Najnowsze

Pierwszy antysmogowy chodnik powstaje w Krakowie

Najnowsze

Antysmogowy chodnik przy ul. Pawiej
Antysmogowy chodnik przy ul. PawiejZarząd Dróg Miasta Krakowa
wideo 2/31

W Krakowie przy ul. Pawiej powstaje podłoże składające się ze specjalnej mieszanki betonu. Będzie ono oczyszczało powietrze ze spalin.

Z propozycją budowy takiego chodnika wyszli radni. Inwestycję realizuje Zarząd Dróg Miasta Krakowa wspólnie ze szwedzką firmą, która przy ul. Pawiej wznosi biurowce. Antysmogowy chodnik naprzeciwko Politechniki Krakowskiej będzie miał długość 150 metrów.

"Zielony" beton w Krakowie

- Na pierwszy rzut oka układana w tym miejscu kostka brukowa nie rożni się od standardowych materiałów. Tajemnica tkwi w domieszce tlenku tytanu, który przy współudziale promieni słonecznych rozkłada szkodliwe związki ze spalin samochodowych, między innymi tlenki azotu na substancje nieszkodliwe, które razem z deszczówką są spłukiwane do ziemi - mówiła Magdalena Wasiak, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Koszty budowy chodnika są o około 15-20 procent wyższe od standardowych betonowych nawierzchni. Pomiary przeprowadzone w Europie Zachodniej dowiodły, że teren, na którym zainstalowano tak zwany "zielony" beton, wykazuje o 30 proc. mniejsze stężenie dwutlenku azotu w porównaniu ze zwykłymi nawierzchniami.

Chodnik zostanie oddany pieszym pod koniec listopada.- Będziemy sprawdzać efektywności jego działania wspólnie z naukowcami z krakowskich instytucji i uczelni, między innymi z Polskiej Akademii Nauk. Jeżeli badania wypadną pozytywnie, nie ma przeszkód, żeby takie rozwiązania wprowadzać częściej i w innych miejscach Krakowa - podkreśliła Wasiak. Dodała, że z myślą o badaniach naukowcy pobrali w tym miejscu próbki zanim chodnik zacznie "działać".

Antysmogowe chodniki ma już Warszawa. Pierwszy powstał jako eksperyment przy rondzie Daszyńskiego.

Jak wybrać maskę antysmogową? (UOKiK)UOKiK

Autor: anw/map / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Zarząd Dróg Miasta Krakowa

Pozostałe wiadomości