Polska

Polska

Warszawa pobiła swój rekord ciepła w lutym

Napływ zwrotnikowego powietrza przyczynił się w środę do pobicia rekordu temperatury maksymalnej dla Warszawy w lutym. Termometry pokazały 17,5 stopnia Celsjusza - przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Rekonesans wojska nad Wisłą w powiecie płockim. Utrzymuje się alarm przeciwpowodziowy

Czwartek jest kolejnym dniem pracy lodołamaczy na odcinku Wisły w Płocku. Wody Polskie przekazały dzień wcześniej, że powyżej miasta, gdzie zalega pokrywa lodowa, "jedną z rozważanych opcji jest wkroczenie do akcji saperów", jednak Piotr Jakubowski ze starostwa płockiego podkreśla, że to nie czas na tak radykalne kroki. W związku z rosnącym poziomem rzeki część budynków w pobliskim Wyszogrodzie zabezpieczono workami z piaskiem.

Jak ochronić rośliny ogrodowe przed suszą fizjologiczną

Polska przyroda powolutku budzi się do życia. Jak zauważyła doktor inżynier Ewa Jerzak z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dzięki wysokiej temperaturze drzewa, krzewy i kwiaty zaczęły już się rozwijać. Wciąż jednak powinno się je chronić.

10 lodołamaczy w akcji i "bardzo poważny problem z bobrami"

10 lodołamaczy pracuje na Zbiorniku Włocławskim. Zator kruszony przez jednostki dzień wcześniej został naruszony i przemieścił się nieco z nurtem. Poziom wody w samym Płocku, gdzie lodołamacze mają dotrzeć w ciągu następnych dni, opada, ale wzrasta za to w innych miejscowościach na terenie powiatu płockiego.

Strażacy szykują się do walki z falami wezbraniowymi

Państwowa Straż Pożarna przygotowuje się do konsekwencji prognozowanej odwilży. Służby monitorują stan wałów przeciwpowodziowych i poziom wody w rzekach, a także gromadzą ewentualny sprzęt, konieczny do niesienia pomocy. Wciąż prowadzone są akcje lodołamania na Odrze i Zbiorniku Włocławskim.

Krakowscy lekarze udowodnili istnienie alergii na smog

Naukowcy z Krakowa przez trzy lata badali wpływ smogu na stan zdrowia alergików i osób zdrowych. Sprawdzili jak zanieczyszczenia powietrza mogą wpłynąć próbki krwi ochotników. Okazało się, że smog uczulił większość pacjentów.

Naukowcy: rośnie poziom wody w Bałtyku, zagraża polskim wybrzeżom

Niżej położone rejony polskiego wybrzeża mogą niebawem zostać zalane przez Morze Bałtyckie. Eksperci z Polskiej Akademii Nauk oszacowali, że z powodu topnienia lodowców na świecie, ruchów dna morskiego, a także zmiany cyrkulacji oceanicznej, poziom wody w Bałtyku w ciągu wieku może podnieść się nawet o 20 centymetrów.

"Trwa akcja lodołamania na Wiśle"

Wzrost temperatury pozwolił w sobotę na rozpoczęcia akcji lodołamania na Wiśle w powiecie płockim. Poziom wody w Płocku regularnie spada, ale czoło pokrywy lodowej przemieściło się w stronę Wyszogrodu, gdzie rzeka przekroczyła stan alarmowy. - Służby gminne oraz strażacy są tam przygotowani na ewentualne zabezpieczanie newralgicznych miejsc - zapewnił kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim Piotr Jakubowski.