W poniedziałek burze występowały prawie w całej Polsce. Dopiero pod wieczór sytuacja pogodowa uspokoiła się. Skutki obfitych opadów deszczu i burz zostały udokumentowane przez Reporterów 24.
W Polsce grzmi od rana. Najsilniejsze wyładowania atmosferyczne spodziewane były do godziny 19:00. Front burzowy przemieścił się z południowego-zachodu na południowy-wschód i dzięki temu noc zapowiada się spokojnie. Jutro zagrzmi tylko w Bieszczadach.
Remont w rezerwacie Łężczok w woj. śląskim rozpoczęty. Ma zapobiec wysychaniu stawów i zreperować groble, których przerwanie oznacza zalanie okolicznych miejscowości.
Zawsze po burzy wychodzi słońce. Czasami pogoda traktuje nas wyjątkowo i pozwala nam pooglądać przepiękne tęcze. Na Kontakt Meteo przesyłacie nam bardzo dużo zdjęć tego pięknego zjawiska. Oto niektóre z nich.
Województwa: dolnośląskie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie - to regiony zagrożone przekroczeniem stanu ostrzegawczego w rzekach - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Winne są długotrwałe opady deszczu.
Niedziela w wielu regionach Polski upływa pod znakiem burz. Najaktywniejsza strefa nawałnic znajdowała się w pasie od Gorzowa Wielkopolskiego po Łódź. Reporterzy 24 chwycili za aparaty i przesłali nam zdjęcia przedstawiające sytuacje w ich miejscowościach.
Intensywne opady deszczu, które przechodzą wraz z burzami przez Polskę, mogą w najbliższym czasie spowodować podniesienie się poziomu wody w rzekach. Na Kamiennej w Wąchocku będzie utrzymywał się stan alarmowy – informuje IMGW.
- Ratownicy TOPR w rejonie Suchych Czub Kondrackich w Tatrach Zachodnich odnaleźli w niedzielę ciało turysty, który spadł ze skał z wysokości około 60 metrów - poinformował ratownik dyżurny TOPR Marcin Witek.
W Kłobucku, niedaleko Częstochowy w wieżę kościoła uderzył piorun, który wywołał pożar we wnętrzu budynku. Z ogniem walczyło dziewięć jednostek straży pożarnej. Z kościoła ewakuowano około 500 osób, ponieważ w trakcie zdarzenia odbywała się msza.
Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego UE poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii i poprawę efektywności energetycznej - to główne oczekiwania ekologów wobec polskiej prezydencji. W Sopocie w poniedziałek i wtorek spotkają się ministrowie środowiska UE.
I stało się. W Polsce jest pięknie, słonecznie i gorąco. W warszawie nad Wilanowem unoszą się urokliwe cumulusy (humilis), o podstawie wysokiej ok. 1400 m npm. I tak letnio zrobiło się prawie w całym kraju.
Ministrowie Szwecji i Polski opublikowali w sobotę w szwedzkim dzienniku "Sydsvenska Dagbladet" artykuł, w którym deklarują wspólną chęć rozwiązania problem glonów na bałtyckich plażach. Glonów jest zbyt dużo i przeszkadzają turystom w kąpieli.
Piękne zdjęcia zrobione na Suwalszczyźnie w Kontakcie Meteo zamieścił Reporter 24 - jareczek30. Nasza synoptyczka Arleta Unton-Pyziołek wyjaśnia, co to za chmury i co zwiastują
Część dachu domku jednorodzinnego zawaliła się w piątek w wyniku pożaru wywołanego uderzeniem pioruna w Kolonowskiem (woj. opolskie). Nikt nie został ranny. Ze skutkami pożaru radziło sobie aż 5 jednostek straży pożarnej. O zdarzeniu poinformował redakcję Kontaktu 24 portal opole24.pl.
Latem jedną z ulubionych aktywności wypoczywających nad wodą Polaków jest wędkowanie. Niestety, większość z nas nie posiada do tego stosownych uprawnień, przez co staje się zwyczajnymi kłusownikami. Żeby nie dostać wysokiego mandatu, musimy postarać się się m.in. o kartę wędkarską.
- Dzisiaj do godz. 18 poziom wody będzie podwyższony w dopływach Sanu oraz na Wiśle poniżej ujścia Wisłoki - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w swoim ostrzeżeniu hydrologicznym.
W okolicach Unisławia ruszyły poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Wielkie pojazdy, tzw. wibratory mają za zadanie sprowokować kilkunastominutowe trzęsienie ziemi. Następnie specjaliści przeprowadzą badanie sejsmograficzne, które pozwoli odpowiedzieć na pytanie - czy rzeczywiście w ziemi złoża się znajdują.
W piątek rano Warszawę spowiła gęsta mgła. Choć mgła ograniczyła widoczność na drodze do 200 metrów, utrudniając jazdę kierowcom, lotnisko Chopina funkcjonowało normalnie. Zdjęcia spowitych w gęstej mgle stołecznych ulic zamieścili w serwisie Reporterzy 24.
6 lipca, w lawinie kamiennej na Mont Blanc zginął Wojciech Kozub - wspinacz, instruktor i przewodnik tatrzański. O tragicznej śmierci alpinisty poinformował portal wspinanie.pl.
Z powodu zakwitu sinic służby sanitarne zakazały kąpieli w jeziorze Morąg w Ramotach, niedaleko Ostródy. Poprawiła się natomiast jakość wody w Isągu, gdzie podobny zakaz obowiązywał od kilku dni - poinformował w czwartek warmińsko-mazurski sanepid.
Złapano mężczyznę, którzy zniszczył młodnik w Nadleśnictwie Brzozów pod Krosnem. Za nielegalną wycinkę gałązek drzew zapłacił prawie 5 tys. zł grzywny.
Właśnie rozpoczyna się 12. edycja ekologicznej kampanii "Czyste Plaże". W tym roku bierze w niej udział osiem nadmorskich gmin oraz Słowiński Park Narodowy.
Prawie pół tysiąca razy interweniowali w czasie ostatniej doby strażacy w związku z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Najtrudniejsza sytuacja była w woj. mazowieckim, podlaskim i lubelskim.
We Wrocławiu ruszyły szkolenia osiedlowych liderów powodziowych. Konstruowanie i umacnianie wałów to główne informacje, jakie uzyskują podczas szkolenia. Osiedle Kozanów, na którym powstała inicjatywa odwiedził reporter TVN24, Tomasz Kanik.
Łódź z czterema 19-latkami wywróciła się w środę w nocy na jeziorze Głębokie w okolicach gminy Cyców w woj. Lubelskim. Zaginęło dwóch młodych mężczyzn. Trwa akcja ratownicza.
Padający od kilku dni deszcz powoduje coraz większe utrudnienia. Najbardziej odczuli je w środę mieszkańcy Suwalszczyzny, a także Warszawy i okolic. - W Warszawie spadły 32 litry deszczu w ciągu doby, w Suwałkach 42 litry - mówił Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo. Problemy powodował też też silny, łamiący drzewa wiatr.
Tysiące osób ułożonych na ręcznikach i taplających się w wodzie - na historycznych fotografiach widać jak popularną rozrywką było plażowanie nad Wisłą. Czy te czasy wrócą? Jak informuje portal tvnwarszawa.pl, stołeczne plaże powoli odżywają, ale ich użytkowników bardziej mogą zaskoczyć informacje o samej rzece: według ekspertów w ciągu kilku lat Wisła będzie tak samo czysta jak pół wieku temu.