Polska znalazła się w zasięgu wiru niżowego Hermine, w silnym strumieniu ciepłego powietrza. Stąd dość wysoka temperatura jak na koniec grudnia oraz silny wiatr. W Tatrach wieje halny, jego prędkość może przekroczyć 150 kilometrów na godzinę. Ratownicy TOPR ogłosili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
W górach wieje silny wiatr, powyżej 100 kilometrów na godzinę. W poniedziałek na Kasprowym Wierchu osiągał prędkość 133 km/h, w Zakopanem - 76 km/h, a na Śnieżce - 133 km/h. Kierownik zakopiańskiej stacji meteorologicznej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Paweł Parzuchowski poinformował, że według prognoz halny w Tatrach przybierze na sile i będzie wiał z prędkością nawet powyżej 150 kilometrów na godzinę.
Zerwany dach
Wiejący w Tatrach wiatr halny powalił wiele drzew na drogę prowadzącą do Morskiego Oka. Traktem nie da się przejść. Tatrzański Park Narodowy (TPN) wstrzymał sprzedaż biletów – poinformowała Paulina Kołodziejska z TPN. Nie kursują też wozy konne. - Nadal intensywnie wieje, jest bardzo niebezpiecznie. Prosimy turystów o zrezygnowanie z planów górskich w obecnej sytuacji – powiedziała Kołodziejska. Dodała, że służby parku pracują nad usunięciem powalonych drzew z drogi do Morskiego Oka, ale silny wiatr się utrzymuje i przewraca kolejne drzewa.
W związku z żywiołem od rana do godzin popołudniowych strażacy z Zakopanego byli wzywani 20 razy. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło w Kościelisku na osiedlu Szeligówka, gdzie pod naporem wiatru z domu została zerwana część pokrycia dachowego. W Zakopanem drzewa spadły na dwa samochody.
Według prognoz halny osłabnie w środę, a w czwartek zacznie padać śnieg.
Wir niżowy Hermine
Polska znalazła się w przedniej części wiru niżowego Hermine, w silnym strumieniu ciepłego powietrza z południa. Stąd dość wysoka temperatura jak na koniec grudnia oraz silny wiatr południowy i południowo-wschodni. Jak poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, różnica ciśnienia między obrzeżami niżu a jego centrum z ciśnieniem 970 hPa, wynosi 45 hPa.
Zagrożenie lawinowe
Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają, że z powodu silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie, a nawet całe drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że w bardzo stromym lub ekstremalnym terenie możliwe jest wyzwolenie lawiny przez człowieka. Prawdopodobne jest też samorzutne schodzenie małych lawin. Zagrożenie lawinowe występuje powyżej 1600 m n.p.m.
Autor: anw//rzw / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Tatrzański Park Narodowy/Facebook