Intensywne opady deszczu na południu kraju. Są alarmy IMGW drugiego stopnia

[object Object]
Prognoza pogody na czwartek 1.10tvnmeteo.pl
wideo 2/7

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Miejscami może spaść nawet do 90 litrów wody na metr kwadratowy.

Alarmy drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu obowiązują w województwach:

- śląskim, w powiatach: cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała i żywieckim;

- małopolskim, w powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim;

- podkarpackim, w powiatach jasielskim, krośnieńskim i Krosno.

W tych regionach prognozuje się dalsze występowanie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Przewidywana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia wyniesie miejscami do 70-90 litrów wody na metr kwadratowy.

Alarmy stracą ważność w czwartek o godzinie 10.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW / TVN Meteo

Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia

Obowiązują także ostrzeżenia pierwszego stopnia. Wydano je w województwach:

- podkarpackim, z wyłączeniem powiatów z wyższym stopniem ostrzeżeń;

- małopolskim, bez powiatów na północy województwa i tych, w których obowiązują ostrzeżenia wyższego stopnia;

- śląskim, w powiatach: pszczyńskim, bieruńsko-lędzińskim, Jaworzno, Sosnowiec, Mysłowice, Katowice, mikołowskim, rybnickim, Rybnik, wodzisławskim i Jastrzębie-Zdrój.

W tych regionach prognozowane są opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym. Przewidywana wysokość opadów miejscami może wynieść od 25 do 50 litrów wody na metr kwadratowy.

Alarmy wygasną w czwartek o godz. 10.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?

Zgodnie z definicją IMGW, alarm drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia według IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Autor: kw,dd,anw/aw / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości