Ciekawostki

Ciekawostki

Niebywałe zjawiska: zielony promień i słup światła

Nie jest łatwo je zobaczyć, a naprawdę trudno sfotografować. Jednak reporter Kontaktu 24 podołał temu zadaniu. Zrobił zdjęcia dwóm rzadkim zjawiskom występujących na Słońcu, opisał też, jak można zrobić je samemu.

Pacyfik pełen cennych pierwiastków

Na dnie Pacyfiku znaleziono tzw. pierwiastki ziem rzadkich, które mają kluczowe znaczenie dla najnowocześniejszej elektroniki. Ich złoża mogą być aż 1000 razy większe od tych na lądzie - szacują naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego.

Przez samoloty spada więcej deszczu

Amerykanie z Narodowego Centrum Badań nad Atmosferą zauważyli, że w pobliżu lotnisk poziom opadów zarówno deszczu, jak i śniegu, bywa większy, niż na innych terenach. Różnica nie jest duża, ale zauważalna.

Królowa Śniegu urodziła pięcioraczki

10-letnia biała tygrysica wydała na świat pięcioraczki, co jest niespotykane dla tego gatunku dzikich kotów. Małe urodziły się na północnym-wschodzie Chin, w prowincji Hei Longjiang.

Nie smakuje ci wino? To mogą być pluskwiaki

Pluskwiaki nagminnie szkodzą amerykańskim rolnikom, niszcząc rośliny. Teraz utrudniają życie winiarzom m.in. w Waszyngtonie i w Kalifornii. Naukowcy zastanawiają się, jak sobie z nimi poradzić.

W poniedziałek Ziemia najdalej od Słońca

W poniedziałek, 4 lipca, o godzinie 17, dojdzie do tzw. aphelium orbity, czyli największego oddalenia Ziemi od Słońca. Od gwiazdy będzie nas dzieliła odległość 152,1 milionów kilometrów. A skąd wiemy, że odległość Ziemi od Słońca nie jest taka sama?

Jest nagłośniejszy. Dźwięk wydaje penisem

Wodny wioślak to najgłośniejsze zwierzę świata. Wydaje dźwięki pocierając penisem o brzuch. Odkrycie zaprezentowano w sobotę na corocznej konferencji Towarzystwa Biologii Doświadczalnej w Glasgow w Wielkiej Brytanii - pisze "Daily Telegraph".

"Ptaszek nie robi w swoje gniazdo"

Uwielbiam program "Babilon" w TVN24. Takie kobiece spojrzenie na problemy naszego świata, tego maleńkiego - w naszych domach - i tego wielkiego.

Chmury o wrzącym wnętrzu

Potężne kłeby pietrzące się tuż nad wierzchołkami gór - takie zdjęcie chmur w kontakcie Meteo zamieściła Reporterka 24 Beata Wąsowicz. - To zdjęcia wręcz modelowe chmury Cumulus congestus. To rozwijające się intensywnie chmury kłębiaste - o fotografiach mówi Arleta Unton-Pyziołek, meteorolog TVN Meteo.

Co po zakończeniu misji Atlantisa?

Wraz z końcem misji STS-135, a co za tym idzie - z końcem wysyłania w przestrzeń kosmiczną wahadłowców, kończy się ważna rola NASA w odkrywaniu kosmosu. Jednak organizacja nie spocznie na laurach. Po powrocie ostatniego wahadłowca Atlantis na Ziemię agencja uruchomi wiele nowych projektów, m.in. wyśle statek kosmiczny w pobliże Jowisza.

Najszczęśliwsza wiewiórka świata

Nie od dziś kierowcy rajdowi zmagają się z problemem zwierząt błąkających się po torach wyścigowych. Zdarza się, że podczas przejazdu pod koła wpada im zdezorientowany gryzoń, co zazwyczaj kończy się śmiercią zwierzątka i wypadkiem kierowcy. Ostatnio rozpędzona wiewiórka znalazła się na trasie ultraszybkiego Lamborghini.

"Sprawiacie, że pogoda nie jest bezduszna"

Po tym krótkim okresie, kiedy portal tvnmeteo.pl ruszył, jestem mile zaskoczona odzewem internautów i widzów tvn meteo. Przyjemnie czytać i wiedzieć, że nasza praca nie idzie w próżnię, że ludzie piszą, informują i komentują.

Globalne ocieplenie zmieni smak win

Globalne ocieplenie może znacząco wpłynąć na jakość win produkowanych w kalifornijskiej dolinie Napa, a także zupełnie zmienić kierunek rozwoju amerykańskiego winiarstwa, jak podają badacze z Uniwersytetu Stanforda. Mający odbyć się na przestrzeni 30 lat nagły skok temperatury będzie odpowiedzialny za rewolucję.

W Amazonii odkryto plemię nieznające cywilizacji

W lasach Amazonii odnaleziono indiańskie plemię, które nigdy nie miało kontaktu ze współczesną cywilizacją, jak informuje serwis Discovery News. Brazylijska Narodowa Fundacja ds. Indian zakłada, że Amazonię zamieszkuje niemalże 70 takich plemion.

Anglicy marnują drewno, które mogłoby ogrzać szkoły

Prawie dwa miliony ton drewna marnują się rokrocznie w Wielkiej Brytanii, choć z powodzeniem mogłyby posłużyć za opał w niewielkich wiejskich szkołach bądź małych szpitalach. Wykorzystanie ich miałoby wiele plusów - m.in. znacznie zmniejszyłoby emisję gazów cieplarnianych, oznajmiła brytyjska Komisja ds. Leśnictwa.

Jest super jasny i bardzo stary

Kwazar o nazwie Ulas został odkryty przez europejskich astronomów. Jest zasilany przez czarną dziurę o masie dwa miliardy razy większej od Słońca. To najjaśniejszy obiekt odkryty dotąd we Wszechświecie, odległy od nas o niemal 13 miliardów lat świetlnych. Rewelację opublikuje 30 czerwca prestiżowe czasopismo "Nature".

30 czerwca wprowadzono sekundę przestępną

32 lata temu czas na Ziemi zaczął być korygowany o sekundę przestępną. Dodawana jest czasem w czerwcu lub w grudniu na postawie obserwacji astronomicznych po to, aby zsynchronizować doby z nieco opóźniającym się ruchem obrotowym Ziemi.

"Błyskotliwa" siła przyciągania

Amerykanin Melvin Roberts z miasteczka Seneca w stanie Południowa Karolina już sześć razy został trafiony przez piorun. Po raz ostatni kilka dni temu, gdy po koszeniu trawy chował kosiarkę przed nadciągającą burzą.

Wrona wie, czy jesteś dobry

Wrony rozpoznają osoby, które zrobiły im krzywdę. Potrafią się zemścić i zbuntować przeciw wrogowi inne ptaki. Nagonka na przeciwnika przekazywana jest kolejnym pokoleniom. Dlatego wronom lepiej nie podpadać.

60-latkowie zaadoptowali 120 kg "dziecko"

Bezdzietna francuska para, Pierre i Elianne Thivillon, adoptowali gorylicę o imieniu Digit. 13-letnie zwierzę rano spędza czas w zoo, a wieczorem śpi w domu Francuzów.

O asteroidzie: "Mamy szczęście, znowu pudło"

"Mamy szczęście, znowu pudło" – o planetoidzie 2011MD, która w poniedziałek przeleciała tuż obok Ziemi, w TVN24 powiedział Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Asteroid jest na niebie bardzo dużo i każdego dnia naukowcy poznają ich coraz więcej. Do tej pory nie było jednak takiej, która stwarzałaby realne zagrożenie dla Ziemi.

Oko w oko z insektem i zającem

Owady nie zawsze dobrze nam się kojarzą. Niektóre z nich są irytujące. Na inne po prostu nie zwracamy uwagi. Ale warto przyjrzeć im się z bliska i dostrzec ich niezwykłość. Czy jesteście gotowi na pojedynek wzrokowy z ćmą?

Pingwin prześwietlony i zoperowany

"Wesołe stopy", najsłynniejszy obecnie pingwin na świecie, ma za sobą trzecią operację. Lekarzom nareszcie udało się usunąć piasek z jego żołądka. Według nowozelandzkich specjalistów, czas zdecydować, co dalej z nielotem.

Obłoki srebrzyste zobaczycie nad Polską!

W ciągu kilku ostatnich dni nad Europą Północną, w tym także nad Polską, można było zaobserwować tzw. obłoki srebrzyste. Te niezwykłe chmury są widoczne zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca chwilę po zachodzie słońca lub chwilę przed jego wschodem.

Namiętność oka cyklonu

- Miłość jest jak wiatr, raz silniejsza, a raz słabsza - pisze na swoim blogu Omenaa Mensah. I przekonuje, że to poetyckie porównanie Seneki znajduje potwierdzenie w meteorologii.

Asteroida minęła Ziemię o włos

Asteroida o włos minęła w nocy naszą planetę. Najbliżej była Atlantyku - znajdowała się jedynie 12 tys. km od jego tafli. To zaledwie trzydziesta część odległości dzielącej Ziemię od Księżyca.