Trwa usuwanie szkód po ataku zimy. Tysiące gospodarstw nadal bez prądu

Nagły atak zimy w Polsce
Nagły atak zimy w Polsce
tvn24
Nagły atak zimy w Polscetvn24

Na skutek poniedziałkowych opadów śniegu tysiące mieszkańców Małopolski i województwa świętokrzyskiego pozostaje bez energii elektrycznej. Straż pożarna interweniowała w tym regionie prawie 500 razy. Wzywana była głównie do przewalonych przez ciężki śnieg konarów.

Od poniedziałku w wielu miejscach w kraju jest biało. Najwięcej śniegu spadło na południu Polski.

Interwencje z Małopolsce

Po opadach bez prądu jest nadal 9 tys. odbiorców w Małopolsce - powiedział we wtorek Marcin Marzyński, rzecznik prasowy Tauron Dystrybucja.

Największe awarie w dostawie prądu dotknęły mieszkańców Skawiny, Łososiny Dolnej oraz Biskupic. Jak dodał Marzyński, do godzin południowych we wtorek dostawy prądu do wszystkich odbiorców w Małopolsce mają zostać przywrócone.

Strażacy byli wzywani blisko 460 razy do usuwanie powalanych drzew.

- Interwencje strażaków dotyczyły głównie usuwania powalonych pod naporem śniegu drzew na linie energetyczne, telefoniczne, drogi i chodniki. Konary drzew uszkodziły także kilka samochodów. Nikomu nic się nie stało - powiedział z-ca Naczelnika Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej Paweł Susło.

We wtorek rano w południowej Małopolsce panował mróz. W Zakopanem termometry wskazywały minus dwa stopnie, na drogach utworzyła się gołoledź. W Krakowie termometry pokazywały jeden stopień Celsjusza.

Do poniedziałkowego południa straż pożarna interweniowała 174 razy.

Pod naporem śniegu zalegającego na liściach drzew łamały się gałęzie. Drzewa nie wyrządziły żadnych szkód.

Utrudnienia na drogach

We wtorek małopolski Punkt Informacji Drogowej poinformował, że wszystkie drogi są przejezdne. Najtrudniejsza sytuacja panowała od poniedziałkowego poranku szczególnie w południowej Małopolsce. Tam miejscami śnieg zmieniający się w błoto pośniegowe przykrył jezdnie. Na drogi wyjechały pługopiaskarki. Jak powiedział dyżurny akcji "Zima" Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, ruch na górskich odcinkach małopolskich dróg jest spowolniony, ale odbywa się płynnie.

W Krakowie na ulicach Igołomskiej i Mrozowej od rana w poniedziałek nie kursowały tramwaje w kierunku Pleszowa i Walcowni z powodu drzew, które spadły na sieć trakcyjną. MPK musiało też rano skrócić trasy dwóch linii autobusowych 107 i 214 – tam sytuacja wróciła już do normy.

Rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk poinformował, że w nocy z poniedziałku na wtorek po Krakowie kursował specjalny tramwaj zabezpieczający sieć trakcyjną przed oblodzeniem, poprzez rozprowadzenie na sieci specjalnej substancji.

Woj. świętokrzyskie bez prądu

Do wtorku do godz. 6 pozbawionych prądu były 2593 rodziny. Uszkodzonych było 9 linii energetycznych, a nie działało 105 stacji transformatorowych. Najwięcej odbiorców bez energii elektrycznej zamieszkuje powiaty jędrzejowski i kielecki.

Brak prądu w poniedziałek

Jeszcze do poniedziałku wieczorem energii elektrycznej nie miało sześć tysięcy odbiorców - wynika z informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach.

Jak powiedział w poniedziałek wieczorem Krzysztof Koźmiński z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach, bez prądu pozostawało ok. 6 tys. odbiorców. Według informacji zebranych z całego regionu, uszkodzonych było 19 linii, nie działało 280 stacji transformatorowych.

W poniedziałek najwięcej awarii wystąpiło w północnej, zachodniej i południowej części regionu. Jak powiedziała Anna Szcześniak z oddziału PGE Dystrybucja w Skarżysku-Kamiennej, w tej części województwa bez energii elektrycznej było nadal ponad 4 tys. gospodarstw, głównie w okolicach Skarżyska-Kamiennej, Kielc, Kazimierzy Wielkiej, Buska Zdroju, Jędrzejowa oraz Ostrowca Świętokrzyskiego.

We wschodniej części województwa znajdującej się pod zarządem rzeszowskiego oddziału PGE Dystrybucja (dawne woj. tarnobrzeskie) bez prądu pozostawało mniej niż tysiąc odbiorców - powiedział Łukasz Boczar z PGE Dystrybucja w Rzeszowie.

Ciągłe opady śniegu

Od wczesnych godzin porannych przez większość dnia w całym regionie występowały ciągłe opady śniegu, miejscami intensywne, przechodzące po południu w opady śniegu z deszczem i deszczu. Według danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego drogi w regionie były wieczorem przejezdne. Nawierzchnie tras krajowych i wojewódzkich - były czarne i mokre.

Na drogi wyjechały pługosolarki

Jak poinformowała rzeczniczka kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Pawelec, już nad ranem na główne trasy regionu wyjechały pierwsze pługopiaskarki i pługosolarki. Łącznie na drogach krajowych pracowało 19 jednostek sprzętu zimowego utrzymania.

Podobny sprzęt wyjechał także na drogi zarządzane przez Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Najtrudniejsze warunki panowały na drogach lokalnych: powiatowych i gminnych, na których zalegała cienka warstwa błota pośniegowego.

Ofiary śmiertelne

W poniedziałek rano na drodze wojewódzkiej między Pińczowem a Buskiem Zdrojem (woj. świętokrzyskie) zderzyły się dwa samochody osobowe. 30-letni mężczyzna wpadł w poślizg i uderzył w jadący na przeciw samochód, którym jechała matka z dwojgiem dzieci. 7-letnia dziewczynka zmarła w szpitalu.

W centrum Legnicy mężczyzna pod wpływem alkoholu zasnął na ławce. Na miejsce straż miejska wezwała pogotowie. Temperatura ciała wynosiła zaledwie 21 stopni. Mężczyznę w stanie skrajnego wychłodzenia zabrała do szpitala karetka. Niestety, nie udało się go uratować.

Policja apeluje, by zwracać uwagę na osoby, które mogą potrzebować pomocy.

Pada od poniedziałku

Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek o pierwszych opadach śniegu w Polsce poinformowała wczesnym rankiem w poniedziałek.

- Opady śniegu słabe i umiarkowane notuje się w Małopolsce, na Kielecczyźnie, Śląsku Górnym i Opolskim, Ziemi Łódzkiej. Na Podkarpaciu opady śniegu przeszły w deszcz. Towarzyszy im dość silny wiatr północno-wschodni, powodujący zawieje śnieżne i utrudnienia w komunikacji - informowała synoptyk w poniedziałek przed godz. 7.

- Opady śniegu będą nadal postępować na północ, pojawią się miejscami na Lubelszczyźnie, szczególnie w zachodniej części, na Mazowszu, szczególnie w zachodniej części, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku - dodała.

Śnieg spadł w górach

Sypnęło także w Beskidach, zwłaszcza w wyższych partiach gór. Na Babiej Górze leży od 5 do kilkunastu cm mokrego śniegu. Spadł on też na Pilsku i Klimczoku. W dolinach puch dość szybko topniał. Jak poinformowali ratownicy górscy, warunki turystyczne na szlakach są bardzo trudne: jest ślisko i grząsko. Na wysokości powyżej 900 m n.p.m. widoczność była ograniczona do 100 m. Momentami wieje silny wiatr.

Dodatkowym utrudnieniem był mróz powodujący gołoledź. W Zakopanem w poniedziałek nad ranem temperatura spadła do minus trzech stopni Celsjusza, w wyższych partiach Beskidów do minus czterech, a w okolicach Krakowa, Szczyrku i Bielska-Białej termometry wskazują około zera.

Opady zaskoczyły kierowców m.in. w Małopolsce
Opady zaskoczyły kierowców m.in. w Małopolscetvn24
Sypnęło śniegiem (TVN24)
Sypnęło śniegiem (TVN24)tvn24

Autor: mab/rp/kka / Źródło: TVN Meteo, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/ Grzegorz Momot

Pozostałe wiadomości

Przed nami dynamiczny pogodowo weekend. Miejscami termometry pokażą nawet 32 stopnie, ale nad krajem będzie wędrował front przynoszący opady i burze. Kolejne dni przyniosą spokojniejszą, ale miejscami chłodniejszą aurę.

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami. W sobotę do części kraju zawita skwar, który miejscami pozostanie z nami przez cały weekend. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Fala gorąca wkroczy nad Polskę. IMGW ostrzega

Fala gorąca wkroczy nad Polskę. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 27.07. Noc w większości regionów będzie pogodna, jednak lokalnie spodziewane są przelotne opady deszczu i burze. Pochmurne niebo towarzyszyć nam będzie także w dzień. Na termometrach zobaczymy do 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 27.07. Nocą lokalnie przydadzą się parasole

Pogoda na jutro - sobota 27.07. Nocą lokalnie przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

Filipińska Straż Przybrzeżna walczy ze skutkami zatonięcia tankowca MT Terra Nova u wybrzeży prowincji Bataan. Jak podały lokalne media, na wodach Zatoki Manilskiej rozciąga się plama ropy sięgająca kilku kilometrów. Chociaż uszkodzenie statku miało być stosunkowo niewielkie, służby przygotowują się na najgorszy scenariusz.

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
BBC, inquirer.net

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,0 nawiedziło Teksas. Do zdarzenia doszło w piątek rano czasu lokalnego. Aktywność zarejestrowano bardzo płytko pod ziemią, przez co była odczuwalna na dość dużym obszarze.

Seria trzęsień ziemi w Teksasie

Seria trzęsień ziemi w Teksasie

Źródło:
USGS, KCBD

Ponad 60 tysięcy hektarów lasu spłonęło już w pożarze Park, który w środę wybuchł w północnej Kalifornii. Żywioł rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Lokalne służby poinformowały o zatrzymaniu mężczyzny, który jest podejrzewany o wywołanie pożaru.

Niebo czerwone jak krew, dziesiątki tysięcy hektarów w ogniu

Niebo czerwone jak krew, dziesiątki tysięcy hektarów w ogniu

Źródło:
Reuters, CNN, AP

42-letni turysta z Belgii trafił do szpitala z oparzeniami trzeciego stopnia, których doznał w Dolinie Śmierci w Kalifornii - jednym z najgorętszych miejsc na ziemi. Mężczyzna miał stracić klapki, chodząc po gorących wydmach.

W klapkach po Dolinie Śmierci. Finał w szpitalu

W klapkach po Dolinie Śmierci. Finał w szpitalu

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W trakcie ogromnego pożaru Park w Kalifornii powstało bardzo rzadkie i niebezpieczne zjawisko - ogniste tornado. Można zobaczyć je na nagraniu.

Ogniste tornado. Wirujący słup ognia na nagraniu

Ogniste tornado. Wirujący słup ognia na nagraniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Rowerzysta w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie natknął się na leśnej drodze na samicę niedźwiedzia grizli z młodymi. Zwierzę prawdopodobnie wystraszyło się i dlatego zaatakowało mężczyznę. Ten obronił się, uderzając niedźwiedzicę w pysk.

Jechał rowerem, grizli "natychmiast powalił go na ziemię"

Jechał rowerem, grizli "natychmiast powalił go na ziemię"

Źródło:
PAP, cbc.ca, vicnews.com

Dwójka astronautów pozostanie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do czasu, aż inżynierowie nie zakończą prac nad usterkami w ich statku - poinformowała w czwartek NASA. W sobotę minie 50 dni, odkąd załoga Starlinera przebywa w przestrzeni kosmicznej.

Mieli wrócić na Ziemię w czerwcu. NASA nadal nie wie, kiedy to nastąpi

Mieli wrócić na Ziemię w czerwcu. NASA nadal nie wie, kiedy to nastąpi

Źródło:
PAP, NASA

Z powodu upału w marokańskim mieście Bani Mallal w ciągu 24 godzin zmarło 21 osób - podał w czwartek resort zdrowia. W środę w tym regionie temperatura sięgała 48 stopni Celsjusza.

21 zgonów w 24 godziny w jednym mieście. Przez upał

21 zgonów w 24 godziny w jednym mieście. Przez upał

Źródło:
PAP, africanews.com

Tajfun Gaemi w czwartek lokalnego czasu uderzył we wschodnie wybrzeże Chin. Władze szacują, że dotkniętych przez żywioł jest ponad 600 tysięcy osób. Ogłoszo drugi najwyższy poziom alarmu powodziowego. Wcześniej przeszedł przez Tajwan i Filipiny, gdzie zginęło ponad 20 osób.

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Źródło:
PAP, BBC, AP

Miliardy ludzi zmagają się z epidemią ekstremalnych upałów. Jeśli jest jedna rzecz, która łączy nasz podzielony świat, to fakt, że jest coraz bardziej gorąco - komentował w czwartek ostatnie rekordy temperatury na świecie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Podkreślił, że "upały, choć niewidoczne, są bardziej zabójcze niż inne skutki zmiany klimatu" i wezwał kraje do podjęcia pilnych działań w celu zmniejszenia skutków tych zmian i ochrony ludności.

"Ekstremalne upały to nowa nienormalność"

"Ekstremalne upały to nowa nienormalność"

Źródło:
PAP, Reuters, un.org, tvnmeteo.pl

Ogień szaleje w Parku Narodowym Jasper w Kanadzie. Ewakuowano z niego około 25 tysięcy osób - poinformował na konferencji prasowej Mike Ellis, przedstawiciel prowincji Alberta.

"To największy koszmar, jaki mógł spotkać naszą społeczność"

"To największy koszmar, jaki mógł spotkać naszą społeczność"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CBC, Alberta Wildfire, BBC

W amerykańskim mieście New Gloucester w stanie Maine baribal przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z przymocowaną do niego kamerą. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu skradzionego urządzenia.

Przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z kamerą. Nagranie

Przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z kamerą. Nagranie

Źródło:
Reuters

Utwór Missy Elliott został wysłany... na Wenus. NASA dokonała transmisji za pomocą anteny wchodzącej w skład sieci Deep Space Network. "The Rain (Supa Dupa Fly)" to pierwsza hip-hopowa piosenka, która trafiła w przestrzeń pozaziemską.

Hip-hopowy hit wysłany na Wenus

Hip-hopowy hit wysłany na Wenus

Źródło:
PAP, NASA

Włochy przygotowują się na uderzenie antycyklonu afrykańskiego Charon. Przyniesie on kolejną falę upałów z temperaturą sięgającą 40 stopni w miastach. Atak gorąca, który miał trwać do końca lipca, będzie nękać kraj także w sierpniu.

Kolejne uderzenie antycyklonu Charon. Jak długo potrwa fala upałów we Włoszech

Kolejne uderzenie antycyklonu Charon. Jak długo potrwa fala upałów we Włoszech

Źródło:
PAP, ilgiornale.it, milanopavia.news, ANSA

Do ponad 250 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych osuwisk, które w poniedziałek zeszły w południowej Etiopii. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w katastrofie mogło zginąć dwa razy więcej osób. W rejonie trwają akcje poszukiwawcze oraz ewakuacja mieszkańców.

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Źródło:
Reuters, UN OCHA

Waran z Komodo, największa współcześnie żyjąca jaszczurka, posiada cienką warstwę żelaza pokrywającą zęby - wynika z najnowszych badań. Zdaniem naukowców, ta dość nietypowa cecha pozwala mu skutecznie zabijać ofiary i zdobywać pożywienie.

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Źródło:
Nature, phys.org, The Guardian

Oceany stają się zbyt głośne dla zwierząt. Badania przeprowadzone przez australijskich naukowców wykazały, że dźwięki emitowane przez źródła antropogeniczne mogą zagłuszać naturalne odgłosy oceanu. Utrudnia to życie m.in. ostrygom, które mają problemy z kierowaniem się w optymalne miejsca do żerowania.

Hałas nie daje żyć mieszkańcom oceanów

Hałas nie daje żyć mieszkańcom oceanów

Źródło:
University of Adelaide, EEA

Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się sfotografować planetę, która nie była wcześniej obserwowana z Ziemi. Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba ich oczom ukazała się niezwykła egzoplaneta, sklasyfikowana jako super-Jowisz.

Ta planeta jest sześć razy cięższa niż Jowisz. Naukowcom udało się ją sfotografować

Ta planeta jest sześć razy cięższa niż Jowisz. Naukowcom udało się ją sfotografować

Źródło:
PAP, mpia, National Geographic

Naukowcy opisali "nowe El Nino" - anomalię pogodową kształtującą pogodę na świecie. Pojawia się na Pacyfiku nieopodal Australii i ma wpływ na całą półkulę południową. Jak twierdzą badacze, odkrycie może pomóc w tworzeniu dokładniejszych modeli klimatycznych i prognozowaniu pogody.

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Źródło:
University of Reading, tvnmeteo.pl

W Parku Narodowym Yellowstone w USA wybuchł gejzer, gdy w pobliżu stała grupa ludzi. Na dużą wysokość z ziemi wystrzeliła gorąca para i fragmenty skał. Świadkowie zarejestrowali ten moment na nagraniu. Według służb nikomu nic się nie stało. Obszar w pobliżu gejzeru jest tymczasowo zamknięty.

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Źródło:
CNN, volcanoes.usgs.gov, tvnmeteo.pl

Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się w środę w Pszczynie (województwo śląskie). Nagranie, na którym widać chmurę w kształcie leja zniżającą się ku ziemi, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Poniedziałek 22 lipca to najcieplejszy dzień na świecie w historii pomiarów - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S). Tym samym dzień ten wyprzedził niedzielę 21 lipca, która zdobyła ten tytuł zaledwie wczoraj.

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Źródło:
Reuters