Wskutek trzęsienia ziemi o sile 6,7, które nawiedziło w piątek centralną część wybrzeża Peru, 83 osoby zostały ranne. Zanotowano też szereg wstrząsów wtórnych o sile 6 stopni w skali Richtera. W sobotę ziemia zatrzęsła się w Ekwadorze.
Na 100 milionów euro władze prowincji Massa Carrara w Toskanii oszacowały szkody spowodowane przez powódź, która nawiedziła ten rejon. Jeszcze większe, trudne do policzenia straty zanotowano w Cinque Terre w Ligurii, zniszczonej przez lawiny błotne. Już teraz wiadomo, że z pomocą dla regionu mogą przyjść Amerykanie w zamian za... wakacyjne zniżki.
Spektroradiometr (MODIS) zrobił trzy dni temu zdjęcia rejonu Wysp Kanaryjskich, gdzie wybuchł podwodny wulkan. Widoczny na nich pióropusz jest najprawdopodobniej mieszanką gazów wulkanicznych z niewielkimi fragmentami pumeksu. Na jego kolor wpływa również ukształtowanie dna morskiego.
Dzień Wszystkich Świętych 1 listopada oraz Dzień Zaduszny 2 listopada kojarzy nam się z odwiedzinami na grobach bliskich w chłodzie, niejednokrotnie już w lekkim mrozie, a nawet opadach deszczu ze śniegiem.
W sobotę Turcja świętuje Dzień Republiki. Do obchodów nie przyłączy się jednak prowincja Wan, gdzie na skutek niedzielnego trzęsienia ziemi zginęło co najmniej 576 osób. Tysiące ocalałych koczują teraz w miasteczku namiotowym nieopodal miejscowości Ercis, najbardziej dotkniętej kataklizmem.
O godzinie 07:00 rano mieszkańcy autonomicznego regionu Chin, Ningxia Hui, wyglądając przez okno mogli dostrzec tylko czubek własnego nosa. Gęsta mgła spowiła terytorium ograniczając widoczność do 2 metrów.
Plan przepompowania przez kanały w Bangkoku części napierającej na stolicę wody z północy przynosi oczekiwane skutki: woda w tym rejonie powoli opada, zmniejszając zagrożenie dla 12-milionowej metropolii.
W wyniku piątkowego trzęsienia ziemi w Peru rannych zostało ponad 16 osób. Wszystkie pochodzą z miejscowości Ica, oddalonej o 300 km od stolicy kraju. Do tej pory nie odnotowano ofiar śmiertelnych, ale wiele rodzin, mieszkających w prowizorycznych budynkach, straciło dach nad głową.
Tym razem poznamy bliżej historię słynnego niedźwiatka Knuta, a także południowe wybrzeże Australii i tajemnicze miejsce zwane Kimberley, gdzie można przekonać się o brutalnej mocy natury. Już 30 października na antenie TVN Meteo będzie można zobaczyć premierowe odcinki filmów dokumentalnych.
Zegar na wieży kościelnej w północnej Walii już od prawie tygodnia pokazuje czas zimowy - wszystko dlatego, że październik ma w tym roku aż pięć niedziel, a komputer sterujący mechanizmem nie jest dostosowany do unijnej dyrektywy. My z kolei wskazówki przesuwamy tej nocy - z godziny 3 na 2.
Poza porannymi mgłami i zamgleniami, w sobotę warunki drogowe będą przyjazne dla kierowców w całym kraju. Wyjątek stanowi rejon Trójmiasta, gdzie może popadać.
Ponad 312 tys. osób odwiedziło w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku zabytki jednego z najstarszych polskich miast - Sandomierza. To o 100 tys. więcej niż w 2010 roku.
Szkocja dostała pozwolenie na budowę pierwszej od 500 lat kopalni złota w miejscowości Cononish. Wcześniej kruszec na tym terytorium wydobywany był do produkcji królewskich klejnotów. W poszukiwanie skarbów zaangażował się Uniwersytet w Leicester i brytyjscy geolodzy.
W listopadzie 2005 roku napisałem prognozę, która, jak się okazuje, może być aktualna i w październiku 2011 roku. Dziś w nocy osiągnięcie niewidzialności w wielu miejscach naszej ojczyzny nie sprawi większego problemu.
Dobra wiadomość dla mieszkańców Wysp Brytyjskich. - Nadchodząca zima nie będzie tak zimna i śnieżna jak zeszłoroczna – prognozują synoptycy portalu Accuweather. Czy padnie kolejny, po październikowym, rekord ciepła?
Włosi sprzątają po przejściu gwałtownych nawałnic, które w Ligurii i Toksanii spowodowały śmierć dziewięciu osób. Miasta pokryte są tonami mułu i błota, a ratownicy wciąż poszukują zaginionych. Rząd na pomoc dla dotkniętych regionów skierował już 65 mln euro.
Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych szykuje się na silne opady śniegu. Synoptycy przewidują, że biały puch obficie spadnie w sobotę wieczorem. Aż milion osób może zostać pozbawionych prądu.
Nowy model samolotu badawczego "Polar 6" jest gotowy do lotu. W piątek został przedstawiony społeczności międzynarodowej na niemieckim lotnisku w Bremerhaven, a już w przyszłym tygodniu ruszy penetrować Arktykę.
Delta II wystrzelona. W piątek o 02:48 czasu kalifornijskiego rakieta wyleciała w kosmos, by umiejscowić tam satelitę. Będzie monitorować ziemską pogodę, atmosferę, kontrolować zmiany zachodzące w oceanach i na lądzie.
W Tajwanie dziesiątki wolontariuszy, wśród których większość stanowią uczniowie, patroluje nocą odcinek drogi przy miejscowości Tashanpei. Powód? Chcą uchronić przekraczające jezdnię żaby przed śmiercią pod kołami samochodów.
Reporterka TVN24 Aneta Łuczkowska wybrała się do Świnoujścia, żeby "na własne uszy" ocenić, czy Bałtyk nie jest tu aby za głośny. Niemieccy turyści skarżą się na hałas, za który odpowiada... morze. Sprawa jest o tyle poważna, że Świnoujście może stracić status uzdrowiska.
To niezwykłe zdjęcie przedstawia najzwyklejszy na świecie nocny lot samolotem. Reporterce 24 @ KasiaHa, która jest jego autorką, udało się jednak maszynę sfotografować tak, że wygląda jakby leciała na księżyc.
Bangkok ciągle czeka na falę powodziową. Sytuacja staje się coraz bardziej niepewna. Otrzymaliśmy krótką relację mieszkającego w stolicy Tajlandii Reportera 24, który opisuje sytuację.
Choć długi weekend ma przynieść nam ładną pogodę, musimy być bardzo ostrożni wyjeżdżając w trasę. – Słońce i wyższe temperatury potrafią być zdradliwe. Przy takiej aurze też musimy być ostrożni – ostrzega Michał Murawiński, dziennikarz TVN Turbo. - Poza tym nie możemy zapominać o zapowiadanych mgłach i deszczach - dodaje.
Silny wiatr, który wzburza morze u wybrzeży niepokoi Meksykanów. Teraz, kiedy Rina, były huragan będący tropikalną burzą, zmierza w kierunku Riviery Maya, mieszkańcy martwią się o jej wpływ na turystykę.
W nocy z czwartku na piątek w tureckim mieście Ecris, które najbardziej ucierpiało w niedzielnym trzęsieniu ziemi, uratowano 13-letniego chłopca. Spędził ponad 100 godzin pod gruzami.
Piątek przyniesie korzystną aurę na całym terytorium kraju. Kierowcy bez obaw mogą ruszać na weekendowe wyjazdy. Jedyną przeszkodą na drogach będą korki - dzisiaj wszyscy wyjeżdżają na długi świąteczny weekend.