Obfite opady deszczu wywołały gwałtowne powodzie w północno-zachodniej Rumunii. W jednej z miejscowości wezbrana rzeka porwała dom. To, jak gwałtowna była pogoda, widać na nagraniu.
Po ostatnich intensywnych opadach deszczu stany ostrzegawcze na rzekach w województwie śląskim nadal są przekroczone. W środę straż pożarna przeprowadziła 28 interwencji - podało w czwartek Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Olbrzymi fragment lodu oderwał się od lodowca szelfowego Ronne na Antarktydzie, stając się największą górą lodową na świecie - przekazała Europejska Agencja Kosmiczna. Ochrzczona mianem A-76 dryfuje po Morzu Weddella. Widać ją na zdjęciach satelitarnych.
W dużej części kraju w czwartek pojawią się przelotne opady deszczu i burze z silnymi porywami wiatru. Temperatura maksymalna sięgnie od 14 do 17 stopni Celsjusza.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Możliwy jest przekroczenie stanu ostrzegawczego na niektórych rzekach.
Cyklonu Tauktae uderzył w zachodnie wybrzeże Indii z prędkością 210 kilometrów na godzinę. Przez ekstremalną pogodę zatonęła barka z 261 osobami na pokładzie. Wciąż trwają poszukiwania ocalałych.
W otoczkach komet, w tym w jednej spoza naszego układu planetarnego, naukowcy wykryli żelazo i nikiel. Wśród odkrywców jest dwóch Polaków. O wynikach informują w czasopiśmie "Nature" oraz w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO).
Indonezyjskie malowidła naskalne niszczeją w zastraszającym tempie z powodu katastrofy klimatycznej – alarmują australijscy badacze z Griffith Centre for Social and Cultural Research.
W nadchodzących dniach czeka nas spora dawka opadów. W wielu regionach będzie przelotnie padać deszcz, miejscami zagrzmi. Temperatura nie przekroczy 21 stopni.
Jezioro Sun Moon na Tajwanie dosłownie znika w oczach. Wszystko za sprawą największej od ponad pół wieku suszy. Opadów jest bardzo mało, a sytuację pogarsza wyjątkowo wysoka temperatura.
Termometry w Moskwie pokazały wartości, jakie zazwyczaj pojawiają się w połowie lata. Upalna aura ucieszyła mieszkańców, którzy tłumnie ruszyli do parków.
Zarówno mammatusy, jak i superkomórki burzowe są dość rzadkimi zjawiskami. Oba pojawiły się w poniedziałek w mieście Lubbock w stanie Teksas. Synoptycy amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS) przez cały dzień ostrzegali przed możliwością wystąpienia tornada.
W środę należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu. Miejscami zagrzmi. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 17 stopni Celsjusza. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.
Turystka, która spacerowała po Beskidzie Sądeckim, musiała wezwać ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Okazało się, że nie mogła przeprawić się na drugą stronę potoku, który z powodu ulew zamienił się w rwącą rzekę.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przed burzami z gradem. Oprocz tego obowiązuje prognoza zagrożeń na najbliższe dni.
W wielu regionach południowej Polski utrzymuje się bardzo wysoki stan wód w rzekach. Władze Oświęcimia wydały decyzję o ogłoszeniu alarmu powodziowego. Przed zagrożeniami hydrologicznymi ostrzegają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
W południowych regionach stanu Luizjana doszło do silnych ulew. Miejscami mogło spaść nawet 380 litrów deszczu na metr kwadratowy. Władze Luizjany ogłosiły stan wyjątkowy.
Południowe regiony kraju zmagają się ze skutkami ulew i burz. Poziom wody w rzekach jest wysoki, przekracza miejscami stany ostrzegawcze, a także alarmowe.
Najbliższe dni wciąż będą przynosić burze z silniejszymi opadami i porywami wiatru. Niebawem aura nieco się uspokoi, jednak miejscami wciąż może przelotnie padać.
Potężny cyklon tropikalny Tauktae przechodzi przez zachodnią część Indii. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 19, a 200 tysięcy osób ewakuowano. Uszkodzone są domy, a drogi zniszczone. Żywioł spowodował zakłócenia w transporcie tlenu medycznego do szpitali w związku z epidemią COVID-19.
Rzadko spotykane w maju opady gradu wystąpiły w niektórych częściach Wielkiej Brytanii, w tym w Londynie. Na ulicach i trawnikach zrobiło się biało, a w samochodach uruchomiły się alarmy.
Mieszkańcy wschodnich regionów Stanów Zjednoczonych pierwszy raz od 17 lat mogą usłyszeć dźwięki wydawane przez cykady Brood X. Owady te po latach rozwoju w glebie wyszły na powierzchnię, by się rozmnożyć. Miejscowi entomolodzy są zachwyceni z wyjątkowego wydarzenia, bo jak mówią "nie ma nic podobnego na całej planecie".
Na obszarze całego kraju we wtorek będą występować opady deszczu, miejscami dość intensywne. W niektórych regionach pojawią się burze, w czasie których wiatr mocno się rozpędzi. Termometry wskażą maksymalnie od 14 do 20 stopni Celsjusza.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed niebezpiecznymi ulewami. Miejscami mogą pojawić się także wyładowania atmosferyczne. Obowiązuje pierwszy stopień alarmów.