Sezon grypowy w pełni. Osłabienie, ból głowy i gorączka to dopiero początek

[object Object]
Jak dochodzi do zakażenia wirusem grypy?tvn24
wideo 2/21

Przypadków zachorowań na grypę w Polsce jest coraz więcej. W styczniu w ciągu jednego tygodnia zachorowało aż ćwierć miliona osób. Trudno ją zdiagnozować po pierwszych objawach, a lekceważona prowadzi do wielu poważnych powikłań. O grypie we "Wstajesz i Wiesz" opowiadała doktor Aneta Górska-Kot.

- Przypadków grypy jest z tygodnia na tydzień coraz więcej - poinformowała Aneta Górska-Kot, pediatra, ordynator oddziału pediatrycznego Szpitala Dziecięcego przy ulicy Niekłańskiej w Warszawie. Przewiduje, że szczyt zachorowań jeszcze przed nami.

- W okresie sprawozdawczym do 31 stycznia zachorowań tylko w jednym tygodniu było ćwierć miliona - podał Michał Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny. Liczbę przypadków szacuje się na 259 400, z czego niemal tysiąc wymagało hospitalizacji.

Sytuacja w Polsce nie jest jednak tak poważna jak u naszych południowych sąsiadów. W Czechach ogłoszono już epidemię. Wiceminister w resorcie zdrowia Eva Gottvaldova podała, że z powodu grypy zmarło już 10 osób. Czytaj więcej tutaj. Liczba zachorowań rośnie również w Stanach Zjednoczonych.

Wysoka gorączka, łamanie w kościach

Górska-Kot twierdzi, że w stosunku do zeszłego roku obecny sezon grypowy nie różni się znacznie. Zauważa jednak, że diagnozuje się częściej typ B, powiązany z biegunką i wymiotami.

- Generalnie grypa to choroba ogólnoustrojowa, przebiegająca najczęściej z wysoką gorączką, ale 10 procent przebiegów może być bez niej. Gorączka, dreszcze, osłabienie, ból gardła, trochę kataru, generalnie takie łamanie w kościach. Mogą się dołączyć wymioty, biegunka - jeśli to jest typ grypy B - zaznacza Górska-Kot.

Pediatra zaznacza, że grypę jest często trudniej odróżnić od innych infekcji wirusowych, których jest w tym roku ogromna liczba. Ciężko zdiagnozować pacjenta po samych pierwszych objawach.

- To najczęściej osłabienie, ból głowy i gorączka - to, co się najczęściej dzieje. To wszystko czasem przychodzi nagle. Człowiek się dobrze czuje jednego dnia, a następnego mamy już pełną gamę objawów - zaznacza doktor. - Jedynym narzędziem, które mamy tak naprawdę to poza objawami klinicznymi szybkie testy w kierunku grypy - powiedziała. Testy powinny znajdować się w prawie wszystkich przychodniach i szpitalach. Polegają na pobraniu wymazu z gardła, a wynik uzyskuje się w ciągu kilku minut.

Często na początku stosuje się lek oseltamiwir - łagodzi on objawy choroby oraz przyczynia się do szybszego wyleczenia.

Zobacz całą rozmowę z Anetą Górską-Kot:

Wszystko, co musisz wiedzieć o grypie
Wszystko, co musisz wiedzieć o grypietvn24

Bezwzględna izolacja

Przy zdiagnozowanej grypie Górska-Kot zaleca bezwzględne położenie się do łóżka. Przede wszystkim ze względu na łatwość zarażenia.

- Do zarażenia zachodzi drogą kropelkową - tłumaczy doktor. Chorobę przenosi się przez ślinę. Na przykład kiedy osoba chora kichnie, skazi przedmioty znajdujące się dookoła niego. W momencie, kiedy osoba zdrowa dotknie takich rzeczy, a następnie przeniesie wirusa do ust, bardzo łatwo o zachorowanie. - Wirus może się przenosić mniej więcej do odległości metra - zaznacza.

- Proszę pamiętać, że grypa jest zakaźna jeszcze dzień przed tym jak się objawi - przestrzega pediatra. Dodaje, że zarażać można jeszcze 5-7 dni po rozpoczęciu chorowania, a nawet dłużej w przypadku osób starszych i dzieci.

Żeby zapobiec zachorowaniu, należy przede wszystkim unikać osób chorych oraz często myć ręce. Wirus pozostaje na nich nawet przez 15 minut, na różnych ubraniach do ośmiu godzin, a na odpowiednich powierzchniach nawet przez dobę. Nic jednak nie zastąpi szczepienia.

- To, co warto wiedzieć o szczepionce przeciw grypie to, że zyskujemy odporność już do tygodnia, 10 dni po zaszczepieniu. Jeśli ktoś teraz zdecyduje się na zaszczepienie to już po tygodniu może powiedzieć, że jest uodporniony na grypę, na te wirusy, które są zawarte w szczepionce - mówiła Górska-Kot.

Powikłania? Nawet śmierć

- Przechodzenie grypy może powodować narażania się na większą liczbę powikłań pogrypowych, a te mogą być naprawdę uciążliwe - przestrzega pediatra.

Należą do nich m. in: zapalenie ucha środkowego, płuc - często o ciężkim przebiegu (nie tylko wirusowe, ale także nadkażone bakteryjnie - głównie pneumokoki), a nawet mięśnia sercowego. Niestety, w niektórych przypadkach może nastąpić zgon. Na to najgorsze narażone są szczególnie małe dzieci i noworodki.

Ogólnie wśród dzieci najczęstszym powikłaniem jest zapalenie płuc. Samo zdiagnozowanie malucha jest jednak trudne.

- Dziecko jest płaczliwe, gorączkuje, "jest inne" - mówią rodzice. Jedynym narzędziem, które mamy jest test w kierunku grypy albo badanie genetyczne metodą genetyczną PCR.

- Jeżeli wysypiamy się, jeżeli nie jesteśmy totalnie zestresowani, jeżeli mamy dobry poziom witaminy D, jeżeli chronimy się i nasze drogi oddechowe przed wniknięciem wirusa z otoczenia, czyli staramy się uniknąć kontaktu z osobami ewidentnie chorymi, no to mamy szansę uniknąć tej grypy - taką receptę na zdrowie przepisuje epidemiolog Paweł Grzesiowski.

Fakty o grypie (Maciej Zieliński/PAP)Maciej Zieliński/PAP

Autor: ao/aw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przed nami nie tylko spektakularne ochłodzenie, ale także ulewy. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dni? Kiedy może wrócić upał? Sprawdź najnowszą prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni mają przynieść intensywne opady deszczu. Jak wynika z prognoz IMGW, lokalnie może dojść do szybkiego podwyższenia stanów wody, a nawet podtopień. Sprawdź, w których regionach zachować szczególną ostrożność.

Tam może dojść do podtopień. Alarmy hydrologiczne

Tam może dojść do podtopień. Alarmy hydrologiczne

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Przed nami załamanie pogody, które potrwa niemal do końca tygodnia. Śródziemnomorski niż przyniesie opady deszczu, które mogą być obfite. Spodziewane są też burze. Sprawdź, jak dużo deszczu może spaść.

Śródziemnomorski niż przyniesie ulewy i burze. Jak dużo deszczu spadnie

Śródziemnomorski niż przyniesie ulewy i burze. Jak dużo deszczu spadnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek w części kraju prognozowane są burze. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed tym zjawiskiem. Obowiązują również alarmy drugiego i pierwszego stopnia przed upałem.

Silny deszcz, grad, potężne podmuchy. IMGW ostrzega

Silny deszcz, grad, potężne podmuchy. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Poniedziałek 7.07 przyniesie części kraju burze, którym towarzyszyć będą ulewne opady deszczu. Wiatr w porywach może rozpędzić się do 90, a lokalnie nawet i 100 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - poniedziałek 7.07. Ulewy i wiatr sięgający 100 km/h

Pogoda na dziś - poniedziałek 7.07. Ulewy i wiatr sięgający 100 km/h

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze nawiedziły w niedzielę północne Włochy. Szczególnie niebezpieczna aura panowała w Mediolanie i okolicach, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku. Podczas burzy drzewo przygniotło turystów, a jednej osoby nie udało się uratować.

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Źródło:
PAP, Rai News

Gdzie jest burza? W poniedziałek 7.07 w części kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Burzom towarzyszą opady deszczu oraz silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Rano grzmi w części kraju

Gdzie jest burza? Rano grzmi w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę firma Axiom Space połączyła się z członkami misji Ax-4 - Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i Peggy Whitson. Polak powiedział, że cały czas realizują misję. W pewnym momencie podczas transmisji pojawiły się pierogi.

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Źródło:
TVN24

Jeszcze do niedawna w ciepłe, letnie wieczory łąki, parki i ogrody były rozświetlone przez świetliki. Przyrodnicy alarmują jednak, że populacja tych owadów drastycznie maleje, a nawet pojawia się ryzyko ich wyginięcia. Są jednak sposoby na to, aby zatrzymać ten negatywny trend.

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Źródło:
PAP, Discover Magazine

Bilans ofiar powodzi błyskawicznej, która nawiedziła Teksas, wzrósł do 67 osób. Wśród zabitych są dzieci. Jak podała stacja CNN, trwają poszukiwania 11 zaginionych dziewczynek, uczestniczek chrześcijańskiego obozu Camp Mystic.

Zginęło ponad 60 osób. "Nie zrezygnujemy z poszukiwań"

Zginęło ponad 60 osób. "Nie zrezygnujemy z poszukiwań"

Źródło:
CNN, Reuters

Grecja przygotowuje się na kilkudniową falę upałów. Z prognoz wynika, że miejscami temperatura sięgnie nawet 42 stopni Celsjusza.

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Źródło:
PAP, newpost.gr, iefimerida.gr

Lew uciekł z ogrodu zoologicznego i zaatakował 53-letniego mężczyznę. Ranny został zabrany do szpitala, a zwierzę zastrzelono. Do zdarzenia doszło w tureckim mieście Manavgat.

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Źródło:
PAP, milliyet.com.tr

Europa nie była przygotowana na takie lato. Skwar zaczął się w czerwcu, w południowej i zachodniej części kontynentu, by do sierpnia rozlać się właściwie we wszystkich regionach. Dni były o sześć-siedem stopni cieplejsze niż zazwyczaj o tej porze roku. Ludzie, nienawykli do takiego gorąca, mdleli na ulicach. Często było już za późno, by ich uratować - według wstępnych szacunków na skutek upału zmarło ponad 30 tysięcy ludzi, ale późniejsze analizy podniosły ten tragiczny bilans do nawet 70 tysięcy. W Paryżu zakłady pogrzebowe nie nadążały z przyjmowaniem ciał, a władze podjęły decyzję o przekształceniu magazynu przemysłowego w miejscowości Rungis w tymczasową kostnicę.

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Źródło:
TVN24+

Centralną część Teksasu nawiedziły katastrofalne powodzie. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 50 osób, w tym kilkanaścioro dzieci. Pogoda wyrządziła ogromne szkody na terenie katolickiego obozu Mystic Camp, na którym byli także Polacy, nic im się nie stało. Opowiadali o tym, jak wyglądała ewakuacja i załamanie aury.

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

Źródło:
PAP

Stan wykonania polskiej misji wykonywanej przez Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego wynosi 72,9 procenta. Polski astronauta w sobotę połączył się z młodzieżą w Rzeszowie, kontynuował prace nad polskimi eksperymentami oraz nagrał materiały edukacyjne i promocyjne.

Kolejny pracowity dzień polskiego astronauty

Kolejny pracowity dzień polskiego astronauty

Źródło:
PAP

Potężna fala powodziowa przeszła przez hrabstwo Kerr w Teksasie, gdzie odbywał się chrześcijański obóz Camp Mystic. Wśród uczestników wymiany byli Polacy. Wszyscy są cali i zdrowi - poinformował w sobotę przedstawiciel programu Camp America.

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Źródło:
PAP, Kontakt24, tvnmeteo.pl

Lew zaatakował i zranił kobietę oraz dwoje dzieci. Do zdarzenia doszło w pakistańskim mieście Lahaur. Atak dzikiego zwierzęcia został uchwycony na nagraniu.

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Źródło:
Reuters, timesofindia.indiatimes.com

W sobotę polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski po raz kolejny połączył się z Ziemią. Tym razem odpowiadał na pytania młodzieży zgromadzonej w auli Politechniki Rzeszowskiej.

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Po ponad tygodniu walki z pożarami lasów w tureckiej prowincji Izmir, władze poinformowały o opanowaniu żywiołu. Ogień strawił tysiące hektarów lasów, zniszczył też trzy miejscowości i zabił tysiące zwierząt. W innych częściach kraju nadal trwa walka z żywiołem.

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

Źródło:
PAP

Turcję czeka dziewięciodniowa fala upałów. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć nawet 50 stopni Celsjusza. Eksperci ostrzegają przed ryzykiem udaru cieplnego i pożarów lasów, a władze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

Źródło:
PAP

Pożar Madre, który od kilku dni pustoszy południową Kalifornię, rozprzestrzenił się już na obszarze o powierzchni przekraczającej 28 tysięcy hektarów, zmuszając setki osób do ewakuacji. To największy tegoroczny pożar w stanie - jego dym dotarł do sąsiednich hrabstw, a ogień wymknął się spod kontroli na trudnym, górzystym terenie.

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Źródło:
PAP

Po raz pierwszy od ponad stu lat paryżanie i turyści mogą ponownie pływać w Sekwanie. W sobotni poranek otwarto trzy miejskie kąpieliska na rzece, kończąc symbolicznie proces oczyszczania wód zapoczątkowany przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku.

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Źródło:
PAP, Reuters

W części Krety i w okolicach Aten od kilku dni trwa walka z pożarami, które zmusiły mieszkańców i turystów do ewakuacji. Setki strażaków z pomocą śmigłowców walczą z żywiołem. Sytuację pogarsza silny wiatr. Ogień pochłania lasy, gaje oliwne i zagraża domom.

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Źródło:
Reuters, Ekathimerini.com

Włochy zmagają się z falą upałów. Rośnie liczba nagłych zatrzymań pracy serca, zwłaszcza na plażach, gdzie temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Służby ratunkowe apelują o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, bo nikt nie jest odporny na skutki ekstremalnego gorąca.

"Nikt nie może czuć się bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz

"Nikt nie może czuć się bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz

Źródło:
PAP

Fala mrozów, która nawiedziła Urugwaj, przyczyniła się do śmierci co najmniej ośmiu osób. W odpowiedzi na kryzys otworzono całodobowe schroniska, zapewniając bezdomnym i najbardziej narażonym ciepło, posiłki oraz opiekę medyczną.

Ludzie zamarzali na ulicach. Osiem osób nie żyje

Ludzie zamarzali na ulicach. Osiem osób nie żyje

Źródło:
Reuters

Młody łoś zaskoczył plażowiczów w litewskiej Kłajpedzie, wskakując do wód Morza Bałtyckiego niczym do leśnego jeziora. Choć dla ludzi był to niecodzienny widok, eksperci uspokajają - łosie od czasu do czasu odwiedzają nadmorskie tereny, by się schłodzić, napić wody i kontynuować wędrówkę.

Łoś w Bałtyku? To wcale nie taka rzadkość

Łoś w Bałtyku? To wcale nie taka rzadkość

Źródło:
LNK

Trzeci jak do tej pory międzygwiezdny obiekt został zaobserwowany w Układzie Słonecznym. Kometa otrzymała nazwę 3I/ATLAS. Jak podała amerykańska agencja kosmiczna NASA, w momencie odkrycia znajdowała się około 520 milionów kilometrów od Ziemi, ale w październiku znacznie zbliży się do naszej planety.

Przybyła spoza Układu Słonecznego. NASA już wie, czym jest

Przybyła spoza Układu Słonecznego. NASA już wie, czym jest

Źródło:
NASA, MPC., space.com, virtualtelescope.eu

W Parku Narodowym w Zambii doszło do tragedii - dwie turystki zostały zaatakowane przez słonicę ze słoniątkiem. Przewodnicy próbowali powstrzymać zwierzę, ale zdążyło ono stratować kobiety.

Słoń stratował turystki. Nie udało się ich uratować

Słoń stratował turystki. Nie udało się ich uratować

Źródło:
PAP