmarowanym masłem i wstawić do średniego pieca na 15-18 minut. Podając, obłożyć grzaneczkami z bułki ze szpikiem lub omletem.
Buraki
Oczyścić dobrze buraki i wstawić: niech się ugotują na miękko, potem je obrać, usiekać drobno lub utrzeć na tarce. Zasmażyć świeżej słoniny z cebulą i mąką, rozprowadzić octem, wsypać cukru, soli, pieprzu, wrzucić w to buraki, wymieszać dobrze i podsmażyć jeszcze. Jeżeli za gęste, można wlać parę łyżek wody lub kwaśnej śmietany.
Autor: js/jaś / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: tvn24