Nad taflą Bałtyku powstała trąba wodna. Druga połowa sierpnia i wrzesień to najlepszy moment na obserwację takich zjawisk nad polskim morzem. Zdjęcia i nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Wirujący nad Morzem Bałtyckim lej trąby wodnej uwiecznił na nagraniu i zdjęciach Reporter 24. Spektakularne zjawisko pojawiło się w środę około godziny 14 na wysokości Władysławowa.
Słabsze niż trąby powietrzne
Druga połowa sierpnia i wrzesień to szczyt sezonu na trąby wodne. Zjawiska te najczęściej formują się, gdy nad nagrzane i ciepłe wody morskie napływa chłodna masa powietrza. Żeby powstała trąba wodna, potrzebne są silne prądy wznoszące i opadające. Ciepłe i wilgotne powietrze znad parującego morza unosi się, a opadające, czyli chłodne, pobudza ruch i tworzy się lej kondensacyjny.
W sierpniu odnotowuje się blisko połowę wszystkich trąb wodnych w całym roku, ponieważ panują wówczas idealne warunki do ich powstania.
Trąby wodne są dużo słabsze niż powietrzne. Docierając do lądu, rozpraszają się, przez co tracą na sile. Z kolei trąba powietrzna, docierając do wody, może się przeistoczyć w wir wodny.
Autor: anw/aw / Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24