Polska

Polska

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

W polskich górach panują trudne warunki. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosili w piątek po południu trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Lawiny mogą schodzić samoistnie lub mogą być wyzwolone nawet przy małym obciążeniu. Do drugiego stopnia podniesiono zagrożenie lawinowe na Babiej Górze.

Jak nie dać się fali mrozów? Zimowy poradnik przetrwania

"Jak jest zima, to musi być zimno. Pani kierowniczko, takie jest odwieczne prawo natury". Sławny cytat z kultowego filmu "Miś" w ostatnich latach nieraz okazywał się nieaktualny. Także zima w tym sezonie początkowo nie była "pełnoobjawowa". Teraz mróz, w niektórych miejscach siarczysty, ma nam towarzyszyć przez kolejne dni. Specjaliści przestrzegają, że bardzo niska temperatura może stwarzać zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Polarne Karkonosze. "To był przepiękny poranek pełen koloru"

Zimą Karkonosze mogą wyglądać magicznie, zwłaszcza o poranku. "Po krótkiej wędrówce wdrapałem się na wzgórze, a moim oczom ukazała się piękna panorama" - napisał Reporter 24, który uchwycił wyjątkową scenerię na zdjęciach i wysłał ją nam na Kontakt 24.

Schroniska zamknięte. Jak bezpiecznie wędrować po górach?

W tym roku z powodu obostrzeń związanych z epidemią COVID-19, wędrując po górach, w schronisku się nie zatrzymamy. Jak bezpiecznie wędrować po górach w tym okresie, tłumaczył w rozmowie z TVN24 ratownik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Łukasz Żukowski.

Szlaki pozawiewane śniegiem, ślisko. W Tatrach lawinowa "dwójka"

W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki są śliskie, mogą pojawiać się oblodzenia, w niektórych miejscach występuje śnieg wywiany. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego i TOPR-owcy ostrzegają i proszą o powstrzymanie się od wycieczek. Wydano drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Taki był rok 2020 w pogodzie

Huragan za huraganem, pożar za pożarem, kolejne rekordy temperatury. Rok 2020 obfitował w ciekawe, ale i gwałtowne, a nawet niebezpieczne zjawiska pogodowe. Czym szczególnie zaskoczyła nas, zaniepokoiła lub przestraszyła aura w minionym roku? Oto subiektywne zestawienie przygotowane przez redakcję tvnmeteo.pl.

"Lodowe włosy" z pogranicza Mazowsza i Podlasia

Duża wilgotność, mróz i specyficzny grzyb - łojówka różowawa. To przepis na niezwykłe zjawisko zwane "lodowymi włosami". Niektórzy mieli okazję podziwiać je w niedzielę rano w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Do jednej z mazurskich puszcz trafią pierwsze żubry

Stado żubrów zostanie założone w Puszczy Rominckiej na Mazurach. - Będą to osobniki, które rokują na założenie nowego, silnego i zdrowego stada - powiedział rzecznik prasowy Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk.

Jak się zachowywać pomiędzy przyjęciem pierwszej a drugiej dawki szczepionki?

- Jeśliby się okazało, że przed podaniem drugiej dawki szczepionki nagle pojawiają się objawy COVID-19 z wysoką temperaturą, wówczas już tej drugiej dawki nie będzie można podać i cykl szczepień praktycznie trzeba będzie rozpocząć od nowa - mówił w TVN24 były główny inspektor sanitarny doktor nauk medycznych i generał Andrzej Trybusz. Wyjaśniał, jak ważne jest przestrzeganie reżimu sanitarnego pomiędzy podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki.