Ciekawostki

Ciekawostki

Pioruny wolą mężczyzn

Ponad 80 proc. ofiar uderzeń piorunów to mężczyźni - wynika z badań przeprowadzonych w USA. Dlaczego?

Piramidy letniskowe, czyli chińska agroturystyka

O tym, że na biedzie można zarobić, przekonali się mieszkańcy chińskiej wioski Areca. Swoje chaty, przypominające piramidy, przemienili w hotele. Od turystów pobierają teraz spore sumy za to, co wcześniej sami gratis dostawali od natury.

Zobacz chmury w 3D

Kontakt Meteo pęcznieje od przesyłanych przez Was zdjęć pogody. Jest wśród nich wiele tradycyjnych, pięknych fotografii deszczu czy tęczy. Są jednak także okazy eksperymentalne. Jak zdjęcia trójwymiarowe przesłane przez tiger2.

Zobacz bliźniacze jaguary. "To prawdziwy cud"

Peruwiańskie zoo ma dwa nowe powody do radości. Ostatnią atrakcją ogrodu są jaguary, które przyszły na świat trzy miesiące temu. I wywołały nie lada sensację - bo, jak twierdzą eksperci - ciąża mnoga tych zwierząt to prawdziwy cud.

"Jakie miasta kochacie?"

Ile lat potrzeba, żeby polubić jakieś miejsce, miasto, region? I co musi się stać, żeby tak pozytywnie myśleć o miejscach, które tak do niedawna były nam obce?

Bocian terroryzuje wieś

Rysuje lakier, tłucze blachę samochodów, zdarzyło się nawet, że zbił szybę. Mieszkańcy Powalic, niewielkiej wsi w woj. zachodniopomorskim, od pewnego czasu zmagają się z nietypowym wandalem. Jest nim dojrzały bocian, który ku rozpaczy miejscowych, z upodobaniem skacze po samochodach.

Niezwykłe narodziny na polskiej plaży

W rejonie ujścia Wisły na bałtyckim wybrzeżu urodziła się foka pospolita. Matka i młode znajdują się na piaszczystej łasze. Niezwykłe narodziny zaobserwowali pracownicy organizacji ochrony środowiska WWF.

Najlepszy samiec nie zawsze wygrywa

Samce wkładają wiele wysiłku by przypodobać się samicy i pozostawić swoje geny światu. Jednak najsilniejsze osobniki nie zawsze mają potomstwo. Okazuje się, że jeśli zwierzę jest w stanie wytrwać wystarczająco długo by przekazać swój genotyp, wygrywa w ewolucyjnej grze.

Bzzz... na dachu w Kopenhadze

Duńska Minister Środowiska oraz europejski komisarz ds. środowiska na jeden dzień stali się pszczelarzami. Własnoręcznie opróżniali gniazda pszczół. I może dla niektórych nie byłoby w tym fakcie nic zaskakującego, gdyby nie to, że ule stały na dachu pięciopiętrowego budynku w centrum Kopenhagi.

Burze ominęły Warszawę, Zubiemu wysechł ogród

W środę wieczorem zrezygnowałem z podlewania swojego ogródka. Widziałem na zdjęciach satelitarnych nasuwający się front atmosferyczny z opadami z burzami. Przed 22 zachmurzyło się w Warszawie i... nic.

Ptaki widzą bardziej kolorowo

Naukowcy z Yale i Cambridge odkryli, że widziane przez ludzi kolory są zaledwie ułamkiem tych, które dostrzegają ptaki. Co więcej, te zwierzęta wytworzyły zdolność do produkowania nowych pigmentów, które odpowiadają za wygląd ich upierzenia.

Jedz truskawki, unikniesz raka

Jedzenie truskawek poprawia zdolności antyoksydacyjne krwi - wykazały najnowsze badania włoskich i hiszpańskich naukowców. Oznacza to, że jedzenie tych owoców może nas ustrzec przed wieloma groźnymi chorobami m.in. nowotworami.

Tęczowy samolot

Okrągłą, wielobarwną tęczę, okalającą cień samolotu, zobaczyli lecący nad regionem Ningxia w północno-zachodnich Chinach lotnicy.

Papierosy straszą coraz mocniej

Amerykańskie władze przygotowują się do ostrej kampanii antynikotynowej. W przyszłym roku na paczkach papierosów pojawi się zestaw drastycznych obrazków przedstawiających konsekwencje palenia. Będą wśród nich m.in. rysunek chorego dziecka w inkubatorze i zdjęcie zwłok.

Mamy już lato!

We wtorek o godzinie 19:16 Słońce wstąpiło w znak Raka, rozpoczynając tym samym astronomiczne lato.

Głodne żubry niszczą uprawy

Poszukujące pożywienia żubry opuszczają teren Puszczy Knyszyńskiej i pasą się na polach rzepaku, narażając na straty miejscowych rolników. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku postanowiła wdrożyć program mający na celu poprawienie sytuacji mieszkańców uprawiających ziemię, a także zapobiegnięcie śmierci głodowej zwierząt.

Pojawił się pierwszy raz po 40 latach

Na co dzień mieszka na Antarktydzie. Ale się zgubił. I tak oto, po raz pierwszy od 1967 roku na nowozelandzkiej plaży Peka Peka spotkano pingwina cesarskiego.

Wewnątrz turbiny elektrowni wiatrowej

Montaż turbiny (wirnika) elektrowni wiatrowej w chińskiej prowincji Hebei. Firma Baoding jest jednym z trzech największych przedsiębiorstw energetyki wiatrowej w Chinach i światowym liderem w rozwoju alternatywnych programów pozyskiwania energii.

10. najcieplejszy maj w historii. W Polsce śnieg

Pierwsze dni maja zaskoczyły nas opadami śniegu. Wydawać by się więc mogło, że nie był to ciepły miesiąc. Jednak naukowcy NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) dowiedli, że był to dziesiąty najcieplejszy maj w historii pomiarów.

Odnaleziono kości rybożernego giganta

W Australii odkryto kości dinozaura, należącego do tajemniczej rodziny spinozaurów. Były to rybożerne olbrzymy, których skamieniałości rozsiane są po wszystkich kontynentach - poinformował Discovery News.

Lot chmury dymu na zdjęciach z kosmosu

Chmura dymu znad Florydy i Georgii odlatuje nad Atlantyk - proces ten zaobserwowały satelity NASA. Zdjęcia wykonywane w kolejnych dniach pozwalają na śledzenie tego zjawiska.

30, 22, 70... Pogoda w liczbach

22, 26, 27, 23, 19, 17 – to nie prognoza na totolotka, ale przewidywana wartość temperatury maksymalnej dla Warszawy w ciągu najbliższych 6 dni.

Z lotnisk na pensylwańskie talerze

Gęsi na nowojorskich lotniskach nie mają łatwo. Nie dość, że codziennie grozi im zassanie przez ogromne turbiny silników samolotów, to w dodatku władze miasta chcą je eksportować do Pensylwanii, gdzie mają służyć... za smaczny posiłek.