Grusza - odmiany zachodnie i azjatyckie

Źródło:
tvnmeteo.pl
Jedna trzecia gatunków drzew jest zagrożona wyginięciem
Jedna trzecia gatunków drzew jest zagrożona wyginięciemTVN24
wideo 2/4
Jedna trzecia gatunków drzew jest zagrożona wyginięciemTVN24

Odmiany gruszy dzieli się na grusze zachodnie i grusze wschodnie. Zachodnie odmiany grusz główne rodzaje gruszek uprawianych w Europie, grusze wschodnie pochodzą z Azji. Najbardziej znane stare odmiany grusz to m.in. konferencja, bera i faworytka. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne odmiany grusz i które można dłużej przechowywać, a które lepiej zjeść od razu.

● W Polsce zarejestrowanych jest 15 odmian gruszy. ● Odmiany grusz dzielą się na wczesne (letnie), jesienne i zimowe oraz na zachodnie i wschodnie (azjatyckie). ● Do najbardziej znanych odmian grusz należą m.in. faworytka, bera hardy, konferencja General Leclerc.

Odmiany gruszy dzielimy na uprawiane w Europie grusze zachodnie oraz pochodzące z Azji grusze wschodnie. Odmiany grusz różnią się nie tylko smakiem, porą owocowania, kolorem, ale także kształtem. Grusze europejskie, czyli odmiana zachodnia grusz, mają klasyczny kształt „gruszkowy”, z kolei odmiany wschodnie grusz, czyli gruszki azjatyckie, są bardziej okrągłe, przypominają kształtem jabłka.

Odmiany gruszy

Najbardziej znane i cenione rodzaje gruszek to:

konferencja - najpopularniejsza odmiana gruszy deserowej. Ma słodkie i bardzo soczyste owoce, które zbiera się na przełomie września i października. Można ją długo przechowywać w przeciwieństwie do wczesnych odmian gruszy.

gruszka faworytka, czyli klapsa - ma zielonkawą grubą skórkę o czerwonym rumieńcu i dojrzewa pod koniec lata. Grusza faworytka daje słodkie i soczyste owoce, które jada się głównie na surowo, krótko po zebraniu. 

red faworytka - ta odmiana gruszy ma ciemnoczerwone owoce, które pojawiają się w połowie sierpnia. Ma biały słodki miąższ. 

lukasówka - ma duże jasnozielone owoce o ciemnoczerwonym rumieńcu i dojrzewa na przełomie września i października. Podobnie jak konferencje, owoce tej odmiany gruszy można długo przechowywać. Smak lukasówki jest winny, miąższ soczysty.

Isolda - dojrzewa w sierpniu, a jej dojrzałe owoce mają jasnopomarańczowe rumieńce na zielonej skórze. Grusza tej odmiany jest soczysta i słodko-kwaśna, najczęściej owocuje co dwa lata. 

bojniczanka - rodzi duże gruszki o skórce zabarwionej na żółtozielono, dojrzewają w drugiej połowie września i mają słodko-kwaśny, bardzo soczysty miąższ.

bonkreta Williamsa - ma jasnożółte owoce z lekkim rumieńcem. Gruszki Williamsa dojrzewają na przełomie sierpnia i września i są wyjątkowo soczyste. 

red bonkreta Williamsa - ma ciemnoczerwone owoce, soczyste i słodkie, dojrzewają na przełomie sierpnia i września. 

Carola - deserowa odmiana gruszy o bardzo dużych zielonych owocach z czerwonym lub brązowym rumieńcem. Dojrzewa od połowy września i jest słodko-kwaśna o żółtobiałym miąższu. 

komisówka - ma duże owoce, o zielonożółtej skórce z pomarańczowym rumieńcem, które dojrzewają na początku października. Miąższ ma słodki, winny smak. 

concorde - odmiana gruszy powstała po skrzyżowaniu konferencji i komisówki. Ma żółtozielone owoce, pomarańczowy rumieniec i żółty słodki miąższ. Dojrzewa pod koniec września. 

general leclerc - soczyste zielonożółte owoce z pomarańczowym rumieńcem, które nadają się do jedzenia na surowo i do przetworów. Dojrzewają w pierwszej połowie października. 

bera Hardy -  to bardzo stara odmiana gruszy, która rodzi owalne, ordzewione owoce i ma soczysty winny w smaku miąższ. Dojrzewa w połowie września.

paryżanka - to kolejna stara odmiana gruszy o szorstkich, dużych owocach, które dojrzewają w drugiej połowie października. Ma biały miąższ o winnym posmaku.

Grusza - odmiany w Polsce

W Polsce w Krajowym Rejestrze Odmian zarejestrowanych jest w 2021 roku 15 odmian grusz. Są to: bera Hardy, bergenia, bojniczanka, bonkreta Williamsa, Carola, Dolores, faworytka, general Leclerc, komisówka, konferencja, lukasówka, red bonkreta Williamsa, red faworytka, romana, Sobieski.

Letnie odmiany gruszy

Wczesne, czyli letnie, odmiany gruszy mają owoce deserowe, które je się na surowo. Przykładami letnich odmian gruszy są lipcówka kolorowa i faworytka.

Jesienna odmiana gruszy 

Jesienny odmiany gruszy dają owoce deserowe, do bezpośredniego spożycia oraz nadające się na przetwory. Przykładowe odmiany jesiennych grusz: bonkreta Williamsa, konferencja, bera hardy, Carola.

Późna odmiana gruszy

Zimowe, czyli późne odmiany gruszy można dłużej przechowywać i doskonale nadają się na przetwory. Przykłady późnych odmian gruszy to lukasówka, komisówka i general leclerc.

Stare odmiany gruszy 

Stare odmiany gruszy są bardziej odporne na szkodniki. Często pochodzą z Francji i Niemiec. Polską starą odmianą gruszy jest grusza grumkowska. Do popularnych starych odmian grusz zaliczają się m.in.: konferencja, bera szara, bera Hardego, ananasówka francuska, komisówka, Wiliams, faworytka, kongresówka, lukasówka.

Nowe odmiany grusz 

Nowe odmiany grusz są łatwe do pozyskania, dlatego powstaje ich wiele. Przykładowe nowe odmiany grusz to m.in.:

Gräfin Gepa, Radana, Celina, Red Comice, Oksana,Isolda.

Grusze azjatyckie

Gruszka azjatycka, zwana tez gruszką japońską, gruszą wschodnią i gruszą chińską, to ozdobna odmiana gruszy, której owoce kształtem przypominają bardziej jabłka niż gruszki. Grusze azjatyckie są coraz częściej sadzone w ogrodach w Polsce ze względu na swój atrakcyjny wygląd i łatwość uprawy amatorskiej. Odmiany grusz azjatyckich, które dobrze przyjmują się w polskim klimacie to japońskie nashi, shinseiki, hosui i chojuro.

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni przyniosą nam bardzo nierówną aurę. W południowej Polsce spodziewana jest pierwsza w tym roku fala upałów, której nie uda się jednak wedrzeć na północ. Prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski wyjaśnił, że jest to związane z systemem frontów atmosferycznych, który będzie przechodził nad Polską w niezbyt przyjemnym dla nas towarzystwie burz i ulew.

Aura podzieli Polskę. Z jednej strony afrykański upał, z drugiej niecałe 20 stopni

Aura podzieli Polskę. Z jednej strony afrykański upał, z drugiej niecałe 20 stopni

Źródło:
TVN24

Kolejne dni przyniosą wysoki indeks UV na południu kraju, szczególnie w Tatrach. Eksperci ostrzegają, że wysoko w górach promieniowanie może być szczególnie niebezpieczne. Przykrych konsekwencji słońca i upału da się uniknąć, ale wymaga to odpowiedniego planowania wycieczki i pamiętania o kilku zasadach.

Dziś i jutro będzie prażyć słońce. Jak się przed nim bronić?

Dziś i jutro będzie prażyć słońce. Jak się przed nim bronić?

Źródło:
TVN24, IMGW

IMGW ostrzega przed upałem. W części kraju przez najbliższe dni będą obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem, a temperatura wzrośnie powyżej 30 stopni Celsjusza. Miejscami dzień zapowiada się również burzowo.

IMGW ostrzega. Nadchodzi skwar, a z nim burze

IMGW ostrzega. Nadchodzi skwar, a z nim burze

Źródło:
IMGW

Upały nadciągają na Stany Zjednoczone. Tereny zamieszkałe przez 70 milionów ludzi zostały objęte ostrzeżeniami przed gorącem, a niektóre regiony czeka potencjalnie najdłuższa fala gorąca od dekad. Co ciekawe, w części kraju spodziewana jest niemal zimowa aura.

Na horyzoncie "najdłuższa od dziesięcioleci" fala upałów

Na horyzoncie "najdłuższa od dziesięcioleci" fala upałów

Źródło:
PAP, NWS, NHC

Pogoda na dziś. Wtorek 18.06 na obszarze całej Polski przyniesie opady deszczu, a w wielu regionach możliwe są również burze z gradem. W części kraju temperatura osiągnie 30 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 18.06. Pierwszy upał i burze z gradem

Pogoda na dziś - wtorek 18.06. Pierwszy upał i burze z gradem

Źródło:
tvnmeteo.pl

W pogodzie w tym tygodniu będzie się działo. Czekają nas pierwsze upalne dni, choć nie wszyscy ich doświadczą. Nie zabraknie słońca, ale w prognozie widać nawałnice.

Nawałnice i afrykański żar. To będzie bardzo trudny tydzień

Nawałnice i afrykański żar. To będzie bardzo trudny tydzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Salwador. Intensywne opady utrzymują się od soboty nad całym krajem, powodując podtopienia i śmiertelnie groźne osuwiska. Gwałtowna aura przyczyniła się do śmierci 11 osób, a meteorolodzy ostrzegają, że pogoda może się pogorszyć.

W ulewach zginęło 11 osób. Deszcz ma padać jeszcze mocniej

W ulewach zginęło 11 osób. Deszcz ma padać jeszcze mocniej

Źródło:
PAP, Reuters, Prensa Latina

Chiny zmagają się ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, które przynoszą poważne powodzie na południowych obszarach i osunięcia ziemi, w których w ostatnich dniach zginęło co najmniej dziewięć osób. W północnych regionach rolniczych panuje z kolei susza, co może odbić się negatywnie na zbiorach.

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

Źródło:
PAP

Na Babiej Górze odkryto dwa nieznane dotąd naukowcom gatunki jastrzębców, roślin należących do rodziny astrowatych. Zostały uznane za gatunki endemiczne, a więc występujące tylko tam. Łacińskie określenie jednego z nich pochodzi od nazwy Babiogórskiego Parku Narodowego, który w tym roku obchodzi swoje 70-lecie.

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Źródło:
PAP

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Stan Michigan nawiedziły gwałtowne burze. W miejscowości Bloomingdale wiatr zdmuchnął stojącą w ogrodzie trampolinę. Mieszkaniec domu uchwycił ten moment na nagraniu.

Silnie wieje, nagle trampolina zaczyna fruwać. Nagranie

Silnie wieje, nagle trampolina zaczyna fruwać. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox17online.com

Antycyklon afrykański nadciąga nad Włochy. Nadano mu imię sędziego z Piekła z "Boskiej komedii" Dantego, wyznaczającego miejsce grzesznym duszom. W szczycie upałów temperatura ma przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Susza daje się we znaki rolnikom i spowodowała straty w plonach. W okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca występowała na terenie 15 województw - podał w raporcie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Według ekspertów największe zagrożenie występowało wśród upraw zbóż jarych.

Susza rolnicza w 15 województwach. Gdzie wystąpiły największe niedobory wody

Susza rolnicza w 15 województwach. Gdzie wystąpiły największe niedobory wody

Źródło:
PAP, susza.iung.pulawy.pl

Corades yanacocha - tak nazwany został nowy gatunek motyla odkryty m.in. przez polskich naukowców pod Quito, stolicą Ekwadoru. Na ślad nowego owada badacze natknęli się podczas przeglądania zdjęć na portalu internetowym. "Trudno jest zrozumieć, jak przez tak długi czas okazały, jaskrawo ubarwiony gatunek motyla uchował się przed okiem badaczy" - czytamy na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Źródło:
uj.edu.pl

Pożar szaleje na terenie hrabstwa Los Angeles w stanie Kalifornia. Zmusił do ewakuacji 1200 osób, głównie urlopowiczów - poinformowały lokalne władze. Z ogniem walczy ponad 400 strażaków, wspomaganych przez ciężki sprzęt i samoloty.

Pożar w hrabstwie Los Angeles. Ewakuacja ponad 1000 osób

Pożar w hrabstwie Los Angeles. Ewakuacja ponad 1000 osób

Źródło:
Reuters, CNN, PAP,eu.usatoday.com

W czasie wyprawy na Marsa nerki astronautów mogą zostać niemal całkowicie zniszczone - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców. Winne temu ma być głównie promieniowanie kosmiczne. Artykuł na ten temat został opublikowany na łamach "Nature Communications".

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Źródło:
PAP, nature.com

Obfite opady deszczu spowodowały, że w środkowym Ekwadorze doszło do osunięcia ziemi. Zwały błota i skał zeszły z górskiego zbocza na drogę i domy. Zginęło co najmniej sześć osób, a 30 uznaje się za zaginione - podały władze tego kraju.

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje sześć osób

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje sześć osób

Źródło:
Reuters, PAP

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Burze słoneczne na Marsie mogą mieć wpływ na członków misji załogowych, którzy w przyszłości tam wyruszą. Badania przeprowadzone po dotarciu silnego rozbłysku słonecznego do Czerwonej Planety pokazały, że ludzie powinni być przygotowani na poważne dawki promieniowania. Naukowcy zaobserwowali także marsjańskie zorze.

Zorze na Marsie mogą być piękne, ale i niebezpieczne

Zorze na Marsie mogą być piękne, ale i niebezpieczne

Źródło:
JPL NASA, tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze nawiedziły wschodni Meksyk. Oberwanie chmury trwało dwie godziny i spowodowało lokalne podtopienia. W mieście Tizimin podnoszący się poziom wody uwięził starszą kobietę w jej własnym domu. Konieczna była interwencja strażaków.

Padało dwie godziny. 90-latka zabrana z zalanego domu

Padało dwie godziny. 90-latka zabrana z zalanego domu

Źródło:
The Yucatan Times, El Univeral, ENEX

El Nino oficjalnie dobiegło końca, a to, co po nim nastąpi, może wstrząsnąć pogodą na całym świecie - donosi CNN. Stany Zjednoczone mogą doświadczyć wyjątkowo gorącego lata, obfitującego w huragany.

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

Źródło:
Reuters, cpc.ncep.noaa.gov

Ulewne deszcze nawiedziły w piątek japońską wyspę Okinawa. Opady były tak intensywne, że drogi zamieniały się w rzeki, co znacznie utrudniało podróż - auta utknęły w korkach. Władze wydały ostrzeżenia meteorologiczne dla mieszkańców, a także nakazy ewakuacji.

Okinawa pod wodą. Spadło rekordowo dużo deszczu

Okinawa pod wodą. Spadło rekordowo dużo deszczu

Źródło:
Okinawa Times, ENEX, NHK

1344 metry - na taką głębokość zanurkował pewien żółw skórzasty z rejonu Wysp Salomona. Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony badaniami naukowymi, zostanie uznany za rekord Guinnessa.

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl

Trwa usuwanie skutków nawałnic i powodzi, jakie w weekend nawiedziły południe i wschód Austrii. Wstępnie straty szacuje się na co najmniej pięć milionów euro. W pomoc poszkodowanym zaangażował się rząd oraz organizacje pozarządowe i osoby prywatne.

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Źródło:
PAP

Powrót kapsuły Starliner z dwojgiem astronautów na pokładzie został po raz kolejny przesunięty. Amerykanie mają wrócić na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca - podała w piątek NASA.

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w nocy z czwartku na piątek przez Rumunię. W różnych częściach kraju mocno padało i silnie wiało, co doprowadziło do poważnych zniszczeń.

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Źródło:
ENEX

Żmija nosoroga ugryzła siedmioletnie dziecko w Chorwacji. Ten silnie jadowity gatunek staje się coraz większym problemem nie tylko w okolicach Splitu, gdzie doszło do ataku - węże te znajdowane są coraz bliżej ludzkich siedzib także w innych popularnych wśród turystów regionach.

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Źródło:
PAP, Dnevnik, TPortal