Ciekawostki

Ciekawostki

Jej wysokość chmura burzowa

Chmury burzowe w Polsce osiągają swoje maksymalne wysokości w lipcu i sierpniu. Potrafią rozwinąć się do nawet 15 km. Zdarza się rzadko, że przy napływie bardzo gorącego zwrotnikowego powietrza o cechach morskich, przy tzw. głębokiej konwekcji (silnych prądach wstępujących), chmury te osiągają nawet 16 km wysokości. W strefie równikowej Cb dochodzą do 17-18 km wysokości. W Polsce tak wysoko rozwinięte chmury burzowe się nie zdarzają.

Uważaj na kierdele w Tatrach

- W Tatrach żyje 967 kozic - wykazało letnie liczenie tych chronionych zwierząt. Liczba kozic w Tatrach od kilku lat wzrasta - powiedział PAP Filip Zięba, specjalista ds. fauny Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Nastał czas Perseidów

- W najbliższym czasie, w nocy będzie można obserwować pierwsze meteory ze znanego i aktywnego roju Perseidów - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Błękitna poświata może uratować życie ludzi

Mimo nowoczesnych systemów ostrzegających o fali tsunami, sejsmolodzy wciąż nie potrafią zaalarmować ludzi wystarczająco wcześnie, by nie dochodziło do tragedii, jak ta w marcu w Japonii. Naukowcy z Uniwersytetu Illinois mają nadzieję, że pozwoli na to ich ostatnie odkrycie. Zaobserwowali, że wielką falę poprzedza drganie poświaty na niebie.

Kup pan daczę na Ibizie

Amatorzy wakacyjnych nieruchomości w Europie mają w czym wybierać - czekają na nich piękne lokalizacje, zwłaszcza nad Morzem Śródziemnym. Teraz także okazyjne ceny. Nie można jednak zapominać o ryzyku związanym z tym ekstrawaganckim zakupem - przestrzega PAP.

Śmierdzące skarpetki pobiją malarię?

Bill Gates stawia na śmierdzące skarpetki. Jego fundacja wraz kanadyjską organizacją non-profit Grand Challenges Canada przeprowadziła badania, z których wynika, że specyficzna woń przechodzonego odzienia może okazać się skuteczną pułapką na roznoszące malarię komary.

Tak wypoczywają Polacy: Grecja

Mamy porę roku, która w większości kalendarzy na świecie, oznacza jedno - wakacje. Lato w szczególności sprzyja tym, którzy postanowili spędzić urlop w Grecji. Tam pogoda jest wręcz idealna do robienia zdjęć. Te, które nadesłała nam użytkowniczka Edyta - zapierają dech w piersiach.

Omenaa: to głodny wrażeń, chłodny front

Trąby powietrze wydawało się, że dotyczą tylko USA, gdzie jest ich najwięcej na świecie. A tu już nie pierwszy raz przypominamy sobie, że to zjawisko, które też potrafi występować w Polsce.

Panda urodziła bliźniaki. Jedno porzuci

Panda wielka Qian Qian została matką bliźniaków. Jest to jednocześnie radosne i smutne wydarzenie, bo te ssaki nie są przystosowane do wychowywania dwóch maluchów na raz. To oznacza, że jeden z misiów zostanie porzucony.

Sojuz transportuje satelity w kosmos

Rosyjska rakieta Sojuz wyniosła w środę na orbitę 6 amerykańskich satelitów telekomunikacyjnych Globstar-2 - poinformowała rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.

Zagadka dodatkowych kciuków kreta rozwiązana?

Krety, jako jedyne kręgowce mają 12 palców - wierzono do tej pory. Okazało się, że te małe podziemne stworzenia nie są żadnym wyjątkiem ani wybrykiem natury. Mają 10 palców, a dodatkowy "ekstra kciuk" to po prostu nadgarstek.

Wyrzeźbili cyrk z 500 ton piasku

Na Łotwie odbył się nietypowy festiwal, podczas którego 16 artystów rzeźbiło w piasku. Potrzebowali aż 500 ton tworzywa, żeby zbudować park piaszczystych rzeźb przedstawiających cyrkowe życie.

Bóg ognia zmiecie Melbourne? Naukowcy alarmują

Wulkany w południowo-wschodniej Australii dawno wygasły, ale według najnowszych doniesień sejsmologów - mogą się niebawem przebudzić. Australijczycy są całkowicie nieprzygotowani na taką ewentualność.

Urlopowicze są "otii mistami". Kim?

Podobno optymista to źle poinformowany pesymista. Zależy, jak ogląda się świat. Obie postawy życiowe mają swoje dobre i złe strony. Zbyt pogodna lub pochmurna są, dla mnie, jednakowo niezrozumiałe.

Ciemne fajerwerki wystrzelone w kosmos

Spektakl tzw. ciemnych fajerwerków ("dark fireworks") na Słońcu zaobserwowali naukowcy NASA. To niecodzienne wydarzenie sfotografowały satelity. Naukowcy długo nie mogli dojść, skąd wzięło się to zjawisko.

Jak wieloryb walczy z globalnym ociepleniem

Najnowsze badania naukowców pokazują, że wieloryby i niektóre gatunki ryb świetnie radzą sobie ze zmianami klimatu, podczas gdy ich krewniaki mają z tym spore trudności. Zdolności do zmian uchronią gatunki przed wyginięciem, ale wymuszą zmiany w stylu życia człowieka.

Żaba mruży oko w słońcu

Pieskie życie żaby w obiektywie Reportera 24. Płaz cały dzień siedzi w wodzie, od czasu do czasu mruży oko, a do tego jeszcze posmakuje sławy. Zobacz sesję zdjęciową i film wykonane przez FLASHBYDGOSZCZ.

Energooszczędność? Tak robią Niemcy

Dziękuję za pozdrowienia i za listy od fanów magazynu "Dobre Klimaty". Piszecie Państwo, że jesteście pod wrażeniem tego, w jaki sposób nasi zachodni sąsiedzi rozwijają energooszczędność w budownictwie. Przypomnę tylko, że w Niemczech przy dzisiejszych cenach prądu, instalacja pomp ciepła ma się zwrócić w ciągu 7 lat.

Mamut pod Elblągiem. Szczątki ssaka na budowie krajowej "siódemki"

Na niezwykłe znalezisko - półmetrowy fragment ciosu mamuta - natrafiono podczas budowy drogi krajowej nr 7 koło Elbląga. Okaz znajdował się w kruszywie, które przywieziono na plac budowy z pobliskiej żwirowni. Szczątki tego wymarłego ssaka trafiły we wtorek do Muzeum Przyrody w Olsztynie.

Polacy lubią fałdki i egzotykę

Omenaa Mensah swoim ostatnim wpisem na blogu spowodowała powstanie mini sondażu Waszych ulubionych miejsc urlopowych. W Polsce zdecydowanie wybieracie góry, bo pogoda nad morzem nigdy nie jest pewna. Z kolei dysponując 25 tysiącami złotych, chętnie pojechalibyście na Malediwy.

Satelita made in China już w kosmosie

Chińczycy wystrzelili satelitę o nazwie Tianlian I-02. Start kosmicznego przekaźnika danych nastąpił w poniedziałek o 23:41 czasu lokalnego. Rakieta wzbiła się w kosmos z chińskiego centrum astronomicznego Xichang w południowo-zachodniej prowincji Sichuan.

Znad Norwegii wieje chłodem

Nad Skandynawią, Litwą, Łotwą, Estonią, Francją i Hiszpanią zalegają niże. Pozostałą część kontynentu europejskiego obejmują układy wysokiego ciśnienia z centrami nad Szkocją, Rosją i południowo-zachodnią Polską.

Omenaa pyta o wakacje. Odpowiecie?

Wakacje w Polsce czy za granicą? Jakie są potrzeby wakacyjne i co na wakacjach jest najważniejsze? Atmosfera, pogoda, miejsce, otoczenie, a może po prostu to z kim spędzamy te wakacje?

Liczbowe wariacje meteorologiczne

Dwa! Liczba większa od 1, a mniejsza od 3. Stanowiąca największy i jedyny większy od 1, wspólny dzielnik 4 i 6. Jedyna liczba parzysta i pierwsza. Jedna z dwóch cyfr potrzebnych do zapisania liczby 22.

Jadowity pająk sterroryzował supermarket

Od kilku dni trwają poszukiwania pająka, który przywędrował do niemieckiego supermarketu w Bexbach w skrzynce z owocami. To być może bardzo jadowity gatunek pająka bananowego. Sklep pozostaje zamknięty.

Bombowce zmieniały pogodę

Alianckie bombowce w czasie II wojny światowej przypadkowo eksperymentowały na pogodzie, produkując ogromne smugi w południowo-wschodniej Anglii. Naukowcy przeanalizowali jeden z nalotów z 1944 roku i doszli do ciekawych wniosków. Smugi zmieniały temperaturę powietrza.

Odkryto superbakterię - szczep rzeżączki

Mianem "superbakterii" został okrzyknięty szczep rzeżączki odkryty w Japonii. Bakteria jest całkowicie odporna na leki. Naukowcy ostrzegają, że może stanowić globalne zagrożenie dla zdrowia.