Od miesiąca trwa remont słynnego Ursusa C451, czyli kultowego polskiego ciągnika, znanego z socrealistycznych plakatów propagandowych. Szkolnym pasjonatom, w większości uczniom, którzy chcą "ożywić" legendę udało się zdemontować i zinwentaryzować większość najważniejszych podzespołów pojazdu.
Ursus C451 z Rusocina prawie 40 lat temu wjechał o własnych siłach na betonowy postument na terenie miejscowego Zespołu Szkół Rolniczych. Od tego momentu czas stanął dla niego w miejscu. W tym roku grupa entuzjastów motoryzacji i uczniów szkoły wpadła na pomysł, by traktor wyremontować.
- Podczas pierwszych przeprowadzonych prac udało się nam ustalić, że ciągnik miał niegdyś poważny wypadek - mówi Marek Urbanek, dyrektor szkoły w Rusocinie. - Powoli dochodzimy do serca pojazdu, czyli do jego silnika. Mamy nadzieję, że zachował się w dobrym stanie - dodaje.
Jak mówi Urbanek, zgłasza się wiele osób, które chcą wspierać odbudowę Ursusa C451. – Zgłosił się pan, który obiecał podarować szkole oryginalną, zrekonstruowaną kierownicę, złączki chłodnic, korbkę, i lutlampę. Dzwonią także dawni użytkownicy takich pojazdów, deklarując chęć pomocy przy odbudowie i regulacji ciągnika - dodaje.
Znany z plakatu "Kobiety na traktory"
Traktor znany jest z kronik filmowych oraz z plakatu propagandowego "Kobiety na traktory". Według Bartosza Gondka, historyka i dziennikarza motoryzacyjnego w woj. pomorskim są może trzy egzemplarze tego kultowego modelu.
Ursus C45/ C451 to pierwszy polski ciągnik rolniczy. Produkcja tego pojazdu, opartego na konstrukcji niemieckiego ciągnika Lanz Bulldog, rozpoczęła się w 1947 roku, zakończyła zaś w roku 1965. Ciągnik waży około trzech ton i jest wyposażony w silnik o pojemności 10 l.
Ursus C451 stoi na terenie Zespołu Szkół Rolniczych w Pruszczu Gdańskim:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws/b / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim