Ciekawostki

Ciekawostki

"Krowie wymiona" na niebie

Dość niezwykłe, a na pewno piękne chmury sfotografowała Reporterka 24. - To przypominający wymiona Cumulonimbus mammatus - wyjaśnia Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo.

I po urlopie, czyli trudny poniedziałek

Poniedziałkowy poranek zawsze jest niełatwy, czyli nigdy nie jest łatwy. Zwłaszcza po urlopie. Z dzisiejszej perspektywy zaiste lekkomyślnym wydaje mi się ilość i jakość zaplanowanych działań.

Gorące, namiętne, burzowe lato

Po bardzo gorącej i raczej pogodnej sobocie przyszła niedziela, która nas zupełnie inaczej potraktowała. Pokropiła deszczem, podlała ogródki, hałasowała, błyskała i pozalewała.

Postawili 33 ule na... lotnisku

Chicagowskie O'Hare jest pierwszym lotniskiem w USA z pasiekami. Na terenach zielonych tego portu lotniczego ruszyła profesjonalna hodowla pszczół. Amerykanie inspirowali się pomysłem Niemców.

Kawior made in Portugal

Portugalczycy stawiają wyzwanie Rosjanom. W Algarve na południu kraju powstaje ośrodek hodowli jesiotra oraz zakład, z którego wyjechać mają pierwsze partie iberyjskiego kawioru. Hodowla ma ruszyć jesienią.

Cumulonimbusy jak Stadion Narodowy

W ostatnich dniach nad Polską niebo bardzo zachmurzone. Warto się na chwilę zatrzymać i trochę się tym chmurom poprzyglądać. Moje ulubione to Cumulus humilis, czyli chmury ładnej, wyżowej pogody. To piękne białe obłoczki na soczyście niebieskim niebie. Ale codziennie widujemy inne bardzo ciekawe w swej budowie chmury, chmury burzowe czyli Cumulonimbus calvus (łac. łysy) i capillatus (łac. owłosiony - z kowadłem).

Pies i jeż z jednej jedli miski

Psy nie lubią kotów, ale najwyraźniej nie przeszkadzają im jeże. Przynajmniej temu z fotografii internauty Lecha, przesłanej na Kontakt 24.

Atlantis wystartował. To koniec epoki lotów promów kosmicznych

Prom Atlanits wystartował i rozpoczął 135. misję w całym programie wahadłowców NASA. Dopiero na kilka minut przed startem pojawiła się informacja o tym, że "pogoda jest w porządku i wszystko odbędzie się zgodnie z planem". Wcześniejsze prognozy nie były optymistyczne. Z powodu burzowych chmur start promu przez cały dzień był niepewny.

Dużo deszczu to udane grzybobranie

Pada, pada i przestać nie może. Aura jest nieprzyjazna dla naszego zdrowia, ale zdecydowanie idealna dla jednego z ulubionych specjałów w polskiej kuchni - leśnych grzybów. Reporterce Kontakt Meteo udało się znaleźć 1,5 kg podgrzybka.

Sto lat, Machu Picchu!

Serią wystrzałów armatnich rozpoczęły się w Peru wielodniowe obchody setnej rocznicy odkrycia inkaskiego miasta Machu Picchu, które prezydent Alan Garcia nazwał "syntezą peruwiańskości". Zobacz inscenizację, przedstawiającą tradycyjne złożenie ofiary ku czci Matki Ziemi.

"Stoi wielki bór zielony". Oto jagodowe zbiory

Tytułem tej informacji zaczynała się jagodowa baśń Marii Konopnickiej. W lipcu w polskich lasach pojawiają się jagody. Szybko niestety znikną, więc zanim to nastąpi, powinniśmy jak najwięcej ich zjeść.

Najsuchsze miejsce na Ziemi przykrył śnieg

Pustynia Atacama - najsuchsze miejsce na Ziemi - padła ofiarą srogiej zimy. Ekstremalnie zimny front atmosferyczny przyniósł ze sobą śnieg, który pokrył najbardziej jałowe połacie globu.

Deszcze zniszczyły czereśnie

Przełom czerwca i lipca w Polsce to czas słodkich czereśni, dojrzałych w promieniach słońca. Ale tego ostatnio brakuje.

Piękne niebo nad Manu Chao

Jezioro Maltańskie przy zachodzącym słońcu... Niebo w kolorach różu bladego, różu mocno nasyconego i uniwersalnego, w odcieniach szarego i łososiowego, do tego kolor uciekającego po ciężkim dniu błękitu i w tych pięknych okolicznościach przyrody w tafli jeziora odbity koniec dnia i początek niesamowitego wydarzenia artystycznego – koncert Manu Chao La Ventura.

Środki chroniące przed malarią tracą skuteczność

Kluczowe w walce z malarią środki owadobójcze, pyretroidy, powoli tracą swoją skuteczność. Roznoszące malarię komary uodporniają się na nie, co niepokoi Światową Organizację Zdrowia (WHO), która zdecydowała się na podjęcie nowej strategii do końca roku.

Wynaleziono tanie antidotum na jad węży

Badacze z Papui-Nowej Gwinei, we współpracy z naukowcami z Kostaryki i Australii, wynaleźli nowe antidotum na jad węży. Jest sporo tańsze od swojego odpowiednika - drogiego środka sprowadzanego z Australii - poinformowała w środę agencja EFE.

Hubble spojrzał w kosmos milion razy

Teleskop Kosmiczny Hubble'a (HST) wykonał właśnie swoją milionową obserwację - donosi NASA. Choć większości ludzi HST kojarzy się z pięknymi zdjęciami Kosmosu, jakie dzięki niemu udało się uzyskać, w rzeczywistości znaczną część jego czasu zajmują pomiary astronomiczne. Dokładnie tak było z obserwacją nr 1 000 000, którą wykonano w poniedziałek.

3-tonowy wombat na sterydach

Australijscy paleontolodzy wykopali gigantyczny szkielet diprodonta - torbacza sprzed 2 mln lat - donosi BBC. Krewniak żyjących współcześnie wombatów był wielkości samochodu terenowego i ważył trzy tony.

Zubi: "Dziękuję, dziękuję, dziękuję"

Jedna z gazet w dzisiejszym wydaniu poinformowała o badaniach opinii publicznej. Wg respondentów uznano moją osobę za najbardziej wiarygodną w programach pogodowych.

Meduzy atakują elektrownię

Pracownicy izraelskiej korporacji elektrycznej ostrzegli we wtorek, że całe miasta mogą pozostać bez energii elektrycznej. To sparaliżowałoby życie Izraelczyków w upalne letnie dni. Winowajcami katastrofy mogą być meduzy, które tonami okupują elektrownię.

Każdy meteorolog marzy o Arktyce

Kawałek świata leżący wokół bieguna północnego nazwano z greckiego Arktyką, czyli "Krainą Niedźwiedzi". Jej centrum to pokryty lodem Ocean Arktyczny, otoczony bezleśnymi obszarami lądowymi, o gruncie zamarzniętym na wiele metrów.

Listownica palczasta zamiast ropy?

Wodorosty biopaliwem przyszłości? Na jednym z walijskich uniwersytetów trwają badania nad wykorzystaniem ich w energetyce. Według specjalistów, najlepiej posłużą te wydobywane w lecie, bo mają najwięcej węglowodanów.

Tornado uratowało Waszyngton przed spłonięciem

Prawie 200 lat temu brytyjscy żołnierze w akcie zemsty za podpalenie swojej kanadyjskiej stolicy, wyruszyli na Waszyngton. I choć byli na dobrej drodze do zrównania miasta z ziemią, ich plany pokrzyżowało tornado.

15 lat temu urodziła się Dolly

Dzisiaj owca Dolly, czyli pierwsze sklonowane zwierzę, obchodziłaby swoje 15 urodziny. Żyła niecałe siedem lat, ale zdążyła stać się symbolem.

Zubi odwiedził Świętego Mikołaja

Kolejne marzenie Tomasza Z. – geografa spełnione. Tydzień temu osiągnąłem koło podbiegunowe. Dowiedział się o tym Św. Mikołaj w Rovaniemi i zaprosił na spotkanie.