Polska

Polska

Schroniska zamknięte. Jak bezpiecznie wędrować po górach?

W tym roku z powodu obostrzeń związanych z epidemią COVID-19, wędrując po górach, w schronisku się nie zatrzymamy. Jak bezpiecznie wędrować po górach w tym okresie, tłumaczył w rozmowie z TVN24 ratownik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Łukasz Żukowski.

Szlaki pozawiewane śniegiem, ślisko. W Tatrach lawinowa "dwójka"

W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki są śliskie, mogą pojawiać się oblodzenia, w niektórych miejscach występuje śnieg wywiany. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego i TOPR-owcy ostrzegają i proszą o powstrzymanie się od wycieczek. Wydano drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Taki był rok 2020 w pogodzie

Huragan za huraganem, pożar za pożarem, kolejne rekordy temperatury. Rok 2020 obfitował w ciekawe, ale i gwałtowne, a nawet niebezpieczne zjawiska pogodowe. Czym szczególnie zaskoczyła nas, zaniepokoiła lub przestraszyła aura w minionym roku? Oto subiektywne zestawienie przygotowane przez redakcję tvnmeteo.pl.

"Lodowe włosy" z pogranicza Mazowsza i Podlasia

Duża wilgotność, mróz i specyficzny grzyb - łojówka różowawa. To przepis na niezwykłe zjawisko zwane "lodowymi włosami". Niektórzy mieli okazję podziwiać je w niedzielę rano w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Do jednej z mazurskich puszcz trafią pierwsze żubry

Stado żubrów zostanie założone w Puszczy Rominckiej na Mazurach. - Będą to osobniki, które rokują na założenie nowego, silnego i zdrowego stada - powiedział rzecznik prasowy Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk.

Jak się zachowywać pomiędzy przyjęciem pierwszej a drugiej dawki szczepionki?

- Jeśliby się okazało, że przed podaniem drugiej dawki szczepionki nagle pojawiają się objawy COVID-19 z wysoką temperaturą, wówczas już tej drugiej dawki nie będzie można podać i cykl szczepień praktycznie trzeba będzie rozpocząć od nowa - mówił w TVN24 były główny inspektor sanitarny doktor nauk medycznych i generał Andrzej Trybusz. Wyjaśniał, jak ważne jest przestrzeganie reżimu sanitarnego pomiędzy podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki.

Lekarz o świętach: nie dajmy się zabić na ostatniej prostej

- To są, mam nadzieję, już ostatnie momenty, ostatnie miesiące epidemii. Nie dajmy się zabić na ostatniej prostej - apelował w TVN24 doktor Łukasz Grabarczyk z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Tłumaczył, jak zachować bezpieczeństwo w trakcie nadchodzących świąt.

"Stan bezpośredniego zagrożenia życia". Coraz więcej dzieci choruje na PIMS

Od przełomu października i listopada w naszym kraju gwałtownie przybywa dzieci cierpiących na PIMS. Objawy tego wieloukładowego zespołu zapalnego są bardzo pospolite, dlatego często zdarza się, że dzieci trafiają do szpitala już w bardzo ciężkim stanie. O ile w pierwszych dniach choroba przebiega łagodnie, potem chory staje się coraz bardziej osłabiony.

Narodowy Instytut Onkologii: tylko 14 procent kobiet zrobiło cytologię w czasie pandemii

Pandemia odcisnęła swoje piętno na i tak bardzo niskim poziomie wykonywania badań przesiewowych. Jak podał Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie, przez ostatnie kilka miesięcy, jedynie 14 procent kobiet w Polsce zrobiło cytologię. W ostatnich latach na takie badanie zgłaszało się 30 procent pacjentek. Dla porównania, w krajach skandynawskich badania przesiewowe wykonuje ponad 70 procent kobiet.