Najnowsze

Najnowsze

Upalna Europa, burzowa Zatoka Meksykańska

W Europie panować będą upały. W w wielu kurortach turyści zobaczą jednak zachmurzone niebo. Kurorty nad Oceanem Indyjskim, Malediwy i Indonezja charakteryzować się będą burzową aurą.

Kosmiczny sekseksperyment wymknął się spod kontroli

Rosyjscy naukowcy stracili kontakt z eksperymentalnym satelitą, na pokładzie którego znajdowały się... gekony. Miały być one przedmiotem badań nad rozmnażaniem się tych zwierząt w warunkach mikrograwitacji. Po trzech dniach udało się jednak przywrócić połączenie. Statek kosmiczny ze zwierzętami znów jest pod kontrolą.

Prognoza na 16 dni: upał jeszcze większy co najmniej przez tydzień

Lipiec zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami jest gorący. Jego końcówka, czyli najbliższe cztery dni, również będą upalne. Za taki stan rzeczy odpowiada południowa cyrkulacja, która sprawia, że dociera do nas gorące powietrze z Afryki i z południa Europy. Pomaga w tym niż, który znajduje się na zachód od Polski, ale największą rolę odgrywa wyż, który usadowił się nad Rosją.

Małpy użyły naukowców jako żywych tarcz

Grupa naukowców prowadząca badania nad zachowaniami małp w Afryce Południowej doszła do zaskakujących wniosków. Okazało się, że wszyscy byli przez ssaki traktowani jako "żywa tarcza", chroniąca małpy przed drapieżnikami, gdy te schodziły z drzew.

Plaga metrowych meduz. Odstraszają turystów

U wybrzeży Kornwalii w Wielkiej Brytanii pływają budzące przerażenie meduzy. Można znaleźć okazy, które osiągają do metra średnicy. Fale wyrzucają je na brzeg jednej z najbardziej popularnych plaż w tym regionie.

Wielkie marnotrawstwo. Strata wody w rzece Kolorado zagraża USA

Satelity NASA wykazały "szokującą" skalę marnowania wód gruntowych rzeki Kolorado, przepływającej przez siedem stanów i część Meksyku. Od 2004 roku Amerykanie "przepuścili" ponad 60 km sześciennych wody. - Nie przejmując się faktem, że zbiorniki pod powierzchnią, w przeciwieństwie do tych na powierzchni, się nie uzupełniają - alarmują badacze.

Jazdę utrudni albo słońce, albo gwałtowne burze

W niedzielę kierowcy podróżujący po północy, części północnego zachodu oraz na południu Polski niejednokrotnie będą musieli zwolnić. Redukcję prędkości wymuszą prognozowane przez meteorologów przelotne opady deszczu i gwałtowne burze.

Prognoza pogody na dziś: na termometrach nawet 33 stopnie

W niedzielę termometry wskażą wartości od 30 st. C na Pomorzu do 33 st. C w Wielkopolsce. Niestety - w kilku regionach nie ma żadnych szans na opalanie się. Synoptycy prognozują, że w pasie na północnym zachodzie oraz na południu Polski niejednokrotnie zagrzmi. Burzom będą towarzyszyły ulewy o natężeniu nawet do 30 litrów, a miejscami niewykluczone jest wystąpienie gradobicia.

Grzmoty od świtu do późnego wieczora

W sobotę w Polsce grzmiało i błyskało od bladego świtu, a sytuację meteorologiczną uważnie obserwował synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński. Nie wszędzie wieczór jest pogodny - w kilku regionach słabo, ale wciąż grzmi. - Burzom towarzyszą słabe opady rzędu 5 l/mkw. i wiatr, osiągający w porywach niewiele ponad 50 km/h - zauważa synoptyk.

Upał dla wszystkich, bezchmurne niebo tylko dla turystów na Mazurach

Tylko turyści spędzający w niedzielę czas w Krainie Tysiąca Jezior będą zadowoleni z pogody - pod błękitnym niebem będą mogli opalać się przy temperaturze 30-31 st. C. Niewiele chłodniej będzie również bliżej Bałtyku czy w górach, jednak tam synoptycy prognozują zarówno przelotne opady deszczu, jak i burze.

Pogoda przyciągnie turystów na europejskie plaże

W Europie w wielu kurortach będzie upalnie. Termometry wskażą nawet 34 st. C w cieniu. Na świecie będzie w wielu miejscach słonecznie, ale pojawią się i deszcze. Nad Zatoką Meksykańską i w Indonezji niebo przykryją burzowe chmury.

Phoenix zniknęło w chmurze pyłu, kurzu i piachu

Przez stan Arizona przetoczyła się gigantycznych rozmiarów burza piaskowa. W chmurze nanoszonego z prędkością 48-64 km/h piachu, pyłu i kurzu niemal zupełnie zniknęło miasto Phoenix, stolica hrabstwa Maricopa. Meteorolodzy jeszcze przed nawałnicą zalecali szczelne zamknięcie okien i nie wychodzenie na zewnątrz.

Polska Agencja Kosmiczna zatrzyma naukowców w kraju i rozkręci gospodarkę?

Utworzenie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) zostało przegłosowane. Już wkrótce spełni się marzenie wielu polskich talentów z dziedziny astronomii. Paweł Abramowicz, reporter "Faktów", postanowił sprawdzić, jakie inne korzyści przyniesie POLSA. - To rozkręci naszą gospodarkę. To rozkręci naszą myśl techniczną - wyliczał jeden z posłów, który jest entuzjastą powstania Polskiej Agencji Kosmicznej.

Paryż pod chmurami, Kopenhaga też

Sobota w wielu miejscach Europy będzie pochmurna, deszczowa, burzowa. Jednak będą i takie miejsca, gdzie na niebie pojawi się słońce. Według prognoz po południu słupki rtęci powędrują od 20 do 34 st. C.