Grusza - odmiany zachodnie i azjatyckie

Źródło:
tvnmeteo.pl
Jedna trzecia gatunków drzew jest zagrożona wyginięciem
Jedna trzecia gatunków drzew jest zagrożona wyginięciemTVN24
wideo 2/4
Jedna trzecia gatunków drzew jest zagrożona wyginięciemTVN24

Odmiany gruszy dzieli się na grusze zachodnie i grusze wschodnie. Zachodnie odmiany grusz główne rodzaje gruszek uprawianych w Europie, grusze wschodnie pochodzą z Azji. Najbardziej znane stare odmiany grusz to m.in. konferencja, bera i faworytka. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne odmiany grusz i które można dłużej przechowywać, a które lepiej zjeść od razu.

● W Polsce zarejestrowanych jest 15 odmian gruszy. ● Odmiany grusz dzielą się na wczesne (letnie), jesienne i zimowe oraz na zachodnie i wschodnie (azjatyckie). ● Do najbardziej znanych odmian grusz należą m.in. faworytka, bera hardy, konferencja General Leclerc.

Odmiany gruszy dzielimy na uprawiane w Europie grusze zachodnie oraz pochodzące z Azji grusze wschodnie. Odmiany grusz różnią się nie tylko smakiem, porą owocowania, kolorem, ale także kształtem. Grusze europejskie, czyli odmiana zachodnia grusz, mają klasyczny kształt „gruszkowy”, z kolei odmiany wschodnie grusz, czyli gruszki azjatyckie, są bardziej okrągłe, przypominają kształtem jabłka.

Odmiany gruszy

Najbardziej znane i cenione rodzaje gruszek to:

konferencja - najpopularniejsza odmiana gruszy deserowej. Ma słodkie i bardzo soczyste owoce, które zbiera się na przełomie września i października. Można ją długo przechowywać w przeciwieństwie do wczesnych odmian gruszy.

gruszka faworytka, czyli klapsa - ma zielonkawą grubą skórkę o czerwonym rumieńcu i dojrzewa pod koniec lata. Grusza faworytka daje słodkie i soczyste owoce, które jada się głównie na surowo, krótko po zebraniu. 

red faworytka - ta odmiana gruszy ma ciemnoczerwone owoce, które pojawiają się w połowie sierpnia. Ma biały słodki miąższ. 

lukasówka - ma duże jasnozielone owoce o ciemnoczerwonym rumieńcu i dojrzewa na przełomie września i października. Podobnie jak konferencje, owoce tej odmiany gruszy można długo przechowywać. Smak lukasówki jest winny, miąższ soczysty.

Isolda - dojrzewa w sierpniu, a jej dojrzałe owoce mają jasnopomarańczowe rumieńce na zielonej skórze. Grusza tej odmiany jest soczysta i słodko-kwaśna, najczęściej owocuje co dwa lata. 

bojniczanka - rodzi duże gruszki o skórce zabarwionej na żółtozielono, dojrzewają w drugiej połowie września i mają słodko-kwaśny, bardzo soczysty miąższ.

bonkreta Williamsa - ma jasnożółte owoce z lekkim rumieńcem. Gruszki Williamsa dojrzewają na przełomie sierpnia i września i są wyjątkowo soczyste. 

red bonkreta Williamsa - ma ciemnoczerwone owoce, soczyste i słodkie, dojrzewają na przełomie sierpnia i września. 

Carola - deserowa odmiana gruszy o bardzo dużych zielonych owocach z czerwonym lub brązowym rumieńcem. Dojrzewa od połowy września i jest słodko-kwaśna o żółtobiałym miąższu. 

komisówka - ma duże owoce, o zielonożółtej skórce z pomarańczowym rumieńcem, które dojrzewają na początku października. Miąższ ma słodki, winny smak. 

concorde - odmiana gruszy powstała po skrzyżowaniu konferencji i komisówki. Ma żółtozielone owoce, pomarańczowy rumieniec i żółty słodki miąższ. Dojrzewa pod koniec września. 

general leclerc - soczyste zielonożółte owoce z pomarańczowym rumieńcem, które nadają się do jedzenia na surowo i do przetworów. Dojrzewają w pierwszej połowie października. 

bera Hardy -  to bardzo stara odmiana gruszy, która rodzi owalne, ordzewione owoce i ma soczysty winny w smaku miąższ. Dojrzewa w połowie września.

paryżanka - to kolejna stara odmiana gruszy o szorstkich, dużych owocach, które dojrzewają w drugiej połowie października. Ma biały miąższ o winnym posmaku.

Grusza - odmiany w Polsce

W Polsce w Krajowym Rejestrze Odmian zarejestrowanych jest w 2021 roku 15 odmian grusz. Są to: bera Hardy, bergenia, bojniczanka, bonkreta Williamsa, Carola, Dolores, faworytka, general Leclerc, komisówka, konferencja, lukasówka, red bonkreta Williamsa, red faworytka, romana, Sobieski.

Letnie odmiany gruszy

Wczesne, czyli letnie, odmiany gruszy mają owoce deserowe, które je się na surowo. Przykładami letnich odmian gruszy są lipcówka kolorowa i faworytka.

Jesienna odmiana gruszy 

Jesienny odmiany gruszy dają owoce deserowe, do bezpośredniego spożycia oraz nadające się na przetwory. Przykładowe odmiany jesiennych grusz: bonkreta Williamsa, konferencja, bera hardy, Carola.

Późna odmiana gruszy

Zimowe, czyli późne odmiany gruszy można dłużej przechowywać i doskonale nadają się na przetwory. Przykłady późnych odmian gruszy to lukasówka, komisówka i general leclerc.

Stare odmiany gruszy 

Stare odmiany gruszy są bardziej odporne na szkodniki. Często pochodzą z Francji i Niemiec. Polską starą odmianą gruszy jest grusza grumkowska. Do popularnych starych odmian grusz zaliczają się m.in.: konferencja, bera szara, bera Hardego, ananasówka francuska, komisówka, Wiliams, faworytka, kongresówka, lukasówka.

Nowe odmiany grusz 

Nowe odmiany grusz są łatwe do pozyskania, dlatego powstaje ich wiele. Przykładowe nowe odmiany grusz to m.in.:

Gräfin Gepa, Radana, Celina, Red Comice, Oksana,Isolda.

Grusze azjatyckie

Gruszka azjatycka, zwana tez gruszką japońską, gruszą wschodnią i gruszą chińską, to ozdobna odmiana gruszy, której owoce kształtem przypominają bardziej jabłka niż gruszki. Grusze azjatyckie są coraz częściej sadzone w ogrodach w Polsce ze względu na swój atrakcyjny wygląd i łatwość uprawy amatorskiej. Odmiany grusz azjatyckich, które dobrze przyjmują się w polskim klimacie to japońskie nashi, shinseiki, hosui i chojuro.

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Czwartkowe burze były aktywne w prawie całym kraju. Do godziny 18 strażacy interweniowali ponad 200 razy, głównie w północnej i środkowej Polsce. Wiał silny wiatr, lał deszcz, lokalnie pojawiły się opady dużego gradu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Burze, oberwania chmury i gradobicia nad Polską. Ponad 200 interwencji

Burze, oberwania chmury i gradobicia nad Polską. Ponad 200 interwencji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl, TVN24

Trudna aura panowała w czwartek na mazurskich jeziorach. Siła wiatru sięgała 7 w skali Beauforta, co utrudniało sterowanie jachtami nawet doświadczonym żeglarzom i stwarzało spore niebezpieczeństwo. W okolicach Mostu Sztynorckiego doszło do tragicznego wypadku.

Silny wiatr na Mazurach. Seria groźnych wypadków, nie żyje żeglarz

Silny wiatr na Mazurach. Seria groźnych wypadków, nie żyje żeglarz

Źródło:
PAP

Morska mgła pojawiła się w Karwii (Pomorskie) w godzinach popołudniowych. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek tłumaczyła, że zjawisko to powstaje w bardzo specyficznych warunkach. Może ono być również bardzo niebezpieczne.

Biało nad Bałtykiem. To zjawisko może być groźne

Biało nad Bałtykiem. To zjawisko może być groźne

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na piątek 31.05. W nocy pogoda w przeważającej części Polski się poprawi - tylko lokalnie może popadać lub zagrzmieć. W dzień na terenie całego kraju czeka nas jednak kolejna dawka burz z gradem i ulewami. Termometry pokażą do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek 31.05. Nocą lokalnie zagrzmi i popada. W dzień wróci grad

Pogoda na jutro - piątek 31.05. Nocą lokalnie zagrzmi i popada. W dzień wróci grad

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB trafił do mieszkańców kolejnych obszarów Polski. W Boże Ciało pogoda może być niebezpieczna w zachodniej oraz w południowej części kraju. Eksperci radzą też, jak przygotować się na nadejście burzy.

Alert RCB w dziesięciu województwach

Alert RCB w dziesięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Kolejne dni przyniosą nam dalszą dominację ciepłego, wilgotnego powietrza znad Morza Śródziemnego. Jego władza nad Polską zacznie jednak słabnąć, a opady deszczu i burze - powoli zanikać. Wraz ze względnym spokojem do naszego kraju zawita jednak niższa temperatura.

Pogoda na 5 dni. Jak długo potrwa gorąca aura

Pogoda na 5 dni. Jak długo potrwa gorąca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na lotnisku Dallas-Fort Worth w Teksasie doszło we wtorek do groźnego zdarzenia. Podczas burzy silny wiatr przesunął samolot pasażerski, stojący na płycie lotniska. Jedno ze skrzydeł prawie uderzyło w rozwinięty rękaw dla pasażerów. Widać to na nagraniu.

Wiatr przesuwa samolot. Nagranie

Wiatr przesuwa samolot. Nagranie

Źródło:
Reuters, poweroutage.us

Kleszcz afrykański pojawił się w Europie, w tym między innymi w Niemczech i na Słowacji. Trwają poszukiwania tego groźnego pajęczaka w Polsce. Z badań wynika, że 60 procent naszego kraju ma warunki odpowiednie dla życia kleszcza Hyalomma. - Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było - stwierdziła profesor Anna Bajer z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Po napiciu stają się wręcz monstrualne. Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było"

"Po napiciu stają się wręcz monstrualne. Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było"

Źródło:
PAP

Wyraźny, jasny punkt był widoczny w nocy z wtorku na środę na polskim niebie. Jak się okazuje, był on powiązany z początkiem bardzo ważnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Źródło:
O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

W Indiach i Bangladeszu rośnie liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Remal, który w niedzielę uderzył w oba te kraje. Zniszczone są dziesiątki tysięcy domów. Straty w sektorze rybołówstwa w Bangladeszu sięgają blisko 15 miliardów dolarów - podały lokalne media.

Wzrosła liczba zabitych po przejściu cyklonu. "Jeden z najdłuższych w historii kraju"

Wzrosła liczba zabitych po przejściu cyklonu. "Jeden z najdłuższych w historii kraju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy korzystają ze sztucznej inteligencji w poszukiwaniu rodzaju żeńskiego dla sagowca Encephalartos woodii (E. woodii) w lasach Republiki Południowej Afryki. Choć to gatunek istniejący jeszcze przed dinozaurami, na całym świecie odkryto tylko jeden męski okaz, a obecnie znane egzemplarze są jego klonami.

Sztuczna inteligencja szuka partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny świata"

Sztuczna inteligencja szuka partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny świata"

Źródło:
PAP, BBC, University of Southampton

Na jednym z poznańskich osiedli zauważono rzadki gatunek ptaka - orłosępa brodatego. Ptak ten zazwyczaj nie występuje w Polsce. Dzięki specjalnemu nadajnikowi wiemy, że ten osobnik wykluł się dwa lata temu we Francji, skąd też przyleciał. Gatunek ten jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, ptakipolski.pl

Z raportu opublikowanego we wtorek przez Komisję Europejską wynika, że tylko 55 procent kąpielisk w Polsce jest bardzo dobrej jakości. To najgorszy wynik w Unii Europejskiej.

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Źródło:
PAP

We wtorek na zachodzie kraju przechodziły burze. Towarzyszyły im nie tylko silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu i gradobicia. W okolicach miejscowości Smolec na Dolnym Śląsku pojawił się zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Zorze polarne mogą powrócić w czerwcu na nasze niebo. Aktywny region słoneczny AR3664, odpowiedzialny za silną burzę magnetyczną z początku maja, już wkrótce znów zwróci się w stronę Ziemi. Co istotne, w obserwacjach pomoże nam także Księżyc.

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Źródło:
Live Science, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z szybko rozprzestrzeniającym się pożarem lasu w okolicach miasta Kearny w południowej Arizonie. Zniszczone zostały dwa budynki, część mieszkańców ewakuowano.

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Źródło:
Reuters, abc15.com, tvnmeteo.pl

Na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita EarthCARE - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Głównym celem misji jest badanie wpływu chmur i aerozoli na ochładzanie oraz ogrzewanie ziemskiej atmosfery, co ma pozwolić na lepsze zrozumienie zmian klimatu na Ziemi.

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

Źródło:
PAP

We wtorek różnica temperatury pomiędzy Piłą a Toruniem, które są od siebie oddalone o około 140 kilometrów, wyniosła prawie 14 stopni. Zapytaliśmy o to Tomasza Wasilewskiego, prezentera tvnmeteo.pl.

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

15 osób zginęło na skutek osunięcia się zbocza kamieniołomu w Indiach. Osuwisko zostało spowodowane przez ulewy związane z cyklonem Remal, który nadciągną nad południową Azję.

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Źródło:
PAP, Reuters, Times of India tvnmeteo.pl

Niedźwiedź wtargnął do domku w Arizonie, w którym przebywał 15-letni chłopiec, i zaatakował go, uderzając i drapiąc. Tylko dzięki reakcji starszego brata nie doszło do tragedii. Po ataku zwierzę miało "usiąść na werandzie na kanapie i się rozglądać".

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Źródło:
NBC News, AZGFD

Osuwisko, które przyczyniło się do śmierci nawet dwóch tysięcy osób, zagraża kolejnym tysiącom mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. W kraju ogłoszono stan klęski żywiołowej, zaś akcję poszukiwawczo-ratunkową mają wesprzeć australijscy ratownicy.

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Źródło:
PAP, postcourier.com.pg, tvnmeteo.pl

Tajfun Ewiniar szaleje na Pacyfiku. W południowych prowincjach Filipin, w które uderzył jako burza tropikalna, żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej siedmiu osób i wywołał niszczycielskie powodzie. Zjawisko nabiera intensywności, a w ciągu kilku dni może dotrzeć do Japonii.

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Źródło:
PAP, The Straits Times

Pakistan doświadcza ekstremalnej fali upałów. Temperatura na południu kraju wzrosła powyżej 52 stopni Celsjusza, co jest wartością bliską rekordu ciepła w skali całego kraju - podał tamtejszy departament meteorologiczny. Setki osób trafiają do szpitali z objawami udaru cieplnego.

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Dżibuti we wschodniej Afryce w ubiegłym tygodniu do środowiska uwolniono zmodyfikowane genetycznie komary, które mają pomóc w walce z malarią. To już kolejna taka próba na świecie i zapowiadane są kolejne. Od 2019 roku na całym świecie do środowiska trafił ponad miliard komarów GMO - wynika z danych amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC).

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Źródło:
PAP

"Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie. Kwiaty tego gatunku charakteryzują się niezbyt przyjemnym dla ludzkiego nosa zapachem zgniłego mięsa. Pełni on jednak bardzo ważną rolę w rozmnażaniu się rośliny.

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Źródło:
PAP, rhs.org.uk

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl