W ciągu jednego tygodnia z powodu grypy zmarły cztery osoby - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Do szpitali trafiło 1200 chorych.
GRYPA W POLSCE - NAJNOWSZE INFORMACJE NARODOWEGO INSTYTUTU ZDROWIA PUBLICZNEGO (8-15.02.18) "W okresie od 8 do 15 lutego 2018 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 271 777 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę" - podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny na swej stronie internetowej. Średnio na każde 100 tysięcy mieszkańców kraju przypadało 88,4 nowych zachorowań dziennie. Cztery osoby zmarły: trzy w województwie śląskim, jedna w kujawsko-pomorskim.
Z powodu grypy lub jej podejrzenia do polskich szpitali trafiło 1,2 tys. osób, najwięcej w Wielkopolsce (206 osób), Małopolsce (174) i na Mazowszu (120).
Rok temu styczeń był gorszy
Według danych NIZP-PZH, w styczniu przez cały miesiąc odnotowano prawie 700 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Rok wcześniej w takim samym okresie zachorowało więcej, bo 885 tysięcy ludzi.
Największa zapadalność na grypę (liczba nowo zarejestrowanych przypadków choroby w danym okresie na sto tysięcy osób) występowała w województwach: pomorskim, małopolskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.
Grypa a przeziębienie
Grypa zwykle atakuje nagle i wywołuje silną gorączkę, często powyżej 39 stopni C. Objawia się bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest natomiast suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.
Autor: rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Unsplash/Hush Naidoo