Najnowsze

Ziemia zatrzęsła się w Wielkopolsce. "Ostatnie tchnienie uskoku Dolska"

Najnowsze


Ziemia zatrzęsła się w okolicach Jarocina w Wielkopolsce. Jako pierwsi poinformowali o tym Reporterzy 24 przez Kontakt 24.

Do trzęsienia doszło 6 stycznia o godzinie 16:37.

"W domach ruszały się stoły" - napisał mieszkaniec Jarocina. "Wstrząsy trwały kilkanaście sekund. Były na tyle silne, że szyby dzwoniły w oknach. W Żerkowie mieszkańcy wyższych budynków wybiegli w panice na ulice. Było to pierwsze takie zdarzenie w tej okolicy" - dodał Reporter 24 Wojciech_Pacyna.

Pod Jarocinem

Jak podaje European-Mediterranean Seismological Centre, epicentrum trzęsienia znalazło się około 15 km na północ od Jarocina w Wielkopolsce, około 50 km od Kalisza. Według danych instytucji trzęsienie miało siłę 4 stopni w skali Mercallego.

- Po przeliczeniu można powiedzieć, że wstrząsy o sile 4 stopni w skali Mercallego to od 3,7 do 4,2 stopni w skali Richtera. Nie są to wstrząsy, które zagrażają zdrowiu lub życiu ludzi - wyjaśnia geolog, prof. Jerzy Żaba z Uniwersytetu Śląskiego. Ocenił, że wstrząsy, ze względu na ich położenie w okolicach Kalisza, a więc środka Polski, są tajemniczym zjawiskiem, jednak najprawdopodobniej spowodowało je przemieszczanie się skał uskoku Dolska. Według niego, wstrząsy ziemi najczęściej powodują aktywne uskoki, wzdłuż których przemieszczają się masy skalne.

- Tymczasem Dolska jest bardzo starym uskokiem, pamiętającym jeszcze orogenezę waryscyjską sprzed 300 mln lat. Można powiedzieć, że uskok ten wydał właśnie jedno ze swoich ostatnich tchnień. Gdyby w tym rejonie znajdowały się jakieś kopalnie, sądziłbym, że wstrząsy spowodowało np. zawalenie się chodników w starych kopalniach. Ten rejon jest asejsmiczny - mówi geolog.

Setki zgłoszeń

Brak doniesień o stratach wywołanych przez trzęsienie. Strażacy z Wrześni w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 potwierdzają, że dostali informacje od zaniepokojonych mieszkańców, ale nie uczestniczyli w żadnych interwencjach.

- Ponad sto zgłoszeń od mieszkańców, którzy odczuwali wstrząsy ziemi w okolicach Żerkowa - miejscowości leżącej na północ od Kalisza - odebrali strażacy około godziny 16 - poinformował rzecznik wielkopolskiej Straży Pożarnej Sławomir Brandt.

Czytaj także w Kontakcie 24

Które trzęsienie?

Według danych Instytutu Geofizyki PAN, od roku 1000 do 2000 odnotowano w Polsce 76 trzęsień ziemi. Tylko w sześciu przypadkach osiągnęły około 6 stopni w otwartej skali Richtera.

Autor: /ŁUD / Źródło: Kontakt 24, www.emsc-csem.org

Pozostałe wiadomości