Zima 2014/2015 pełna kontrastów

Zima 2014/2015 pełna kontrastów

Dzięki Reporterom 24 mogliśmy zobaczyć, jak tegoroczna zima wyglądała w różnych częściach naszego kraju. Intensywne opady śniegu, ochłodzenie, oblodzone drogi czy "przebłyski" wiosny - to wszystko fotografowali i nagrywali nasi internauci. Niektóre ze zdjęć, które otrzymaliśmy od Was na Kontakt 24 naprawdę zachwycają.

Mamy za sobą jedną z najcieplejszych zim w historii pomiarów meteorologicznych w Polsce. Wysokie temperatury, małe opady śniegu - ta zima obeszła się z nami dosyć łagodnie. Reporterzy 24 przez całą zimę zasypywali nas zdjęciami ze swoich okolic. Przez kilka miesięcy przesyłaliście na Kontakt 24 zdjęcia, filmy i informacje o tym, co aktualnie dzieje się w Waszej okolicy.

Zima 2014/2015 w obiektywach Reporterów 24
Zima 2014/2015 w obiektywach Reporterów 24Kontakt 24

WIĘCEJ W SERWISIE KONTAKT 24

Pierwszy śnieg w Zakopanem, gwałtowne ocieplenie, zimowe burze, opady śniegu i pierwsze bałwany, ślizgawica na drogach czy wiosenna aura - o tym wszystkim informowaliście na Kontakt 24, dodając do swoich wiadomości niezwykłe zdjęcia. Zobacz: Pogodowe relacje Reporterów 24. Jak wygląda u Was zima?

Postanowiliśmy podsumować dla Was tegoroczną zimę i wybrać najpiękniejsze zdjęcia przesłane do redakcji.

"Pierwszy śnieg tej jesieni"

Pierwsze zdjęcie białego puchu otrzymaliśmy na Kontakt 24 już 22 października 2014 roku. Chociaż kalendarzowa zima rozpoczyna się 22 grudnia, wielu z naszych Reporterów 24 cieszyło się śniegiem już od października. Zdjęcia wysyłali na Kontakt 24. Zobacz: "Spadł pierwszy śnieg". Zimowa aura na zdjęciach Reporterów 24.

Pierwszy śnieg tej jesieni spadł w środę w Zakopanem. Około południa pokryte cienką warstwą śniegu były zbocza Nosala i Gubałówki oraz najwyżej położona dzielnica miasta - Cyrhla. Śnieg padający w centrum Zakopanego szybko topniał.

Kontakt 24/danielkoszela
Kontakt 24/Jadwiga

"Gdzie ta zima?"

To pytanie internauci zadawali nam bardzo często tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Kalendarzowa zima nie wszystkich Reporterów 24 przywitała śniegiem. Pierwszego i drugiego dnia świąt było raczej pochmurno i mokro.

- Grudzień był bardzo wilgotny i deszczowy. W Warszawie spadło w sumie w ciągu miesiąca ponad 80 litrów wody na metr kwadratowy, podczas gdy norma trzydziestoletnia dla grudnia wynosi na Mazowszu około 20-30 mm. Miesiąc był na ogół pochmurny, mglisty, przypominający listopad - powiedziała nam synoptyk TVN Arleta Unton-Pyziołek.

Jak dodała, najwyższą temperaturę tego miesiąca odnotowano 19 grudnia we Wrocławiu i Legnicy. Termometry pokazywały tam aż 14 stopni! Natomiast najniższa grudniowa temperatura to -18 stopni w Zakopanem i Zamościu, 21 grudnia.

Kontakt 24/Adam_Dutkiewicz
Kontakt 24/Casimirus

"Zrobiło się bajecznie"

W tym roku opadów śniegu nie było zbyt wiele, co sprawiło, że Reporterzy 24 jeszcze bardziej czekali na białą aurę.

Pod koniec świąt Bożego Narodzenia w końcu się pojawił! Biały puch okrył Polskę, a skrzynkę Kontaktu 24 zasypały piękne zdjęcia Reporterów 24. Jak napisał internauta Vintage, "zrobiło się bajecznie".

- Jeszcze w Wigilię temperatura maksymalna w Polsce wyniosła od 7 stopni w Suwałkach do 12 w Nowym Sączu, podczas gdy 30 grudnia osiągnęła od -1 st. w Szczecinie do -10 st. w Siedlcach, Lublinie i Krośnie - poinformowała synoptyk TVN.

Kontakt 24/Justyna Oniszczuk
Kontakt 24/WCim
Kontakt24/art-miko
Kontakt 24/Wiktor
Kontakt 24/Vintage
Kontakt 24/renija
Kontakt 24/Muffin113

"Marsz do lepienia bałwanów"

Kiedy zima rozkręciła się na dobre można było wreszcie… lepić bałwany!

Jedno z pierwszych zdjęć bałwana, przyszło na Kontakt 10 grudnia z Kołobrzegu. Później Reporterzy 24 chętnie chwalili się swoimi zimowymi rzeźbami.

Kontakt 24/zim
Kontakt 24/kkotekk

Styczeń i luty? To "walka zimy z wiosną"

Styczeń pogodowo zaskakiwał. To właśnie w tym miesiącu przyszło do nas ocieplenie.

- Do połowy miesiąca pogoda była zmienna. Występowały opady deszczu i deszczu ze śniegiem, okresami śniegu. Najniższą temperaturę odnotowano 7 stycznia w Lesku: -19 stopni, a najwyższą 10 stycznia we Wrocławiu, Legnicy, Jeleniej Górze: wyniosła 15 stopni. Jeszcze 17 stycznia w najcieplejszym momencie dnia było od 4 st. w Suwałkach do 13 st. w Krakowie - podała synoptyk TVN.

18 stycznia nastąpiło duże, gwałtowne ochłodzenie i temperatura w ciągu dnia była na minusie, bądź nieco powyżej zera, nie przekraczała 5 stopni.

Zmienność tegorocznej zimy doskonale obrazuje zdjęcie Reportera 24 Casimirusa. Zobacz: Bitwa pór roku w obiektywie Reportera 24 "Materiałem Miesiąca"!

Kontakt 24/Casimirus
Kontakt 24/Waldemar Żylanis

Naszych internautów zaskoczyła również "styczniowa burza" m.in. na Dolnym Śląsku.

20 stycznia od północnego-wschodu kraju (Suwalszczyzny, Mazur i Podlasia) rozpoczęło się powolne ale konsekwentne ochładzanie. W tych regionach sypnęło wówczas śniegiem. Jednak prawdziwa zima rozpoczęła się 25 stycznia, kiedy to opady pojawiły się w całym kraju.

- Pokrywa śnieżna na nizinach 31 stycznia wynosiła od 1 cm w Toruniu, 2 cm w Warszawie, 4 cm w Mławie do 15 cm w Suwałkach. W górach pokrywa śnieżna wynosiła już miejscami do 100m. W trzeciej dekadzie stycznia panowały bardzo dobre warunki narciarskie w polskich górach - powiedziała synoptyk TVN.

Kontakt 24/RafalKotylak
Kontakt 24/Casimirus

Synoptyk dodała również, że odchylenie temperatury średniej miesięcznej dla stycznia w tym roku w Polsce było wyjątkowo duże, w stosunku do średniej z okresu 1961-1990, bo wyniosło ponad 4 stopnie.

- W porównaniu z ostatnim 30-leciem, cechującym się wzrostem temperatury globalnej, odchylenie in plus wyniosło prawie 3 stopnie. To wyjątkowo ciepło, gdyż styczeń cechuje się w Polsce najniższą średnią miesięczną temperaturą - zaznaczyła synoptyk TVN.

Kontakt 24/dominik_hromada
Kontakt 24/miguelk
Kontakt 24/Szymon

Jak wyglądał luty? Ten miesiąc był suchy i ciepły

Do 8 lutego występowały w Polsce opady śniegu, które 9 lutego zastąpił deszcz. Właściwie od tego momentu rozpoczął się wymarsz zimy, a wkroczyło przedwiośnie.

Kontakt 24/barma

- W lutym temperatura maksymalna przekraczała w całym kraju 0 stopni. Po 15 lutego temperatura w najcieplejszym momencie dnia przekraczała 10 st. Najniższą wartość temperatury odnotowano 6 lutego w Resku na Pomorzu, -14 st, a najwyższą wartość 23 lutego w Tarnowie, 14 st. - podała Arleta Unton-Pyziołek.

"Szklanka" na drogach

Kiedy w Polsce "pojawiała" się zima i temperatury spadały poniżej zera, Reporterzy 24 przesyłali nam materiały ukazujące fatalne warunki na drogach. W styczniu otrzymaliśmy m.in. informację o wywróconej karetce pogotowia na Opolszczyźnie czy nagranie z Katowic, które pokazuje jak może skończyć się wyprzedzanie na oblodzonej powierzchni.

W marcu zima uśpiła naszą czujność i wróciła w spektakularny sposób zaskakując kierowców na Śląsku. W Chorzowie oblodzone jezdnie unieruchomiły na kilka godzin ciężarówki i autobusy.

Zobacz: "Szklanka" na drogach i korki. Ciężki poranek na Śląsku

Kontakt 24/SilesiaNews
Kontakt 24/nalep

Marzec jak zwykle "przeplata"

Marzec według sezonowych prognoz jednej z najlepszych organizacji meteorologiczno-hydrologicznych na świecie, czyli amerykańskiej NOAA, ma w naszej części Europy również cechować się temperaturą wyższą od średniej i niskimi opadami. - W Warszawie spadło na razie 10mm, podczas gdy w marcu spada średnio do 30 mm wody - poinformowała synoptyk TVN.

Chociaż w marcu czuć już w wielu częściach naszego kraju wiosnę, na początku miesiąca Reporterzy 24 zwracali uwagę, że do nich przyszła jeszcze zima. Otrzymaliśmy wtedy zdjęcia ośnieżonej Łodzi, Warszawy czy Zakopanego.

Zobacz: "A u nas śnieg!". Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa

Kontakt 24/Monii

"Przyszła wiosna!"

Zdjęcia, które dostajemy od Was od połowy marca nie pozostawiają wątpliwości - mamy już wiosnę!

W piątek, 20 marca rozpoczęliśmy wiosnę astronomiczną, a w sobotę 21 marca powitaliśmy wiosnę kalendarzową.

Kontakt 24/Serwisant
Kontakt 24/gosiatomas
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam sporo zmian w pogodzie. Przede wszystkim nad Polskę nadciągnie porcja cieplejszego powietrza, przez którą miejscami temperatura wzrośnie do nawet 14 stopni. Jak długo potrwa to ocieplenie?

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed oblodzeniem. W prawie całej Polsce w nocy spodziewane są trudne warunki drogowe, a w części regionów dodatkowym zagrożeniem okaże się silny wiatr. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Ostrzeżenia IMGW. Na drogach i chodnikach będzie bardzo ślisko

Ostrzeżenia IMGW. Na drogach i chodnikach będzie bardzo ślisko

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 23.11. W nocy niebo będzie przeważnie zachmurzone. Możemy spodziewać się lokalnych opadów śniegu lub śniegu z deszczem. Dzień również przyniesie nam pochmurną aurę, a miejscami da się nam we znaki silny wiatr.

Pogoda na jutro - sobota 23.11. Nocą mróz i śnieg, w dzień silny wiatr

Pogoda na jutro - sobota 23.11. Nocą mróz i śnieg, w dzień silny wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny w środkowej i północnej Francji. W okolicach Paryża doszło do karambolu z udziałem kilku pojazdów, ponad 30 osób zostało rannych. Ogromne korki powstały także na kilku autostradach - w jednym miejscu utknęło ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych.

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Źródło:
Le Monde

Zima zawitała także na Węgry. Biało zrobiło się w prawie całym kraju, a miejscami spadło ponad 20 centymetrów śniegu. W nocy z czwartku na piątek w części kraju obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne. Od rana występowały poważne utrudnienia komunikacyjne.

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

Źródło:
Daily News Hungary, index.hu

Śnieżna aura utrzymuje się nad Polską. Od piątkowego poranka w wielu regionach pada śnieg, który ma szansę utrzymać się jeszcze przez chwilę. Wiele osób, w tym Reporterzy24, zdecydowało się spędzić czas na świeżym powietrzu.

"Jest pięknie, bardzo się cieszę"

"Jest pięknie, bardzo się cieszę"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Kalifornia musi zmierzyć się z ulewami i śnieżycami wywołanymi przez tak zwaną rzekę atmosferyczną. Jak podaje stacja CNN, w północnej części tego stanu mogą zostać odnotowane rekordowo wysokie opady deszczu.

Rzeka atmosferyczna może sprowadzić ulewy i śnieżyce

Rzeka atmosferyczna może sprowadzić ulewy i śnieżyce

Źródło:
CNN, Reuters

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl