Ciekawostki

Ciekawostki

Grzyby jadalne – lista gatunków i sposób przyrządzania

Grzyby jadalne rosną dziko w naturze, ale niektóre, takie jak pieczarka czy boczniak, są hodowane sztucznie. Jadalne grzyby rosnące w lasach nie zawsze jest łatwo rozpoznać. W razie wątpliwości, czy dany grzyb jest jadalny, należy zasięgnąć rady w terenowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?

Mszyce żerują na warzywach, owocach, kwiatach i krzewach. Są powszechne i niebezpieczne dla roślin. Istnieją jednak domowe sposoby, żeby sobie z tymi szkodnikami poradzić. A działać trzeba szybko. Jeżeli nie usunie się mszyc, gdy tylko się pojawią, wyssą z rośliny soki i zanieczyszczą ją spadzią.

Domowe sposoby na mrówki w mieszkaniu i w ogrodzie

Mrówki, choć to pożyteczne owady, w domach nie są mile widzianymi gośćmi. Tym bardziej, że niektóre gatunki przenoszą choroby. Zanim sięgniesz po trutki, wypróbuj domowe sposoby na mrówki. I dowiedz się, co zrobić, żeby owady nie wracały już do twojej kuchni.

Latające kleszcze - czym są, jak wyglądają?

Latające kleszcze to potoczna nazwa strzyżaków jelenich (sarnich). Te „kleszcze” ze skrzydełkami należą do owadów, a nie pajęczaków. Nie są groźne dla człowieka tak jak kleszcze, jednak ślady po ich ugryzieniu są bolesne i wywołują przewlekłe zapalenie skóry. Strzyżaki żerują w lasach. Atakują stadnie.

Jak się pozbyć muszek owocówek?

Muszki owocówki to nieproszeni goście w naszych kuchniach. Można spróbować je odpędzić, ale nie jest to długofalowe rozwiązanie. Jak się pozbyć muszek owocówek? Domowe sposoby są ekologiczne i bardzo skuteczne.

Sposoby na komary - domowe i ze sklepu

Sposoby na komary mają różną skuteczność. Olejki zapachowe są naturalne i bezpieczne, ale nie mogą konkurować ze środkami wynalezionymi przez naukowców do walki z malarią. Sprawdź, jak odstraszyć komary we własnym ogrodzie, a po które środki sięgnąć, gdy wybierasz się na egzotyczną wyprawę.

Sposoby na meszki - jak uniknąć ukąszenia? Czy są groźne?

Sposoby na meszki warto znać i stosować na co dzień. Te wyjątkowo dokuczliwe owady mogą bowiem nie tylko powodować przykre dolegliwości, ale w skrajnych przypadkach nawet zagrażać naszemu zdrowiu. Jak uniknąć ukąszenia? I co zrobić, gdy nie uda mu się zapobiec?

10 faktów o upałach, których mogłeś nie znać

Temperatura przekraczająca 30 stopni Celsjusza mocno wpływa na życie wielu osób. W Polsce mierzymy się właśnie z takimi wartościami i prognozy nie wskazują na to, abyśmy szybko przestali. Nie wszyscy wiedzą jednak, która płeć jest bardziej narażona na ich działanie oraz na przykład, jak bardzo nagrzewają się miasta. Zebraliśmy 10 ciekawostek na temat upałów.

"Papa łabędź, pozostawiony sam sobie, staje na wysokości zadania"

Jeszcze kilka dni temu jedna z łabędzich rodzin z Bostonu liczyła osiem ptaków. Jednak z niewiadomych przyczyn zmarła matka, potem utopiło się jedno pisklę, a jeszcze inne młode było zbyt słabe, by przetrwać. Mimo przeciwności losu z wychowywaniem czwórki dzieci radę daje sobie łabędzi tata. I jak widać na zdjęciach, idzie mu całkiem dobrze.

"Myślałem, że orbituję wokół Marsa!"

Chociaż Ziemię i Marsa dzieli odległość około 225 milionów kilometrów, czasami te dwa światy są bardziej do siebie podobne, niż nam się wydaje. Dowiódł tego astronauta z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Najgorętsze miejsce na Ziemi? Nie jest już nim Dolina Śmierci

Dolina Śmierci położona na pustyni Mojave w południowej części stanu Kalifornia powszechnie uważana jest za najgorętsze miejsce na Ziemi. Temperatura może sięgać tam prawie 60 stopni Celsjusza. Najnowsze badania wykazały jednak, że są na naszej planecie miejsca, gdzie może być jeszcze bardziej gorąco.

Wytrenowali pszczoły do wykrywania koronawirusa

Holenderscy naukowcy wytrenowali pszczoły, które mają niezwykle wyostrzony zmysł węchu, do rozpoznawania próbek osób zakażonych koronawirusem. Owady, jak podkreślają Holendrzy, potrafią wykryć zakażenie w kilka sekund.

Już w tym miesiącu pierwsze od dwóch lat całkowite zaćmienie Księżyca

Ostatnio można było podziwiać je dwa lata temu, najbliższa okazja nadarzy się już 26 maja w tym roku. Dojdzie wtedy do całkowitego zaćmienia Księżyca. Polska nie znajdzie się w jego zasięgu, ale w tym samym momencie, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, w naszym kraju Srebrny Glob pokaże się w innym spektakularnym wydaniu.