Ciekawostki

Ciekawostki

Łańcuch życia – co to takiego i na czym polega?

Łańcuch życia, zwany też łańcuchem przeżycia, to umowne określenie czynności, jakie należy wykonać podczas udzielania pierwszej pomocy przy zatrzymaniu krążenia. Znajomość tych działań oraz prawidłowe ich wykonanie szanse na przeżycie osoby poszkodowanej. W tym wpisie wyjaśnimy czym dokładnie jest łańcuch życia – na czym polega i jak prawidłowo go stworzyć.

Pszczoła – charakterystyka gatunków występujących w Polsce

Pszczoła miodna (Apis mellifera) to owad, o którym słyszał każdy. Ten gatunek nazywany jest społecznym, jednak nie wszystkie pszczoły wykształciły socjalny tryb życia. W przyrodzie występują również gatunki pasożytnicze, takie jak koczownice (Nomada), które nie budują własnych gniazd oraz pszczoły samotnice, np. pszczoła murarka (Osmia) samotnie wychowująca swoje potomstwo.

Kliwia pomarańczowa - kwitnienie, uprawa, rozmnażanie, odmiany

Kliwia to długowieczna kwitnąca roślina doniczkowa o długich ciemnozielonych liściach. Kwiat kliwii jest intensywnie pomarańczowy i wyrasta z osobnego grubego pędu. Kliwia kwitnie na przełomie zimy i wiosny oraz jesienią. Kliwia jest rośliną mało wymagającą, która zniesie nawet okresowe zaniedbania. Jednak aby zapewnić kliwii odpowiednie warunki do kwitnienia, warto wiedzieć, jak odpowiednio o nią dbać.

Borówka amerykańska - pomysły na przetwory

Jednym z symboli lata są owoce - między innymi borówki amerykańskie. Żeby móc czuć jej smak podczas jesiennych i zimowych miesięcy, warto przygotować przetwory. Podpowiadamy jakie przetwory z borówki amerykańskiej możesz zrobić.

Jak powstaje burza?

Aby powstała burza, potrzebne jest zderzenie mas ciepłego i zimnego powietrza. Burze są gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, które obserwujemy w Polsce od kwietnia do października. Ich powstawaniu sprzyja wilgoć z oceanów i mórz oraz kombinacja ciepłego i zimnego powietrza.

Szok termiczny - objawy i przyczyny

Szok termiczny powstaje w wyniku gwałtownej zmiany temperatury organizmu, najczęściej z powodu nagłego ochłodzenia. O wstrząs termiczny najłatwiej, kiedy rozgrzany od słońca organizm nagle zanurzy się w zimnej wodzie. Może dojść do zatrzymania pracy serca. Sprawdź, jakie są objawy szoku termicznego i jak udzielić pierwszej pomocy, kiedy wystąpi.

Osa - jak wygląda, co na użądlenie osy, jak pozbyć się os?

Osa pospolita to owad o charakterystycznym żółto-czarnym ubarwieniu. Osa może mieć do 18 mm długości i często mylona jest z pszczołą. Użądlenie osy jest bolesne i może być niebezpieczne dla osób uczulonych na jej jad. Sprawdź, co robić, jeśli użądli cię osa i jak pozbyć się os.

Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Zamki to jeden z najciekawszych rodzajów zabytków w Polsce. Są niezwykłą atrakcją turystyczną, dla której często warto odwiedzić dalekie zakątki kraju. Podpowiadamy, do których zamków warto się wybrać w pierwszej kolejności.

Od dziś żyjemy na kredyt. Dzień Długu Ekologicznego

Dzień Długu Ekologicznego w tym roku przypadł na 29 lipca, a więc wyjątkowo wcześnie. To szczególny moment, bo oznacza czas, "w którym zapotrzebowanie populacji na zasoby i usługi ekologiczne w danym roku przekracza to, co Ziemia może w tym roku zregenerować".

Pluskwy - wygląd i pogryzienie. Co to jest pluskwa łóżkowa?

Pluskwy domowe (pluskwy łóżkowe) to malutkie owady, które można przynieść całkiem nieświadomie do swojego domu. Wychodzą w nocy, kiedy ich ofiara śpi i gryzie, zostawiając po sobie ślady. Przeczytaj, aby dowiedzieć się jak gryzie pluskwa i jak się jej pozbyć z domu. Ostrzegamy - nie jest to proste.

Miód - rodzaje i właściwości

Istnieje wiele różnych rodzajów miodu. Powstaje on dzięki pracy pszczół, które są niezwykle pożytecznymi dla świata owadami. Podpowiadamy, który rodzaj miodu wybrać.

Korniki - gdzie żyją, jak wyglądają?

Kornik drukarz atakuje najczęściej świerk pospolity. Bardzo szybko rozmnaża i rozprzestrzenia na kolejne drzewa, dlatego walka z nim wymaga szybkości. Jeżeli podejrzewasz, że masz w domu korniki, to najpewniej jesteś w błędzie. Zobacz, jakie szkodniki drewna najczęściej spotkasz w domu.

Jak zrobić karmnik dla ptaków? Proste sposoby

Karmnik dla ptaków, który zrobisz w domu, to duża satysfakcja i jednocześnie ogromna pomoc dla zwierząt. Zimne miesiące są dla ptaków trudnym czasem, a karmnik może pomóc im go przetrwać. Podpowiadamy, jak zrobić prosty karmnik dla ptaków.

Jak pasteryzować słoiki?

Lato obfituje w owoce i warzywa, których brakuje w kolejnych miesiącach. Warto więc wykorzystać ten czas i przygotować przetwory. Podpowiadamy, jak najlepiej pasteryzować słoiki w garnku i piekarniku.

"Za chwilę stracimy pszczoły"

Populacja zapylaczy, bez których nie istniałoby rolnictwo, jest obecnie zagrożona na całym świecie, w tym w Europie Zachodniej. Winne są monokultura rolnictwa i jego chemizacja oraz zmiany klimatu. - Badania, które istnieją, pokazują, że w świecie owadów odbywa się armagedon - powiedział profesor Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Co jedzą jeże? Czym je karmić?

Co jedzą jeże? Wbrew wyobrażeniom wielu osób, nie wędrują z jabłkiem nabitym na kolce. Dlaczego? Ponieważ jabłko nie jest ulubionym przysmakiem jeża. Głównymi składnikami jego diety są raczej owady, dżdżownice i małe gryzonie.

Dożynki - co to za święto? Kiedy są obchodzone?

Dożynki nie mogą obejść się bez wieńca dożynkowego, który jest ich głównym elementem. Ma on bardzo bogatą historię i związanych jest z nim wiele tradycji. Przypominamy, czym są dożynki, dlaczego przy drogach stoją witacze i jak zrobić wieniec dożynkowy.