Ciekawostki

Ciekawostki

"W czasie burzy połóż się i leż plackiem"

Nad Polskę właśnie nadciągają kolejne przynoszące ze sobą burze fronty atmosferyczne. Kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie, Wojciech Gola, radzi, jak najlepiej się przed nimi uchronić.

"Symfonia zwierząt" w TVN Meteo

Czy wiesz, że słonie komunikują się ze sobą poprzez infradźwięki, niesłyszalne dla człowieka a słyszalne dla słoni znajdujących się wiele kilometrów dalej? Czy wiesz że samce pająków muszą grać jak na harfie na sieci samicy pająka, by uniknąć zjedzenia? Dotąd dźwięki wydawane przez zwierzęta były pomijane jako niezrozumiałe. Po raz pierwszy w historii filmów dokumentalnych dotyczących życia zwierząt, język zwierząt został ujawniony.

Koty wyszły na spacer, mrówkojad został z mamą

Dwie młode pantery śnieżne, urodzone w warszawskim zoo 7 maja, wyszły w poniedziałek na swój pierwszy oficjalny spacer. Od dziś każdy może je zobaczyć. Kiedy się urodziły, ważyły 500 g., teraz mają już 4 kg i wielką ochotę na zabawę. A to nie jedyne noworodki w warszawskim zoo - 1 lipca urodził się mrówkojad.

Sonda kosmiczna wykonała milowy krok

W sobotę Dawn ("Świt") stała się pierwszą sondą kosmiczną, jaka kiedykolwiek weszła w orbitę obiektu w głównym pasie planetoid pomiędzy Marsem a Jowiszem. Badacze z NASA czekają na więcej szczegółowych danych, dzięki którym będą w stanie określić dokładny czas, w jakim został poczyniony ten milowy krok.

Diament robi się "lżejszy" na słońcu

- Diament, jeden z najtwardszych materiałów świata, traci atomy, kiedy znajdzie się pod wpływem promieni słonecznych - taką tezę postawili australijscy fizycy. Odkrycie nie okaże się przełomowe dla wielbicielek błyskotek. Może jednak stać się dobrodziejstwem dla tych, którzy zajmują się chociażby właściwościami optycznymi diamentów.

Bielik uratowany metodą usta-usta

- Weterynarz w mieście Bend w stanie Oregon uratował amerykańskiego orła bielika metodą usta - usta, a właściwie usta - dziób - podała w sobotę agencja AP.

Ciii, Włoch śpi! Sjesty w Cremeno chroni prawo

- Prawo do popołudniowej drzemki jest święte i niepodważalne - orzekł burmistrz położonego na północy Włoch miasteczka Cremeno. Urzędnik wydał rozporządzenie dotyczące celebrowania codziennej sjesty i zakazu jej zakłócania. Prawo będzie obowiązywać do końca sierpnia.

Beyonce budzi astronautów

Jurij Gagarin miał kwiaty, Walentyna Tierieszkowa - twista, a załoga Atlantisa - budzenie od Beyonce Knowles. 16 lipca w rytm piosenki "Run the World (Girls)" witali kolejny dzień pracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jej wysokość chmura burzowa

Chmury burzowe w Polsce osiągają swoje maksymalne wysokości w lipcu i sierpniu. Potrafią rozwinąć się do nawet 15 km. Zdarza się rzadko, że przy napływie bardzo gorącego zwrotnikowego powietrza o cechach morskich, przy tzw. głębokiej konwekcji (silnych prądach wstępujących), chmury te osiągają nawet 16 km wysokości. W strefie równikowej Cb dochodzą do 17-18 km wysokości. W Polsce tak wysoko rozwinięte chmury burzowe się nie zdarzają.

Uważaj na kierdele w Tatrach

- W Tatrach żyje 967 kozic - wykazało letnie liczenie tych chronionych zwierząt. Liczba kozic w Tatrach od kilku lat wzrasta - powiedział PAP Filip Zięba, specjalista ds. fauny Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Nastał czas Perseidów

- W najbliższym czasie, w nocy będzie można obserwować pierwsze meteory ze znanego i aktywnego roju Perseidów - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Błękitna poświata może uratować życie ludzi

Mimo nowoczesnych systemów ostrzegających o fali tsunami, sejsmolodzy wciąż nie potrafią zaalarmować ludzi wystarczająco wcześnie, by nie dochodziło do tragedii, jak ta w marcu w Japonii. Naukowcy z Uniwersytetu Illinois mają nadzieję, że pozwoli na to ich ostatnie odkrycie. Zaobserwowali, że wielką falę poprzedza drganie poświaty na niebie.

Kup pan daczę na Ibizie

Amatorzy wakacyjnych nieruchomości w Europie mają w czym wybierać - czekają na nich piękne lokalizacje, zwłaszcza nad Morzem Śródziemnym. Teraz także okazyjne ceny. Nie można jednak zapominać o ryzyku związanym z tym ekstrawaganckim zakupem - przestrzega PAP.

Śmierdzące skarpetki pobiją malarię?

Bill Gates stawia na śmierdzące skarpetki. Jego fundacja wraz kanadyjską organizacją non-profit Grand Challenges Canada przeprowadziła badania, z których wynika, że specyficzna woń przechodzonego odzienia może okazać się skuteczną pułapką na roznoszące malarię komary.

Tak wypoczywają Polacy: Grecja

Mamy porę roku, która w większości kalendarzy na świecie, oznacza jedno - wakacje. Lato w szczególności sprzyja tym, którzy postanowili spędzić urlop w Grecji. Tam pogoda jest wręcz idealna do robienia zdjęć. Te, które nadesłała nam użytkowniczka Edyta - zapierają dech w piersiach.

Omenaa: to głodny wrażeń, chłodny front

Trąby powietrze wydawało się, że dotyczą tylko USA, gdzie jest ich najwięcej na świecie. A tu już nie pierwszy raz przypominamy sobie, że to zjawisko, które też potrafi występować w Polsce.

Panda urodziła bliźniaki. Jedno porzuci

Panda wielka Qian Qian została matką bliźniaków. Jest to jednocześnie radosne i smutne wydarzenie, bo te ssaki nie są przystosowane do wychowywania dwóch maluchów na raz. To oznacza, że jeden z misiów zostanie porzucony.

Sojuz transportuje satelity w kosmos

Rosyjska rakieta Sojuz wyniosła w środę na orbitę 6 amerykańskich satelitów telekomunikacyjnych Globstar-2 - poinformowała rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.

Zagadka dodatkowych kciuków kreta rozwiązana?

Krety, jako jedyne kręgowce mają 12 palców - wierzono do tej pory. Okazało się, że te małe podziemne stworzenia nie są żadnym wyjątkiem ani wybrykiem natury. Mają 10 palców, a dodatkowy "ekstra kciuk" to po prostu nadgarstek.

Wyrzeźbili cyrk z 500 ton piasku

Na Łotwie odbył się nietypowy festiwal, podczas którego 16 artystów rzeźbiło w piasku. Potrzebowali aż 500 ton tworzywa, żeby zbudować park piaszczystych rzeźb przedstawiających cyrkowe życie.

Bóg ognia zmiecie Melbourne? Naukowcy alarmują

Wulkany w południowo-wschodniej Australii dawno wygasły, ale według najnowszych doniesień sejsmologów - mogą się niebawem przebudzić. Australijczycy są całkowicie nieprzygotowani na taką ewentualność.

Urlopowicze są "otii mistami". Kim?

Podobno optymista to źle poinformowany pesymista. Zależy, jak ogląda się świat. Obie postawy życiowe mają swoje dobre i złe strony. Zbyt pogodna lub pochmurna są, dla mnie, jednakowo niezrozumiałe.

Ciemne fajerwerki wystrzelone w kosmos

Spektakl tzw. ciemnych fajerwerków ("dark fireworks") na Słońcu zaobserwowali naukowcy NASA. To niecodzienne wydarzenie sfotografowały satelity. Naukowcy długo nie mogli dojść, skąd wzięło się to zjawisko.

Jak wieloryb walczy z globalnym ociepleniem

Najnowsze badania naukowców pokazują, że wieloryby i niektóre gatunki ryb świetnie radzą sobie ze zmianami klimatu, podczas gdy ich krewniaki mają z tym spore trudności. Zdolności do zmian uchronią gatunki przed wyginięciem, ale wymuszą zmiany w stylu życia człowieka.

Żaba mruży oko w słońcu

Pieskie życie żaby w obiektywie Reportera 24. Płaz cały dzień siedzi w wodzie, od czasu do czasu mruży oko, a do tego jeszcze posmakuje sławy. Zobacz sesję zdjęciową i film wykonane przez FLASHBYDGOSZCZ.

Energooszczędność? Tak robią Niemcy

Dziękuję za pozdrowienia i za listy od fanów magazynu "Dobre Klimaty". Piszecie Państwo, że jesteście pod wrażeniem tego, w jaki sposób nasi zachodni sąsiedzi rozwijają energooszczędność w budownictwie. Przypomnę tylko, że w Niemczech przy dzisiejszych cenach prądu, instalacja pomp ciepła ma się zwrócić w ciągu 7 lat.

Mamut pod Elblągiem. Szczątki ssaka na budowie krajowej "siódemki"

Na niezwykłe znalezisko - półmetrowy fragment ciosu mamuta - natrafiono podczas budowy drogi krajowej nr 7 koło Elbląga. Okaz znajdował się w kruszywie, które przywieziono na plac budowy z pobliskiej żwirowni. Szczątki tego wymarłego ssaka trafiły we wtorek do Muzeum Przyrody w Olsztynie.