Groźny pożar w siarczystym mrozie. W Newark w stanie New Jersey w ogniu stanęło osiem budynków i zaparkowane w pobliżu samochody. Zamarzała woda, którą strażacy gasili płomienie.
Nawet jeśli teraz będziemy dbać o środowisko, a rolnicy będą stosować mniej nawozów, to polskie rzeki i Bałtyk będą zanieczyszczone jeszcze przez kilkadziesiąt lat – uważa fizyk środowiska dr Przemysław Wachniew z AGH. - Z Polski do Bałtyku spływa najwięcej zanieczyszczeń - podkreśla.
Mokra zima w znacznej części Europy. W Niemczech po potężnych burzach pojawiły się powodzie. Ulewne deszcze nękają też Francję, w Paryżu mocno podniósł się poziom wody w Sekwanie.
Najgorzej jest na południowym zachodzie Australii, gdzie pożarom sprzyja wysoka temperatura - ponad 40 stopni Celsjusza - oraz podmuchy silnego wiatru. Ostrzeżeń przed pożarami przybywa, a strażacy dwoją się i troją, by poskromić płomienie podchodzące pod domy.
We Włoszech w 2017 roku odnotowano wyjątkowo dużo doniesień o przelatujących UFO. Najwięcej, bo cały rój latających spodków, dostrzeżono ponoć podczas koncertu Ennio Morricone.
Bombogeneza, która uderzyła we wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, przyniosła mróz i śnieżyce. W Massachusetts spowodowała także powódź. Woda, która wlała się do miasta, szybko zamarzła i unieruchomiła samochody.
W najbliższych dniach w wielu regionach wystąpią opady deszczu, miejscami poprószy też śnieg. Uwaga, lokalnie może pojawić się silny mróz, nawet do -10 stopni Celsjusza.
Przemarznięci do kości Amerykanie czy zasypani śniegiem Chińczycy z trudem w to uwierzą, ale statystyki są jednoznaczne. 2017 rok był drugim najcieplejszym w historii pomiarów, czyli od końcówki XIX wieku. W obecnym roku ten trend prawdopodobnie się utrzyma.
Tworzenie stref czystego transportu, zwolnienie aut elektrycznych z opłat parkingowych i akcyzy, budowa sieci infrastruktury ładowania prądem i gazem - to niektóre rozwiązania projektu ustawy o elektromobilności i paliwach, przyjętej w czwartek przez rząd. Czy to zwiększa szanse Polaków na oddychanie czystym powietrzem?
Przez ostatnie dwa lata na walkę ze smogiem przeznaczyliśmy do wydania dwa miliardy złotych - pochwalił się w czwartek minister środowiska Jan Szyszko. Jednak zdaniem polityków opozycji rząd nie ma strategii walki z tym zagrożeniem.
W wielu regionach Stanów Zjednoczonych sroga zima nie odpuszcza. Wir polarny prowadzi do gwałtownego pogarszania się tam warunków atmosferycznych. W czwartek ze śnieżycami zmagać muszą się między innymi mieszkańcy Bostonu i Nowego Jorku.
W weekend odpoczniemy od silnych porywów wiatru, lecz od poniedziałku znów miejscami zawieje z prędkością 40-60 km/h. Termometry pokażą od 1 do 10 stopni Celsjusza.
Lawina, która zeszła w dolinie Val Venosta we włoskim Południowym Tyrolu, porwała grupę niemieckich narciarzy pozatrasowych. Zginęły dwie osoby - 11-letnia dziewczynka i jej matka.
W Stanach Zjednoczonych nie widać końca srogiej zimy - kraj szykuje się na jej kolejne natarcie. Może spaść nawet do 30 centymetrów śniegu. Do końca tygodnia temperatura powietrza na północnym wschodzie USA będzie niższa niż ta odnotowana w grudniu na Marsie.
Ci, którzy czekają na opady śniegu, mogą się poczuć rozczarowani. Prognozy długoterminowe dla Europy przygotowane przez Amerykanów i Rosjan mówią o tym, że tegoroczna zima będzie "ekstremalnie ciepła". Wiosna może przyjść już w lutym.
Sonda kosmiczna OSIRIS-REx, która jest obecnie w drodze do zdobycia kawałka asteroidy, wysłała zdjęcia Ziemi i Księżyca. Stworzyły one niesamowity obraz.
Czwartek będzie kolejnym ciepłym dniem. Temperatura dojdzie do nawet 8 stopni Celsjusza. Powieje również dość silny wiatr - jego porywy dojdą do 60 kilometrów na godzinę.
Wielka burza śnieżna, podczas której pojawią się nie tylko śnieg i wiatr, lecz także marznący deszcz, uderzy w południowo-wschodnią część Stanów Zjednoczonych. Władze poinformowały, że dotychczas zamarzło już 12 osób.