Babiogórski Park Narodowy opublikował film z fotopułapki. Na nagraniu widać trzy wilki odpoczywają brodząc i kąpią się w kałuży.
Trzy wilki (Canis lupus) z Babiogórskiego Parku Narodowego (BPN) zdecydowały się zażyć kąpieli w kałuży. Całość została nagrana przez fotopułapkę i udostępniona w środę na profilu facebookowym parku. Jak stwierdzili, w parku panuje "pogoda pod wilkiem"
- Trzy wilki odwiedziły jedno z naszych babrzysk, czyli takich miejsc, gdzie mamy stały, bądź okresowy wysięk wody, z którego bardzo chętnie korzystają zwierzęta. Było gorąco, więc udały się, żeby się lekko schłodzić. To dość sielankowa scena, którą nieczęsto udaje się nam nagrać - powiedział dyrektor BPN Tomasz Pasierbek. Jak dodał, wilki dość często są rejestrowane przez fotopułapki, ale w takiej uroczej rodzinnej scenie nagrano je po raz pierwszy.
Wilki nie są jedynymi drapieżnikami w BPN. Oprócz nich występują tam niedźwiedzie brunatne (Ursus arctos), rysie (Lynx lynx), lisy (Vulpes vulpes) i gronostaje (Mustela erminea).
Według informacji BPN wilki bytują tam głównie w reglach i często przemieszczają się poza granice parku ze względu na duży obszar występowania.
Poznajcie wilka
Dorosłe wilki szare mierzą około 100-130 centymetrów długości, nie licząc ogona. Zamieszkują lasy, równiny i tereny bagienne. Zwykle dane stado, zwane watahą, liczy do 20 osobników i zajmuje około 100-300 kilometrów kwadratowych terytorium. Czasem zdarza się, że dwie watahy konkurują ze sobą na jednym obszarze.
W watahach istnieje ściśle ustalona hierarchia. Komunikują się ze sobą za pomocą mowy ciała, odgłosów oraz substancji chemicznych (feromonów i własnych odchodów).
Żywią się głównie średniej i dużej wielkości ssakami kopytnymi, małymi zwierzętami i padliną. Dawniej były szeroko rozpowszechnione, ale ekspansja człowiek znacznie ograniczyła ich populację. Obecnie w Czerwonej Księdze Zwierząt Zagrożonych są sklasyfikowane jako gatunek najmniejszej troski.
Autor: kw/aw / Źródło: bgpn.pl
Źródło zdjęcia głównego: Babiogórski Park Narodowy