Najnowsze

Najnowsze

Każdy meteorolog marzy o Arktyce

Kawałek świata leżący wokół bieguna północnego nazwano z greckiego Arktyką, czyli "Krainą Niedźwiedzi". Jej centrum to pokryty lodem Ocean Arktyczny, otoczony bezleśnymi obszarami lądowymi, o gruncie zamarzniętym na wiele metrów.

Sroga zima w Boliwii. 35 ofiar mrozu

Sroga zima nawiedziła Boliwię. Z powodu zimna zmarło już 35 osób. W stolicy kraju, La Paz, temperatura wyniosła -5 st. C, co jest niespotykane w tej części świata.

Afryka: susza zagraża ludziom i zabija zwierzęta

10 milionów Afrykanów cierpi z powodu suszy. Najbardziej dotknięte klęską głodu i brakiem wody są Somalia, Kenia, Dżibuti i Etiopia. Potrzebnych jest 40 milionów dolarów na dożywianie dzieci i zaopatrywanie wiosek w wodę.

Fala gorąca zalewa Chiny

Jest gorąco i będzie jeszcze bardziej. Potem przyjdą gwałtowne burze - to prognoza pogody dla południowych Chin na najbliższe dwa tygodnie. Tymczasem północ kraju zmaga się z powodzią.

Zjazd na linie, transport w koparce. Tak ratują powodzian w Chinach

Kilkanaście osób zostało uwięzionych na moście w południowo-wschodniej chińskiej prowincji Sichuan. Most złamał się na skutek silnego nurtu lokalnej rzeki, która wezbrała po gwałtownych opadach deszczu. Strażacy ratują ludzi używając koparek i lin. Obrazy z działań ratowniczych przypominają filmy akcji.

63 "czarne punkty" na dzikich plażach

Na plażach, gdzie dochodziło na Mazowszu do największej liczby utonięć, staną w lipcu kolejne "czarne punkty wodne". To kontynuacja rozpoczętej w 2009 r. akcji oznaczania niebezpiecznych miejsc nad wodą. W sumie oznakowane jako "czarny punkt" będą 63 dzikie plaże.

Ponad tysiąc polskich gmin zagrożonych suszą

Ulewne deszcze, padające przez kilka ostatnich dni, zmniejszyły zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej w Polsce. Jednak niedobór wody nadal utrzymuje się na ok. 18,3 proc. gruntów ornych - wynika z wtorkowego komunikatu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Zamkną elektrownię jądrową w Fessenheim

Elektrownia jądrowa w Fessenheim zostanie zamknięta. Pozostaje pytanie, kiedy? Ekolodzy, po tym co zaszło w Fukushimie, żądają, by stało się to teraz. Dodają, że zbudowano ją na terenie, na którym dochodziło już do wstrząsów. W połowie XIV wieku. Francuski rząd nie widzi powodów do pośpiechu.

Listownica palczasta zamiast ropy?

Wodorosty biopaliwem przyszłości? Na jednym z walijskich uniwersytetów trwają badania nad wykorzystaniem ich w energetyce. Według specjalistów, najlepiej posłużą te wydobywane w lecie, bo mają najwięcej węglowodanów.

Tornado uratowało Waszyngton przed spłonięciem

Prawie 200 lat temu brytyjscy żołnierze w akcie zemsty za podpalenie swojej kanadyjskiej stolicy, wyruszyli na Waszyngton. I choć byli na dobrej drodze do zrównania miasta z ziemią, ich plany pokrzyżowało tornado.

15 lat temu urodziła się Dolly

Dzisiaj owca Dolly, czyli pierwsze sklonowane zwierzę, obchodziłaby swoje 15 urodziny. Żyła niecałe siedem lat, ale zdążyła stać się symbolem.

Polacy uciekają znad Bałtyku

Nie bałtyckie plaże, a biura paszportowe przeżywają oblężenie. Polskie morze nie cieszy się w tym roku popularnością. Plażowiczów odstrasza brzydka pogoda i tłumnie walą do biur podróży. Jak podaje "Rzeczpospolita", z wakacji nad Bałtykiem zrezygnować może nawet 300 tys. Polaków.

Oto polski cud natury

Oglądając te zdjęcia łatwo zrozumieć, dlaczego Mazury są polskim kandydatem do nowych cudów natury. Reporter 24 klobuk w Kontakcie Meteo zamieścił efektowną galerię fotografii Wielkich Jezior.

Emiraty ratują wakacje w Egipcie

Pomoc w wysokości 3 mld dol. popłynie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Egiptu - podała agencja WAM. Ma to wyciągnąć egipską turystykę zapaści, w jakiej znalazła się po tzw. arabskiej wiośnie ludów.

Parasol zostaje w domu. Przynajmniej na północy

Po kilkudniowym załamaniu pogody, lato powoli wraca i mieszkańcy północy kraju będą już mogli zapomnieć o parasolach. Tam synoptycy zapowiadają najlepsze warunki atmosferyczne, najgorsze zaś na przeciwległym krańcu, czyli w Małopolsce i na Podkarpaciu. Biomet wciąż niekorzystny.

Czarne chmury nad Wenecją

Słońce zaczyna przygrzewać turystom wypoczywającym nad polskim morzem. Mamy lepsze warunki do plażowania niż Włosi i Chorwaci. Grecja pozostaje pogodowym faworytem.

Odkryli skarb w starożytnej świątyni wart 22 mld dolarów

Śri Padmanabhaswamiego to sanktuarium znajdujące się na południu Indii. Właśnie tam, podczas prac konserwacyjnych, odnaleziono drogocenny posąg i klejnoty, których wartość szacowana jest na 22 miliardy dolarów. Lokalne media rozpisują się na temat zawartości skarbu. Miejscowy maharadża i lokalne władze już się kłócą o to, do kogo należy.

Zubi odwiedził Świętego Mikołaja

Kolejne marzenie Tomasza Z. – geografa spełnione. Tydzień temu osiągnąłem koło podbiegunowe. Dowiedział się o tym Św. Mikołaj w Rovaniemi i zaprosił na spotkanie.

Bakterie e.coli w kąpielisku w Szczecinku

- Kąpielisko miejskie na jeziorze Trzesiecko w Szczecinku zostało zamknięte z powodu zanieczyszczenia wody groźnymi bakteriami e.coli - poinformowano w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Zakaz obowiązuje do odwołania.

Ciągle pada, ale jeszcze nas nie zalewa

W ciągu ostatnich trzech dni strażacy interweniowali 856 razy, usuwając z dróg połamane drzewa i wypompowując wodę z piwnic domów i zalanych ulic. - Spodziewaliśmy się, że będzie gorzej - mówi Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej.

Niebywałe zjawiska: zielony promień i słup światła

Nie jest łatwo je zobaczyć, a naprawdę trudno sfotografować. Jednak reporter Kontaktu 24 podołał temu zadaniu. Zrobił zdjęcia dwóm rzadkim zjawiskom występujących na Słońcu, opisał też, jak można zrobić je samemu.

Pójdź na spacer do lasu nie wychodząc z domu

Wirtualny spacer to pomysł leśników. Chcieli zachęcić ludzi do odwiedzania Piersławka – jednej z najładniejszych leśniczówek w okolicach Olsztyna. – Chcemy przybliżyć las osobom, które z przyczyn zdrowotnych, czy finansowych nie są w stanie go odwiedzić. Większość ludzi nie wie też, jak z niego korzystać i chcemy im to pokazać – mówi w rozmowie z tvnmeteo.pl Małgorzata Błyskun, z nadleśnictwa Strzałowo.

"Drzewem roku" został dąb z Dęblina

"Grot", dąb z położonego w województwie lubelskim Dęblina, został laureatem ogólnopolskiego konkursu "Drzewo Roku" zorganizowanego przez wilkowicki Klub Gaja. Wygraną zawdzięcza internautom, którzy najchętniej oddawali na niego swoje głosy.